İşte artık ölü sebze bitkilerine sahip olmamanın yöntemi. Bu şekilde daha hızlı büyüyecekler ve çok bereketli olacaklar.

Tüm bitkiler gibi, sebzelerin bile talepleri vardır. Sıcaklık, ışık, yer, sulama ve gübre. Aslında, tüm sebzeler her zaman ekilemez. Düşük sıcaklık isteyenler ve bunun yerine yüksek sıcaklıklar isteyenler var. Yani bu ilk fark.

Daha fazla su isteyen bitkiler ve çok fazla su ile ölen bitkiler vardır. Ekilen sebzelerin mükemmel ve lezzetli olmasını sağlamak için bu önlemlere uymanız gerekecektir. Bir de sebze bitkilerinin hastalanmaması ve ölmemesi için her şeyden önce gerekli olan gübre kullanımı var.

gübre

Aşağıda, hızlı büyüyen sağlıklı bir bitkiye sahip olmanızı sağlayacak birkaç ürünle evde nasıl gübre yapılacağını göreceğiz. Aslında gördüğümüz bu gübre azot, fosfor ve potasyum içermez ancak sebze bitkilerinin sağlıklı ve hızlı büyümesine yardımcı olur . İşte bunu nasıl gerçekleştirebileceğiniz.

Ölü Sebzeler: Bu gübreyi kullanın

Bahsettiğimiz gibi sebze bitkileri, ölmemeleri ve hastalanmamaları için her şeyden önce gübre kullanımına ihtiyaç duyarlar. Ama bugün sağlıklı büyümelerini hızlandıran birini göreceğiz. Çok fazla ürüne ihtiyacınız olmayacak ama bu gübreyi yapmak için hangilerini almanız gerektiğini size hemen söyleyeceğiz .

Bu gübreyi yapmak için ihtiyacınız olacak: 2 tablet 100 mg süksinik asit, 1 çay kaşığı %10 seyreltilmiş amonyak ve 1 L ılık su. Gübreyi hazırlayacağımız bir kavanoz alarak başlayalım. Su, toz süksinik asit tabletleri ve %10 seyreltilmiş amonyak ekleyin.

süksinik asit tabletleri

Çözeltiyi iyice karıştırın ve ardından bitkilere uygulayabilirsiniz. Sadece akşamları veya sabahları bitkinin dibine koyun. Daha sonra bitkinin yapraklarına haftada bir kez püskürtülür . Böylece bitki daha hızlı büyüyecek ve uzun zamandır beklenen ürünlerini size daha hızlı verecektir. Ama süksinik asidin rolünü görelim.

Süksinik asit eczanelerde bulunabilir ve herhangi bir canlı organizmada metabolik süreçlerde önemli bir maddedir. Aslında, kendisini bir enerji kaynağı olarak kurmuştur. Bitkilerde mükemmeldir çünkü bitki hücrelerinde klorofil üretimini hızlandırır. Ancak sadece besin maddelerinin topraktan emilmesini kolaylaştırdığı için değil.

gübreli su

Daha sonra kök sistemini güçlendirir. Yeşil kütlenin büyümesini etkinleştirin. Bitki bağışıklığını etkiler ve özellikle yeni fidelerin yeni koşullara uyum sağlamasına yardımcı olur. Aslında, gübre olarak süksinik asit kullanımına hemen başlanması tavsiye edilir . Sadece fideninkiyle değil, tohumun yetiştirilmesinden bile.

Süksinik asit, bitkilerin tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olur, ancak amonyak da işe yarar. İşte nedeni. Bu solüsyona %10 seyreltilmiş amonyak ilavesi, süksinik asidi, yine nitrojen içeren ve bitkiler tarafından daha kolay emilecek olan amonyum süksinata dönüştürür. Denemekten vazgeçemeyeceğiniz mükemmel bir gübre.