Hepimiz en az bir kez evimizin içine gömülü olan pislik ve rahatsızlıklar karşısında çaresiz hissetmişizdir. Hele de uzun süredir kamp yapmaya kararlı gözümüzün ucuyla çirkin ve inatçı lekeler bizi izliyorsa. Ancak unutmayın ki bulaşık makinesi tabletleri ile temizliğinizi kolaylaştırabilir, tüm leke ve kirleri giderebilirsiniz. Bahar temizliğiniz için bunları nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Tabletler  sadece bulaşık yıkamak için değildir   . Şüphe edilmeyen kullanımları, tüm evi etkili bir şekilde temizlemeyi mümkün kılar.

 1. Klozetin kirecini bulaşık makinesi tabletleriyle temizleyin

Klozet genellikle sarı, turuncu ve hatta kahverengi gibi farklı renkler alabilen hoş olmayan ölçek lekelerine sahiptir. Bu lekelerin nedeninin sert su olduğunu unutmayın. Kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin olan bu su gerçekten de kasede durgunlaştığında tartar oluşumuna yol açar.

Klozet temizlemek için püf noktası basittir: kaseye bir bulaşık makinesi tableti atın ve çözülmesini bekleyin. Daha sonra klozet fırçasıyla kasenin kenarlarını ovun. Kasenizin beyazlığını kolayca bulacaksınız.

 1. Fırının tıkanıklığını açın

temiz fırın

İşte fırının tabanındaki yanık lekeleri    inatçı da olsa yok etmek için etkili bir ipucu  .

Bir tableti sıcak suyla seyreltin, bir süngeri bu solüsyona batırın ve fırının kirli bölgelerine, lekeleri ve yanık izlerini vurgulayarak geçirin. Fırını temizledikten sonra, sıvı ve gevşek lekeleri çıkarmak için nemli bir mikrofiber süngerle silin.

 1. Bulaşıkları yağdan arındırın

kirli tava

Bazen kullandığımız bulaşıklar veya mutfak eşyaları, yalnızca bulaşık makinesinde çıkarılması zor lekeler içerebilir. Bu durumda, bir tablet ile manuel olarak temizlemeyi unutmayın. İşin püf noktası basit: Tabağınıza, tencerenize veya kızartma tavanıza sıcak su dökün ve bulaşık makinesi tabletini seyreltin. En iyi sonucu almak için 1 saat hatta bir gece bekletin. Tek yapmanız gereken, yağ kalıntılarını ve yanık izlerini gidermek için aletinizi bir süngerle ovalamak.

 1. Çamaşır makinesinin tamburunu temizleyin

tablet çamaşır makinesi

Çamaşır makinesinin tamburu birçok mikrop ve bakteri biriktirir. Tamburun contalarını kaplayan nemin küfü desteklediğinden bahsetmiyorum bile. Tüm bu rahatsızlıklar çamaşırlarda kötü kokulara ve lekelere neden olur.

Bu nedenle 2 tableti tambura atmayı   ve 60°C’de boş bir yıkama döngüsü çalıştırmayı unutmayın. Çamaşır makinenizi kir ve mikroplardan temizlemek ve böylece cihazınızın ömrünü uzatmak için bu işlemi iki ayda bir tekrarlayın.

 1. Duş kabinini parlatın

tablet duş kabini

Kireç lekeleri ve sabun köpüğü duş duvarını çabucak kirletir ve böylece parlaklığını kaybeder. Duş kabininizi temizlemek için bir tableti sıcak suda seyreltin, bir süngeri bu karışıma batırın ve kireçtaşı kalıntılarını gidermek için duvarları ovun.

 1. Çöp kutularını kokudan arındırın

temiz tablet çöp tenekesi

Çöp kutularınızı temizlemek ve kokularını gidermek için sıcak suyla doldurun ve içine bulaşık makinesi tableti atın. Tablet çözüldükten sonra birkaç saat bekletin, ardından çöp kutularınızı boşaltın ve durulayın.

 1. duvarları temizle

karalama duvarı

Çocukların hayal güçleri ve sonsuz yaratıcılıkları bazen onları duvarı tuvale almaya ve içinde uyuyan sanatçının kendilerini ifade etmesine izin vermeye zorlar. Bunları silmek ve çıkarmak için bir tableti 2 litre suda seyreltin, bir süngeri bu karışımla nemlendirin ve duvardaki çizim veya yazıların üzerinden geçirin. Birkaç dakika bekletin ve lekeleri çıkarmak için süngerinizle ovalayın.

Bonus: Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Tabletleri Nasıl Yapılır

İhtiyacın olacak:

 • 500 gr kabartma tozu
 • 50 gr Marsilya sabunu
 • 100 ml su
 • 10 damla seçtiğiniz esansiyel yağ

Marsilya sabununu rendeleyin ve içinde su bulunan bir tencereye koyun, ardından ara sıra karıştırarak 5 ila 10 dakika kısık ateşte sabunu eritin. Sabun eridikten sonra tavayı ocaktan alın ve kabartma tozu ve uçucu yağı ekleyin ve karıştırın.

Daha sonra buz kalıbınızın bölmelerini bu karışımla doldurmanız ve 24 saat buzdolabında saklamanız yeterlidir. Ardından, peletlerinizi ayırmak için buz kalıbını ters çevirin.

Artık o bahar temizliği gününden korkmanıza gerek kalmayacak çünkü sadece bulaşık makinesi tabletlerini kullanarak yüzeylerinizi temizleyebilir, fırçalayabilir ve yağdan arındırabilirsiniz.

ev