Bu fikir asla aklınızdan geçmezdi. Yine de, ev dünyasındaki ipuçlarına ve püf noktalarına düşkünseniz, bu çözüm hayatınızı birçok yönden kolaylaştıracaktır. Herkesin bildiği gibi evde bulaşık deterjanı neredeyse hiç eksik olmuyor. Bulaşıklarımızı, çatal bıçaklarımızı ve mutfak eşyalarımızı temizlemek ve parlatmak için vazgeçilmez bir müttefiktir. En inatçı kir kalıntılarını bile temizlemek için mükemmel olan bu ürün, bilinmeyen birçok özelliğe sahiptir. Çok yönlülüğü o kadar ilginç ki, bazı insanlar her zaman el altında bulundurmak için dondurmaya bile karar veriyor.

Ev işleri söz konusu olduğunda, hileler çok öfkelidir. İster büyükannelerimizden miras kalmış olsun, ister yakın geçmişteki birçok deneyimden kaynaklanmış olsun, insanlar günlük yaşamı basitleştirmeye yardımcı olan tüm bu küçük ipuçlarını bulmayı severler. Özellikle çoğu zaman zamandan ve paradan tasarruf sağladığı için. Çamaşır makinesini kabartma tozu ile dezenfekte etmek, camları birkaç damla gliserin eklenmiş bir sıvıyla temizlemek, fırını sirke ile parlatmak… Bunların hepsi hepimizin bilmesi gereken ev ilaçları. Bulaşık deterjanının da bir sözü vardır. Bununla birlikte, çoklu kullanımları şüpheli değildir. Dondurmanın neden iyi bir fikir olacağını öğrenin.

Bulaşık deterjanını dondurmak neden iyi bir fikirdir?

bulaşık deterjanı

Donmuş bulaşık deterjanını hiç duydunuz mu? Bu alışılmadık görünebilir, ancak çok faydalıdır.

Tek yapmanız gereken kilitli plastik bir torbaya biraz bulaşık deterjanı dökmek, hatta yarısını doldurup dondurucuya koymak.

Başka bir yöntem:   Bulaşık deterjanını buz kalıplarına veya silikon muffin kalıplarına da dökerek dondurucuya koyabilirsiniz.

Ama bu arada, bu hilenin amacı nedir? Ana fikir, istediğiniz zaman her zaman elinizin altında olması. Şimdiye kadar pek çok insan bilmiyordu, ancak bulaşık deterjanı evin çeşitli amaçlarına hizmet edecek kadar çok yönlüdür: Fırında veya yağlı bir ızgarada biriken inatçı kirleri temizlemede çok yardımcı olacaktır. Yanmış tencere veya tavalarınız var mı? Bu deterjan özellikle sorunu çözmek için uygun olacaktır. Kurutulmuş yiyecek kalıntılarını ve tüm inatçı yağları bile temizleyebilir. Ve hepsinden önemlisi, yumuşak olduğu için mutfak eşyalarınızın yüzeyine zarar vermez.

Böylece günlük şişenizi lavabonun yanında sadece bulaşık yıkamak için kullanmak yerine, dondurucuda kendi stoğunuz olacak. Ayrıca ek temizlik ürünleri satın almaya gerek yoktur. Ve deterjanınız biterse, bu kalıpları dondurucudan çıkarmanız kullanışlıdır. Aslında, onları tuvaleti temizlemek, bir giysiyi çıkarmak ve hatta böcekleri uzak tutmak için ihtiyaç duyduğunuz anda kullanabilirsiniz.

Bir TikTok kullanıcısı, fırın raflarını donmuş bulaşık deterjanı ile temizlemekten oluşan bu numarayı hesabında paylaştı. Izgaraları ovdu ve güzel bir sonuç aldı. Takip eden fotoğrafların tadını çıkarın.

Fırın raflarını donmuş bulaşık sabunu ile temizleyin

Fırın raflarını bulaşık deterjanıyla temizlemeden önce ve sonra

Neden doğrudan bulaşık deterjanı şişesini kullanmıyorsunuz? Oldukça basit, çünkü evin etrafındaki çeşitli görevler için sık sık çağrılırsa, sonunda boşalacak. Ancak bu hile sayesinde zaten kullanıma hazır olan küçük dozları kullanmak daha akıllıca olacaktır. İsraftan kaçınacaksınız, zamandan tasarruf edeceksiniz ve paradan tasarruf edeceksiniz!

Not : Donmuş buz küpleri şeklindeki bulaşık deterjanı, çeşitli ev işlerinde yardımcı olacak gerçek bir mucizedir.

Bulaşık Sabununun Farklı Şaşırtıcı Kullanımları

Bulaşık deterjanını dökün

En büyük avantajı, diğer agresif temizleyicilere mükemmel bir alternatif olması ve çeşitli amaçlar için kullanılabilmesidir.

  • Bulaşık deterjanı giysilerinizdeki inatçı lekeleri  çıkarmada bile etkilidir . Sadece lekeli bölgeye biraz dökün ve hafifçe ovalayın. Ardından 15-20 dakika sonra giysiyi her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Bu ürün özellikle yağlı lekelerde işe yarar çünkü yağlı maddeleri parçacıkları parçalayarak yok eder.
  • Az bilinen bir başka numara: Genellikle sarımsı lekeler ve kireç birikintileri ile boğuşan bu alanı temizlemek için klozete bulaşık deterjanı dökebilirsiniz.  Bunu yapmak için, bu deterjandan bir bardak hazneye  dökün ve 10 dakika bekleyin. Sonra bir kase sıcak su dökün ve son olarak tuvaleti sifonu çekin. Garantili parlaklık!
  • Ayrıca bulaşık deterjanının evde ideal bir böcek kovucu görevi gördüğünü de bilmelisiniz. Bir şişe suya bir çorba kaşığı dökün, iyice karıştırın ve özellikle pencerelerin yakınında, istenmeyen böceklerin sıklıkla göründüğü alanlara püskürtün.
  • Son olarak, bulaşık deterjanı ipek ve yün gibi hassas kumaşların temizliğinde de oldukça faydalıdır. Bu kumaşlar, genellikle güçlü bir kimyasal bileşime sahip olan çamaşır deterjanının etkisiyle kolayca zarar görebilir. Bu nedenle zaman zaman bulaşık deterjanı ile değiştirebilirsiniz: 2 ila 3 bardak ılık suda yaklaşık 1 yemek kaşığı çözün. Karışıma batırılmış temiz bir bezle lekeyi dikkatlice silin. Leke tamamen yok olana kadar bu adımı tekrarlayın.
ev