Press ESC to close

Bu karışımla, mobilyalarınızın ahşabını parlatmak çok kolay olacak: büyükannem yapardı

Bu karışımla, mobilyalarınızın ahşabını parlatmak çok kolay olacak: büyükannem yapardı

Mat ahşabı tek geçişte cilalamak ve temizlemek ne kadar güzel olurdu! Ama hepsinden önemlisi, o sevgili mobilya parçasını eski ihtişamına kavuşturmak ne kadar tatmin edici olurdu!

Ahşap mobilyalar hemen rahat bir evin sıcaklığını çağrıştırır ve nesilden nesile favoridir. Öyle ki, çoğu zaman büyükannenin bazı aksesuarları, ortamı güzelleştirmek ve ısıtmak için torunlara aktarılır! Ancak zaman geçtikçe opak hale gelirler. “Yaşayan” bir malzemenin bakımında belirli bir dikkatsizlik olan toz, imajının söndürülmesine katkıda bulunur, onları eski ve modası geçmiş hale getirir. Yine de onlara orijinal ışıklarını geri vermek için ihtiyacınız olan tek şey, hepsi doğal ve etkili, hiçbir ücret ödemeden ve ekosisteme saygılı birkaç bileşen, yapacak bir şey yok, büyükanneler en iyisini bilirdi!

Ahşabın maddelere iyi tepki verip vermediğini kontrol etmek için önce bunları bir köşede deneyin!

Ve şimdi konuya gelelim!

Mat Ahşabı Basit Doğal Çözümlerle Parlatma ve Temizleme: Büyükannemin Yöntemi

Mükemmel parlatma ürünü ile başlayalım: zeytinyağı. Şimdiye kadar sadece mutfakta kullandıysanız, deterjan ve parlatıcı olarak da deneme fırsatını kaçırmayın. Eski ve donuk mobilyalar için özellikleri eşsiz olduğunu kanıtlıyor. Bir pamuğu bir damla yağ ile ıslatın ve tehlikeye giren alanların üzerine silin. Oturmasına izin verin ve temiz bir yünlü bezle silin.

Mutfak temasında kalmak için, ahşap bakımı için mükemmel olan elma sirkesinin faydalarını göz ardı etmeyin. Mikrofiber bir bezi nemlendirin ve fazla suyu çıkarmak için iyice sıkın, ardından birkaç damla sirke ekleyin, ardından dairesel hareketlerle ahşaba sürün. Durulayın ve kurumasını bekleyin.

Ve tabii ki, temizleme ve parlatma gücünü sarhoş edici bir koku ile birleştiren limon suyu eksik olamazdı. Orta boy bir narenciye sıkın, suyunu süzün ve yumuşak bir süngerin üzerine dökün, ardından dolabın üzerinden geçirin ve sonucun tadını çıkarın.

Şimdi gelelim karbonat ve Marsilya sabununa dayanan çok güçlü bir karışıma. Bu iki bileşenin her birinden sadece 2 yemek kaşığı 500 ml suda çözülerek çok etkili bir çözelti elde edilir. Ahşabı yenisine geri getireceksin. Bu karışımdan birkaç damla bir bez üzerine dökün ve kabine silin! Sonuç? Çok temiz ve parlak bir yüzey!

Ve son olarak, işte anneannemin kullandığı cilalama işlemi, antika mobilyaları mahallenin kıskançlığıydı.

Şunlara ihtiyacınız olacak:

  • 1 yumuşak kıllı fırça
  • 2 yemek kaşığı sirke
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Küçük bir kaseye yağ ve sirke dökün, fırçayı içine batırın ve tüm yüzey üzerinde gezdirin. Ahşabın çözeltinin besinlerini ve parlatma prensiplerini daha iyi emmesi için yaklaşık iki saat etki etmesine izin verin, ardından yünlü bir bezle silin. Mobilyalarınızın güzelliği karşısında büyüleneceksiniz!

ev