Bu süper basit yöntemle sardunyalarınızın rengini canlandırın!

En sevdiğiniz bitkiler sardunyalar mı? Şanslısın! Onların rengini canlandırmak ve uzun süre sağlıklı kalmalarını sağlamak için doğru bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Sardunyalarınızın rengini canlandırın

Bu süper basit yöntemle sardunyalarınızın rengini canlandırın!

Sardunyalarınızın rengini canlandırmanın en iyi yolu toprağı doğru şekilde gübrelemektir.

Bu bitkinin fosfor, nitrojen ve potasyum açısından zengin gübrelere ihtiyacı vardır, eğer büyük meblağlar harcamak istemiyorsanız en doğal yol kahve telvesidir.

arazi seçimi

Asidik, turba ve kil bakımından zengin olması gereken toprağın seçimi gübrelemeden daha az önemli değildir . Bir bitkinin mükemmel sağlıkta olması için iyi bir drenajın gerekli olduğunu her zaman unutmayın, bu nedenle toprağı yerleştirmeden önce saksıya çakıl koymak mükemmel bir alışkanlıktır.

sardunyalar nasıl sulanır

Nemli fakat doygun olmayan bir toprağa ihtiyaç duyduklarından, sıcak dönemlerde sürekli ıslak olmalıdırlar. Kış aylarında toprak asla kurumamalıdır.

ideal sıcaklık

Bu bitki 15 ila 25°C arasında bir sıcaklıkta güneş ışığına yerleştirilmelidir. Kış aylarında sardunyaları koruyucu bir ağ ile korumak gerekir.

Doğru boyutta bir tencere

Saksının boyutu bitkinizin büyüklüğüne göre değişir. Orta boy bir bitki için saksı ölçüsü 20 cm, büyük bir bitki için yaklaşık 40 cm saksı gerekir.

Önemli tavsiye

Her zaman ölü yaprakları ve çiçekleri çıkarın, bu bitkinin tekrar çiçek açmasını ve uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar. 

 

bitkiler nasıl korunur

Sardunyalar herhangi bir zararlıdan nasıl korunur:

Marsilya sabunu – bitkiler için doğal böcek ilacı

  • 100 gr sabun
  • 1 litre su

Hazırlanışı: Sabunu pulcuk haline getirin, 1 litre su ile bir tencereye koyun ve kısık ateşte eritin. Her şey tamamen sıvı olduğunda, kapatın ve soğumaya bırakın. Sıkıca kapatılmış bir şişeye koyun.

Kullanım Şekli : Bu üründen 1 litre suya 10 ml nebülizatöre konularak bitki üzerine püskürtülür.

Yaprak bitlerine karşı tarçın

Bitki üzerine toz tarçın serpin. Veya bir litre suya 4 veya 5 çubuk tarçın çubuğu ile bir kaynatma hazırlayın. Soğuduktan sonra bitkinin üzerine püskürtün. Seylan tarçın yağı daha da güçlüdür, suyla seyreltilmiş birkaç damla istila edilmiş yaprakları yıkamak için yeterlidir.

Mutlu bahçecilik!

ev