Bu sebzeleri asla dondurucuya koymayın: çok az kişi bilir

Pazardan sebze alıp eve götürdüğünüzde saklamaya çok dikkat etmeniz gerekiyor. Sebzeler birbirinden farklıdır, bu nedenle hepsi aynı şekilde depolanmaz. Örneğin, bazıları hemen buzdolabına konulmalı, bazıları ise oda sıcaklığında bırakılmalıdır. Ayrıca dondurulabilen bazı sebzeler ve en iyi kaçınılması gereken sebzeler de vardır. Daha fazlasını öğrenmek için tavsiyelerimize uyun ve sebzelerinizi nasıl doğru şekilde saklayacağınızı öğrenin.

Bu sebzeleri asla dondurucuya koymayın: çok az kişi bilir

Bu sebzeleri asla dondurucuya koymayın: çok az kişi bilir

Sebzeleri nasıl saklarsınız?

Her sebzenin kendine has özellikleri vardır, bu nedenle koruma yöntemleri farklıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bazıları soğutulabilir veya dondurulabilir, bazıları ise olamaz. Sebzeleri oda sıcaklığında saklamaya karar verirseniz, her durumda sıcaklığın çok sıcak veya çok nemli olmaması gerektiğini bilmelisiniz. Depolama, satın aldığınız sebzenin türüne bağlıdır. Örneğin kolay bozulabilen taze sebzeler satın alıyorsanız hemen buzdolabına kaldırmanızı ve kısa sürede tüketmenizi tavsiye ederiz. Özelliklerini değiştirmemek için buzdolabının uygun çekmecelerinde saklayın.

Hemen yemeyi planlamadığınız taze sebzeleri satın alırsanız, onları dondurabilirsiniz. Dondurucunun düşük sıcaklıkları, sebzeleri daha uzun süre değişmeden tutarak bozulma sürecini durdurmaya yardımcı olur. Ancak bu durumda, tüm sebzeler dondurulamayacağından dikkatli olmalısınız.

İşte dondurabileceğiniz sebzeler

Çok fazla sebze satın aldığınızda veya bahçenizden topladığınızda, daha uzun süre saklamak için kolayca dondurabilirsiniz. Optimum dondurma için tüm sebzelerinizi ve sebzelerinizi küçük parçalara ayırmak, porsiyonlara ayırmak ve dondurucuya koymak isteyeceksiniz. Sebzeleri porsiyonlara ayırmak, özellikle buzlarını çözmeye gittiğinizde size iyi hizmet edecek çok kullanışlı ve pratik bir işlemdir. Ancak dediğimiz gibi, tüm sebzeler dondurulamaz. Örneğin dondurucuya asla koymamanız gerekenler arasında marul, lahana, salatalık, domates, yer elması ve turp bulunur.

Su bakımından çok zengin olan bu ürünler kesinlikle donmaya değmez. Bu yiyecekleri dondurucuya koyarak, organoleptik özelliklerini değiştirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Örneğin, salatayı dondurmaya çalışırsanız, çözüldükten sonra orijinal dokusunu tamamen kaybedeceğini göreceksiniz.

Her halükarda, özellikle birkaç gün evden uzakta olmanız gerekiyorsa, sebzelerinizi buzdolabında serin bir yerde saklamanızı öneririz.

ev