Ayakkabıların kirli ve onları temizlemek mi istiyorsun? Zarar görme riskini göze alarak, önceden kontrol etmeden çamaşır makinesine atmaktan kaçının. Makineden gelen sıcak su ile zarar görebilirler. Ayrıca diğer ayakkabı türleri de çamaşır makinesinde zarar görmeden temizlenebilir. Spor ayakkabılarınızın veya mokasenlerinizin üretim tipine bağlı olarak, yeni gibi olmaları için endişe duymadan makinenize koyabilirsiniz.

Yanılmadığınızdan emin olmak için deri veya kumaş ayakkabılarınızın etiketini de kontrol edebilirsiniz. Çamaşır makinesinden çıkan sıcak su ayakkabınızın kalitesini kolaylıkla etkileyebilir ancak sizlerle paylaşacağımız bilgiler sayesinde çamaşır makinenize hangi ayakkabıları koymamanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Hangi ayakkabılar çamaşır makinesine atılmamalıdır?

Çamaşır makinesinde ayakkabı

Bazı durumlarda ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ormanda bir yürüyüşten sonra, elde yıkama zahmetinden kaçınmak için spor ayakkabılarınızı otomatik olarak çamaşır makinesine koymak cazip gelebilir. Ancak çamaşır makinesinde zarar görmeden yıkanamayan özel malzemelere sahip ayakkabılar var.

Topuklu deri bilekte bot

Çamaşır makinenizden sonra hayal kırıklığı yaşamamak için deri, nubuk hatta süet ayakkabılarınızı    çamaşır makinenize koymayın.  Bu tür malzeme bir yıkama döngüsüne dayanamaz ve ayakkabılarınız deforme olabilir. Elbette topuklu ayakkabılarınızı ve botlarınızı çamaşır makinesine atmaktan da kaçının. Ayrıca ipek ve saten ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atamazsınız. Benzer şekilde, Converse tipi ayakkabılar çamaşır makinesine atılamaz.

Bu ayakkabıların temizlenmesi için makineye konulmasına gerek yoktur; diğer temizleme yöntemleri onları eski ihtişamına kavuşturabilir ve böylece zarar görmelerini önleyebilir. Kanvas ayakkabılar için yumuşak sabuna batırılmış nemli bir bez kullanın ve malzemeyi nazikçe ovalayın. Deri ayakkabılar için kanvas ayakkabılarda uygulanan işlemin aynısı uygulanabilir. Süet ayakkabılar kiri çıkarmak için bir fırça ile temizlenebilir; onları ıslatmak tavsiye edilmez. Lekeleri çıkarmak ve yeni gibi görünmesini sağlamak için özel bir süet ürünü de bulunmaktadır.

Spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde düzgün bir şekilde yıkamak için bu birkaç ipucunu keşfedin

Ayakkabılarınızı makinede yıkayın

Spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkarken hata yapmamak için işinizi kolaylaştıracak bu birkaç ipucunu takip edin.

– Çamaşır makinesinde yıkadığınız ayakkabıların bağcıklarını ve tabanlarını çıkarın.

Kirli kanvas ayakkabılarınızı  çamaşır makinenizde yıkamak   için bağcıklarını ve tabanlarını çıkarmayı unutmayın. Mevcut lekeleri çıkarmak için limon ve kabartma tozu ile ayrı ayrı temizleyebilirsiniz. Bunlar devam ederse , su ve bulaşık deterjanı kullanın.

– Ayakkabılarınızı çamaşır makinesine koymadan önce kaba kirleri temizleyin

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkıyorsanız, çamaşır makinesine koymadan önce fazla kiri temizlemeyi unutmayın. Örneğin, çamurla doluysa, çamaşır makinesindeki suyu kirletmemek için süngerle silin, bu da onları daha az yıkayabilir.

– Yalnız ayakkabılarınızla makine yapmayın

Çamaşır makinenizin düzgün çalışması için ayakkabılarınızı tek başınıza temizlemeyin. Bunları kalın giysilerle birlikte çamaşır makinenize veya bir çamaşır filesine yerleştirin. Ek olarak, dolu bir makine yaparak gezegen ve enerji tüketiminiz için eko-jest yapacaksınız.

– Ayakkabılarınızı yıkamak için doğru programı seçin

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde temizliyorsanız, yıkamada deforme olmaması için belirli bir program seçmeniz önemlidir. Bunları 30°C’de bir yıkama döngüsü ve hafif bir sıkma ile temizleyin. Çamaşır makinenizin hassas malzemeler için bir programı varsa, bunu seçin. Ayakkabılarınızı yıkadıktan sonra kurutmak için açık havada ipe asarak bırakabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra şaşırmamak için yukarıdaki tavsiyelere uyunuz. Ayakkabılarınızı ilk günkü kadar temiz bulacaksınız.

ev