Bulaşık makinesini sık sık çatal bıçak takımlarını, tencereleri ve bir dizi mutfak eşyasını temizlemek için kullanırken, pek azımız onun bakımı konusunda endişelenir. Ancak bu ritüelin düzenli olarak benimsenmesi gerekirken, kendimize şu meşhur soruyu sorma hakkımız var: Ne sıklıkla temizlenmeli?

Bulaşık makinesi kullanıyorsanız, kusursuz çatal bıçak takımı almak iyidir.  Bununla birlikte, cihaz kir izleri gösteriyorsa veya kir ve hatta  küfle kaplıysa tatmin edici sonuçlar elde etmek zor olacaktır  .  Bu yüzden, eşyalarımızı parlatmak için bu cihaza güveniyoruz, ancak bunun bir bedeli olduğunu unutuyoruz. Bu nedenle cihazın bakımının yapılması gerekiyor ve sorulması gereken soru “ne sıklıkla temizlenmesi gerekiyor?” “.

Bulaşık makinesi açık

Bulaşık makinesi ne sıklıkla temizlenmeli?

Soru doğruysa, bunun nedeni çok az hanenin bulaşık makinesini korumak için düzenli olarak temizleme zahmetine girmesidir. Bu nedenle  , cihazınızı iyi çalışır durumda tutmak için ayda bir kez, cihazınızı mümkün olduğunca sık derinlemesine temizlemeniz gerekir.

Çünkü bulaşık makineniz ilk bakışta kusursuz görünse bile yine de derinlemesine bakım gerektirebilir. İyi bir nedenle, bazı zararlı mikroplar oraya sığınmış olabilir. Bu nedenle,  mümkün olduğunca sık temizlenmesi önerilir.

Bulaşık makinesini temizleme ihtiyacını gösteren işaretler

Bazı işaretler, cihazınızın bakımı konusunda sizi uyarmalıdır. Bunların arasında koku.   Nemli ,  küflü bir koku muhtemelen en belirgin işarettir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer işaret   , bulaşık makinesinin duvarlarında veya köşelerinde nem izlerinin veya küf birikiminin görülmesidir.

Ayrıca bulaşıklarınızda bulaşık makinesinin tıkalı olduğunu gösteren lekeler de görebilirsiniz. Bu lekelere genellikle  cihazınızın altına sıkışmış yiyecek artıkları neden olabilir.

Bulaşık Makinesini Düzgün Temizlemenin İpuçları

Bir bulaşık makinesinin uygun bakımı, iyi ürünlerin kullanılmasını ve belirli bir metodolojinin uygulanmasını içeren kapsamlı temizlik gerektirir. Bu nedenle yağ giderme ve temizleme özellikleri  nedeniyle sodyum bikarbonat ve limon suyunu  karıştırabilirsiniz.  Karbonatın leke çıkarıcı ve koku giderici gücü ve limonun yağı parçalayan asiditesi, cihazınızı etkili bir şekilde temizleyecektir.

Bulaşık makinesinde limon

Bunu yapmak için bir limonun suyunu sıkın ve doğrudan cihazın bulaşık deterjanı bölmesine dökün. Ardından  , en sıcak programı seçerek tam bir yıkama döngüsünü etkinleştirin ve işlemeye  bırakın. Limon suyunun asiditesinin duvarlarda biriken yağları ve kir birikintilerini parçalamaya yardımcı olduğunu göreceksiniz. Cihazınız da çok kirliyse, yıkama devrini etkinleştirmeden önce limon suyuna iki yemek kaşığı iri tuz ilave etmeniz önerilir. Ayrıca limon suyunu, özellikle kireçlenmeye karşı etkili olan sitrik asit veya beyaz sirke ile değiştirebileceğinizi unutmayın.

Kabartma tozu gelince, durulama döngüsü başlamadan önce bu malzemeden 2 yemek kaşığı ekleyin. Bu çok amaçlı ürün bulaşık makinenizi  derinlemesine temizlerken, yayabileceği hoş olmayan kokuları da emer. Korkunç derecede etkili!

bulaşık makinesi filtresi

Ayrıca içine gömülmüş olabilecek partikülleri çıkarmak için cihazın filtresini temizlemeniz tavsiye edilir. Çıkardıktan sonra   , herhangi bir yağ birikiminden kurtulmak için üzerine kaynar su dökün . Son olarak, yerine koymadan önce beyaz sirkeye batırılmış bir bezle silin.

Bulaşık makinenizin doğal ürünlerle kapsamlı ve düzenli olarak temizlenmesi, cihazınızın verimliliğini koruyacak ve sürekliliğini sağlayacaktır. Bu yöntemi benimsemekten çekinmeyin.

ev