Bulaşık makinesi evdeki en iyi müttefiklerimizden biridir. Çaba harcamadan kusursuz bir sonuç için bize zaman kazandırır, daha keyifli görevlere ayırabileceğimiz zamandan tasarruf sağlar. Ancak etkili bir sonuç için doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak, tekrar elde ütülemek zorunda kalmamak önemlidir.

Mümkün olduğunca iyi çalıştıklarından emin olmak için bazı ipuçları:

Bulaşık makinesini aşırı yüklemeyin

Bulaşık makinesini aşırı yüklemek iyi bir fikir değildir   . Zamandan ve enerjiden tasarruf etmeye çalışsak da, cihazın kaldırabileceğinden daha fazla eşya koyarsak, yetersiz temiz bulaşıklar ortaya çıkar ve bu da yeni bir programı etkinleştirmemizi veya elde yıkamamızı gerektirebilir.

bulaşık makinesi bulaşıkları

Bulaşıkları doğru yöne yerleştirin

Bulaşık makinesi tepsileri, bulaşıkları belirli bir şekilde yerleştirmek için tasarlanmıştır. Bunları gelişigüzel bir şekilde üst üste koyarsanız veya üst üste bindirirseniz, düzgün bir şekilde temizleyemeyebilirsiniz. Genel olarak, daha küçük veya hassas mutfak eşyaları üstte ve daha büyük mutfak eşyaları altta yerleştirilir.

· Doğru deterjanı ve doğru programı kullanın

Bulaşıkların temiz olması için bulaşıkların kirlilik derecesine göre doğru programı ve  doğru deterjan miktarını  seçmek gerekir  . Yetersiz kullanım veya aşırı kullanım yine ters etki yapacaktır.

Filtreyi kontrol edin

Kullanım ile filtre tıkanabilir ve tahliyeyi tıkayabilir. Bunun olmasını önlemek için, periyodik olarak kontrol etmek ve temizlemek gerekir. Ayrıca cihazın içinde birikebilecek kirecin ve yağın temizlenmesi tavsiye edilir.

bulaşık makinesini kaldır

Bulaşıkların bulaşık makinesinden çıkarılması – Kaynak: spm

 

· Parçaları elle kurulayın

Bulaşık makinesi düzgün çalışıyorsa, elde kurutma gerekli olmamalıdır. Cihaz zaten otomatik kurutma içerir. Programın sonunda bir miktar su kalabilir, ancak bu durumda bunları elle kurutmak daha iyidir.

ev