Bitkilerden harika bir hasat almanın bir sırrı olduğunu biliyor muydunuz? Kolayca bulabileceğiniz kül tozu sayesinde pek çok güzel meyveyi zahmetsizce yetiştirip hasat edebileceksiniz, gelin ne olduğunu öğrenelim.

Bitkiler üzerindeki kül tozu

Bahçede ya da sebze bahçesinde yetiştirdiğiniz bitkilerden iyi bir hasat almak elbette ki arzunuzdur ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır. Bazen bu, toprağın hatası veya kötü bakım veya daha iyisi bitki yetiştirmeyi bilememe hatasıdır.

Neyse ki, herhangi bir eksikliği gideren ve abartılı da olsa bol miktarda meyve hasadı elde etmenizi sağlayan etkili ürünler var . Limon bitkilerine, portakallara ve kendi yetiştirmek istediğiniz tüm turunçgillere daha iyi bakmanızı sağlayacak, kolaylıkla bulabileceğiniz bir tozdur.

Bu toz ile, bitkilerinizi daha önce hiç olmadığı gibi beslemek için mükemmel bir gübre elde edeceksiniz ve bunu hasattan önce, sıcaklar gelmek üzereyken ve bitkiler susuz kaldığında uygulamanız gerekecek. Gelin bu tozun nelerden oluştuğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenelim !

patates ve kül

Kül tozu, turunçgiller için mükemmel bir gübredir.

Narenciye yetiştirmek ve bol hasat elde etmek için iyi bir gübre, aynı zamanda sulu meyveler, potasyum, fosfor ve azot gibi makro elementler içermelidir.

Mükemmel sonuçlar elde etmek için özel bir toz , antik çağlarda gübre olarak yaygın olarak kullanılan ve narenciye bitkilerinin bereketli bir şekilde büyümesini sağlamak ve mükemmel bir hasat sağlamak için istisnai bir ürün olarak kabul edildiğinden bugün yeniden revaçta olan küldür.

Kül tozu, bitkiler için özellikle besleyici elementler içerir ve uzun süre bekletildikten sonra, farklı şekillerde kullanılan ve aynı zamanda toprak verimliliğini artırabilen, gelmiş geçmiş en iyi organik gübrelerden biri haline gelir.

Gübre elde etmek için hangi kül kullanılır?

Meyve ağaçları ve turunçgiller için mükemmel bir gübre hazırlamak için kullanılacak ideal kül, şöminenin külüdür Bitkilere fayda sağlamak için odun yanan şömineden veya çalı şenlik ateşinden elde edileni kullanabilirsiniz .

Odun külünde bulunan temel besinler, bitkilerin gelişmesi ve iyi ve bol meyve vermesi için mükemmeldir .

Özellikle küldeki potasyum varlığı, bitkilerin su dengesini düzenler ve besinlerin içeriye taşınmasına izin vererek, uygun büyüme için gerekli olan nişasta ve şekerleri oluşturur . Narenciye bitkileri ayrıca soğuğa, dona ve ayrıca kuraklığa karşı daha dayanıklı olacaktır.

Bu çözümle organik ve aynı zamanda ucuz bir ürün elde edeceksiniz , bu nedenle oldukça pahalı olan gübre satın almaya kıyasla kesinlikle çok tasarruf edeceksiniz.

Kül

kül gübresi nasıl yapılır

Verimli bir gübreyi verimli bir  hasat elde etmek için külle  hazırlamak kolaydır, bunu elde etmek için gerekli olan diğer malzemeleri elinizin altında bulundurmanız yeterlidir:

  • Yarım kilo kül;
  • Biraz kömür;
  • 2 litre su.

Suyu bir kovaya koyun, külü ve ardından kömürü dökün ve ellerinizi ıslatmamak için her şeyi oldukça uzun bir kuru odun parçasıyla karıştırın. Bir süre karıştırdıktan sonra su ve önceden yumuşamaya bırakılan metal parçalar ile hazırlanan solüsyonu ekleyin.

Bu müstahzar demir , magnezyum ve manganez gibi metaller içeren volkanik külün bulunması mümkün olmadığında mükemmel bir ikamedir . Bu tür külün bitkiler üzerinde kullanılması, besin maddelerini hemen kullanılabilir hale getirmek için mükemmel olan katalitik enzimler üreten bakterileri besler. Faydaları hem bitkilere hem de toprağa gider.

Gübreyi elde ettikten sonra, ayda bir kez kullanarak bitkinin gövdesinin etrafına yayın, ancak çok yakın olmayacak şekilde. Meyveler bol ve sulu olacak ve portakal, limon ve diğer lezzetli turunçgilleri yiyebileceksiniz .