Birçok eşya sadece su ve bulaşık deterjanı ile temizlenebilir. Ancak, her zaman istisnalar vardır. Hangi eşyaların kesinlikle bulaşık deterjanı ile temizlenmemesi gerektiğini öğrenin.

Bulaşık deterjanıyla temizlememeniz gereken 7 şey

 1. TV ve bilgisayar ekranları

Temizlemek için bulaşık deterjanı kullanırsanız TV veya bilgisayar ekranınız çok buğulanır.

Sadece mikrofiber bez kullanın. Ekranda parmak izi varsa bezi suyla hafifçe ıslatıp ekranı ovalamadan silebilirsiniz.

Ardından kuru bir mikrofiber bezle kurulayın. Kir inatçıysa ekrana özel bir temizleme ürünü kullanın.

Çamaşır makinesi

 1. Çamaşır makinesi

Çamaşır makinesinin dışını temizlemek için su ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Ancak hatırlamanız gereken şey, çamaşırları yıkamak için asla bulaşık deterjanı kullanmamanız gerektiğidir. Bu ürün kumaşlara zarar verebilir.

Bulaşık makinesi

 1. Bulaşık makinesi

Aynı şey bulaşık makinesi için de geçerli. Bulaşık makinesinde kullanılabilecek özel tabletler vardır. Bulaşık deterjanı çekmecesine sıradan bulaşık deterjanı koyamazsınız: bulaşıklar sadece temiz olmaz, aynı zamanda makineye zarar verme riskiniz de olur.

 1. ahşap mobilya

Evinizdeki bazı mobilyaları temizlemek ve lekeleri çıkarmak için bulaşık deterjanlı su kullanabilirsiniz. Ancak her şey ahşabın türüne bağlı olduğundan, riske atmamak daha iyidir. İdeal olan ahşaba uygun bir ürün kullanmaktır.

 1. Divan

Bulaşık deterjanının suyla atılan köpük oluşturduğunu unutmayın. Ancak bir kanepeyi durulayamayacağınız için, temizlemek için bulaşık deterjanı kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

 1. Araba

Arabanızı evde yıkarken doğru ürünleri kullanın. Bulaşık deterjanı aracınızın boyasına kolayca zarar verebileceği için doğru bir seçenek değildir.

pencereler

 1. Pencereler ve aynalar

Elbette evdeki ayna     ve pencereleri temizlemek için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz  . Sorun şu ki, su kullanmanız ve köpüğü çıkarmak için daha fazla zaman harcamanız gerekeceğinden iki kat daha fazla iş yapmanız gerekecek. Yani bu ideal çözüm değil!

İşte bulaşık deterjanı ile temizlenebilecek ve temizlenmesi gereken bazı eşyalar:

 1. gözlük camları

Gözlük    takan herkes   , birkaç damla bulaşık deterjanını ıslak bardaklara kullanabileceğinizi bilir. İyice durulandıktan sonra yeni gibidirler!

 1. Ev aletleri

Ocak, fırın, mikrodalga fırın , blender ve stand mikseri temizlemek için bir bez veya sünger içinde su ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz  .

 1. Çini karolar

Evinizde fayans veya porselen karo olan her yerde su ve bulaşık deterjanı kullanarak etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Ancak kaymamaya dikkat edin: Ev kazalarını önlemek için çok az bulaşık deterjanı kullanın.

 1. Halı

Halıdaki lekeyi temizlemek için az miktarda bulaşık deterjanlı su kullanabilirsiniz. Ovalayın, ardından fazla suyu bir bezle alın ve güneşte kurumaya bırakın.

ev