Gıdaların üzerindeki sirke sadece bazı gıdalara baharat vermek ve onları yıkamak için kullanılmaz, bir diğer işlevi de tazeliğini uzatmasıdır.

Yemeklerin üzerine sirke

Bazı besinler 30 güne kadar dayanabiliyor, gelin bunların hangi besinler olduğuna hep birlikte bakalım.

Beyaz şarap sirkesi: özellikleri ve kullanımları

Şarap sirkesi çeşni olarak kullanılır ancak aynı zamanda çeşitli amaçlar için de uygundur.  Ayrıca vücudumuz üzerinde faydalı etkisi olan bir besindir : Düşük kalorili diyetlerde endikedir ve aynı zamanda kan şekerini düşürmeye de yardımcı olabilir.

Yemeklerin üzerine sirke

Şarap sirkesinde potasyum, çinko, demir, kalsiyum, sodyum ve magnezyum gibi çok miktarda mineralin yanı sıra bağırsak fermantasyonu olasılığını azaltan, eklem iltihabını ve osteoporozu önlemeye yardımcı olan enzimler bulunur.

Ayrıca sindirimi yavaşlatarak ağırlık hissini ortadan kaldırır ve tokluğu artırır. Düşük kalorili içeriği sayesinde düşük kalorili diyetlere uygun bir çeşnidir. Kolesterol içermediği için kalp-damar problemi olan kişiler tarafından da tüketilebilir.

Üzüm polifenolleri sirkeyi antioksidan bir gıda haline getirir , serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koyabilen ve hücresel yaşlanmayı geciktiren bir besindir.

Salatayı sirke ile baharatlayın

Ayrıca sirke, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olan asetik asit varlığı sayesinde kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutabilir.

Yiyeceklerin uzun süre dayanması nasıl sağlanır?

 İçerdiği antioksidan ve dezenfektan özellikleri sayesinde bu organik elementler gıdaların muhafaza süresini uzatabilmektedir .

Yiyecekleri buzdolabında saklamak, yiyeceğin ömrünü uzatır ancak buzdolabında aylarca beklemeden sirke ile yıkanırsa, daha erken bozulan yiyecekler için bu süreç yavaşlar. Ayrıca 30 güne kadar dayanabilirler.

Bu nasıl kullanılır? Meyveler söz konusu olduğunda , her ikisi için de 1:1 oranında su ve sirke karışımı yapabiliriz . Meyveler karışımla durulandıktan sonra süzülmeli, kurutulmalı ve ardından buzdolabına konulmalıdır.

Hem meyve hem de sebzeler, özellikle yeşil yapraklı olanlar aynı işleme tabi tutulabilir ve bunlar daha sonra buzdolabına konulmalıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler

Kullanışlı ve aynı zamanda işlevsel bir şekilde kullanmak için su, beyaz sirke ve istenirse bir bardak limon karışımını hazırlayıp temiz bir sprey şişesine dökebilirsiniz .

Böylece daha uzun süre taze kalacak olan işlenmiş gıdaların bozulma sürecini yavaşlatacak yönteme anında sahip olacaksınız.

Çilek gibi çabuk çürüyen hassas meyveler için, hemen buzdolabına konulsa bile sirke ve su yüzdesini 10 ölçü su ve 1 ölçü sirke ile değiştirebilirsiniz.

Açıkçası, işlenmiş her meyve ve sebze tüketilmeden veya pişirilmeden önce bol miktarda akan su ile durulanmalıdır.

ev