Araba koltuklarındaki lekeleri anında çıkarmak için bu ürünü kullanın. İşte kiri nasıl uzak tutacağınız.

araba koltuğu lekeleri

En kolay kirlenen şeylerin başında hiç şüphesiz araba koltukları gelir. Kaç kez hayvan kılı, yiyecek yağı, içeceklerden kalan yağa rastladınız? Bunları temizlemek için hangi yöntemin kullanılacağını bilmek, bunların uzun süre değişmeden kalması açısından kesinlikle önemlidir . İşte araba koltuklarını zahmetsizce temizlemek için bulunması kolay ve ekonomik bir ürün!

araba koltuğu lekesi

Araba koltuklarındaki lekeleri çıkarın: bulaşık deterjanı karışımı kullanın

Araba koltuklarının tertemiz olmasını sağlayabilecek yağ giderme ürünlerinden biri de bulaşık deterjanıdır. Siz de mutfakta her gün kullanıyorsunuz, bu yüzden bulunması kolay ve aynı zamanda ucuz . Ancak bu ürüne piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz bir deterjan olan soda kristallerini eklemelisiniz. Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan şeyler:

 • 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;
 • 2 çay kaşığı soda kristali;
 • 2 bardak sıcak su;
 • 1 sert fırça;
 • 1 havza;
 • 1 çift plastik eldiven;
 • 1 havlu.

Araba koltuklarının temizliğine uygun solüsyonu hazırlamak için ihtiyacınız olan her şeyi elde ettikten sonra işlemi nasıl gerçekleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Karışım nasıl hazırlanır

Bulaşık deterjanı ve soda kristallerinden oluşan bu karışımın hazırlanışı basit, işte yapmanız gerekenler ve aynı zamanda araba koltuklarını nasıl temizleyeceğiniz:

 • Eldiven giyin ve araba koltuklarını elektrikli süpürgeyle süpürün;
 • Kaseye iki yemek kaşığı bulaşık sabunu dökün;
 • İki çay kaşığı soda kristalini kasenin içine yerleştirin;
 • İki bardak sıcak suyu ekleyip dikkatlice karıştırın;
 • Fırçayı hafifçe karışıma batırın ve yavaşça ovalayarak koltuğun üzerinden geçirin;
 • Araba koltuğunu havluyla temizleyin.

Aracın tüm koltuklarında , hatta arka koltuklarda bile, yapılan temizleme işlemini tekrarlayın . İşiniz bittiğinde camları indirin ve koltukların kurumasını sağlayarak havanın içeri girmesini sağlayın. Son olarak koltuk malzemesinin şişmesini önlemek ve kalıntıları temizlemek için tekrar elektrikli süpürgeyle süpürün.

Yukarıdaki talimatları adım adım takip ederek olağanüstü sonuçlar elde edebilecek ve çok temiz ve mükemmel şekilde sterilize edilmiş koltuklara sahip olabileceksiniz . Artık kir veya leke izi kalmayacak ve tüm kabuklanmalar ortadan kalkacaktır. Üstelik koltuk kumaşlarına zarar verebilecek kimyasallar kullanmadan.

sodyum bikarbonat

Bulaşık deterjanı ve soda kristallerinin etkisi

Ürünler, en inatçı kirleri bile çıkarmada etkili maddeler içerdiğinden, araba koltuklarındaki lekeleri giderir ve işe yarar. Yağ alma ve leke çıkarma özelliği olan bulaşık deterjanı, tıpkı koltuklarda satılan köpük gibi derin bir etkiye sahiptir.

Ancak piyasada bulabileceğiniz daha agresif olanın aksine,  bulaşık deterjanı çok daha hassastır ve malzemelere zarar vermeden yağ ve gresi yok eder. koltuklar. Aynı şekilde soda kristalleri de kumaşlara etki ederek onları tamamen dezenfekte eder.

Bunlar aynı zamanda yağ gidericidir ve aynı zamanda antibakteriyeldir, dolayısıyla araba koltuklarını dezenfekte eder ve enfeksiyonları önler. İki ürünü bir araya getirerek, araba koltuklarını mümkün olan en iyi şekilde temizleyebilen ve uzun süre kusursuz bir şekilde dayanmasını sağlayan bir çözüm elde edersiniz.

Son olarak sert fırçanın da en iyi sonuçların alınmasında önemi vardır. Güçlü hareketi ile kumaş üzerinde oluşan çirkin topları gidererek kumaşın pürüzsüz ve temiz olmasını sağlar.

Bu ürünleri oto koltukları çok kirli olduğunda kullanın ve başka hiçbir ürünün garanti edemeyeceği kadar tatmin edici sonuçlara sahip olacağınızı göreceksiniz! Her gün biriken lekeleri, kirleri ve yağları hiç çaba harcamadan ve çok az masrafla çıkaracaksınız!

ev