Bu şekilde yaptığım için artık tek bir euro harcamıyorum. İşte bu kadar kolay

Mutfakta önemli bir çeşni kesinlikle elma sirkesidir.

Bu sayfada, doğrudan evde nasıl yapılacağını öğrenebilir, böylece biraz tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıntılara girmeden önce, elma sirkesinin elma şarabı veya elma şırasının fermantasyon işlemi sayesinde üretildiği unutulmamalıdır.

Bu bileşen birçok tarifte bulunur ve yoğun renklerle, bulanık bir görünümle ve altta asetik bakterilerin oluşturduğu tortularla birlikte gelir.

Esas olarak kilo kaybı ve yağ yakma için kullanılır, çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir, bu nedenle bu ürünü evde yapmak doğru bir seçimdir.

Elma sirkesini kendi ellerinizle doğru bir şekilde üretmek, sağlığımıza maksimum fayda sağlayabilir.

Aslında, süpermarket raflarında bulunan elma sirkesi tamamen doğal değildir. Bunun nedeni, pastörizasyon ve filtreleme yapmak için kullanılan üretim prosedürlerinin kaçınılmaz olarak orijinal bileşimini değiştirmesidir.

Ayrıca birçok marka, raf ömrünü uzatan ve aynı zamanda sirkenin bazı faydalı özelliklerini ortadan kaldıran bir madde olan sülfit içerir.

Devam etmeden önce, sirkeye tüm faydalı özelliklerini veren maddeye “anne” denildiğini ve elma şarabı, şarap ve benzeri diğer içeceklere eklendiğini bilmelisiniz. Bunun nedeni, bakterilerin varlığı sayesinde alkolün asetik aside dönüşmesi ve tam da bu işlev için bu adı almasıdır.

Aslında, tam da bu nedenlerden dolayı, ana madde bozulmadan kalmayı başardığı için evde elma sirkesi yapmak çok önemlidir.

Şimdi geriye kalan tek şey tüm özelliklerini keşfetmek.

Elma sirkesi: İşte keşfedilecek tüm özellikleri.

Bu ürün fosfor, demir, kükürt ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Ayrıca vücudun ve kalbin bağışıklık savunmasını güçlendiren kalsiyum içerir ve ayrıca hem kalbin hem de kasların düzgün çalışmasına yardımcı olan potasyum açısından zengindir.

Pektin adı verilen suda çözünen lif sayesinde hücreleri ve kan damarlarını koruyarak kandaki kolesterolü düşürmeyi başarır. Aynı zamanda tokluk hissi verir ve bazı yağların emilimini engeller.

Ayrıca, yararlı bakterilerin varlığı sayesinde bağırsak mikroflorasını dengede tutma yeteneğine sahiptir.

Şimdi sadece evde nasıl yapılacağını bulmalısın.

Elma sirkesi: İşte evde nasıl yapılır

Her şeyden önce, organik elmalar kullanmanız gerekir çünkü pestisitler ve kimyasallarla işlem görenler fermantasyon sürecini etkileyebilir.

Buna ek olarak, daha tatlı bir içecek elde etmek için olgun elmaları seçmeniz gerekir çünkü çok daha fazla doğal şeker içerirler.

Kullanılacak malzemeler şunlardır:

  • 50 gr toz şeker
  • 1 l kaynamış su
  • 5 adet yeşil elma

Prosedür

Elmaları iyice yıkayın, ardından şekeri 2 bardak süzülmüş su ile birlikte bir tencerede eritin.

Bir litrelik kap alın, sterilize edin ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra elmaları dilimler halinde kestikten sonra hacmin 3/4’ünü kaplayana kadar düzenleyin. Daha sonra ocağa getirin ve daha önce yapılan şekerli sıvı ile birlikte kaynamaya bırakın. Kap tamamen dolana kadar daha fazla su ekleyin.

Sonra üstünü bir kurulama bezi ile örtün ve elastik bir bant yardımıyla sabitleyin ve her şeyi oda sıcaklığında karanlık bir yere koyun. Sonucun 3 hafta bekletilmesine izin verin ve küf oluşmadığını kontrol edin.

Belirtilen süreden sonra, karışımı süzün ve ardından tekrar kabına koyun ve ardından 3 veya 4 hafta daha aynı yere koyun.

Lütfen: Gerekli asitliği elde etmek için sıvı birkaç kez ve gün aşırı karıştırılmalıdır.

Ardından elma sirkesini bir cam kavanoza koyun ve istediğiniz zaman kullanın.

Salata sosunuz olabilir, yüz toniği olabilir ve sindirim olarak kullanabilirsiniz. İyi bir bardak suya elma sirkesi ekleyin veya mide bulantısını gidermek için 1 yemek kaşığı bal ile birlikte suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.

Kısacası, seçim sadece sizin.

ev