Bulaşık makinesinde süper parlak çatal bıçak takımı bulundurmanın püf noktası ve bulaşık makinesinin nasıl temizleneceğine dair bazı ipuçları.

Bulaşık makinesi

İnternette gezinirken bazen sihirli olduğu ortaya çıkan çok sayıda ev temizliği hilesi bulabilirsiniz. Ancak bu sefer trend , 2016 yılında başlatılan ve gençler arasında popüler olan Çin sosyal ağı TikTok’ta popüler hale geliyor. Gerçekte popüler hale gelen hile sadece kimyadır çünkü bu, alüminyumun sodyum bikarbonatla reaksiyonudur .

Bulaşık makinesi: işte süper parlak çatal bıçak takımlarına nasıl sahip olacağınız

Bu çok popüler numara, popülaritesini viral hale gelen videonun yaratıcısı Avustralyalı Carolina Mccauley’e borçludur. Bulaşık makinesine bir alüminyum top koymanız yeterlidir; bulaşık makinesinde yıkandıktan sonra çatal bıçak takımının körelmesi veya kirli olması sorunu çözülecektir.

Denemek istiyorsanız evinizdeki alüminyum folyoyu buruşturup çatal-bıçak sepetine koymanız yeterli. Topu yerleştirdikten sonra normal bulaşık makinesi programını çalıştırabilirsiniz ve bittiğinde çatallarınızın ve bıçaklarınızın daha önce hiç olmadığı kadar parlak olacağını fark edeceksiniz.

bulaşık makinesi

Neredeyse sihir gibi görünse de basit bir kimyasal reaksiyondur, özellikle alüminyum ile bulaşık makinesi tabletlerinde bulunan sodyum bikarbonat arasındaki elektrokimyasal reaksiyondur.

Gümüş ve alüminyum top arasındaki bikarbonat ve suyun etkisi, parçacıkları çeken bir akım oluşturarak çatal bıçak takımının daha az parlak olmasını sağlar. Süper parlak çatal bıçak takımı elde etmenin gerçekten hızlı ve pratik bir yöntemi.

Kurutma için de alüminyum kağıt

Bu alüminyum folyo yöntemi yeni değildir ve kurutucularda da kullanılmaktadır . Burada da birkaç top buruşuk alüminyum folyo (bir veya iki) yerleştirilir ve elde edilen etki, dokunuşta tutarlılığını koruyan bir kumaştır. Burada alüminyumun etkisi, çeşitli kumaşlar arasında oluşan statik elektriği azaltmaktır.

parlak çatal bıçak takımı

Üstelik aynı topu birkaç kez kullanabilirsiniz; kurutma makinesini sık kullanıyorsanız bir ay, daha az kullanıyorsanız iki ay süreyle kullanabilirsiniz. Giysilerin lekeli çıkma riski yoktur ancak daha az kaliteli çamaşırlar içeren bir çamaşır yüküyle test etmek her zaman daha iyidir.

Bulaşık makinenizi nasıl temiz tutabilirsiniz?

Bulaşık makinesi birçok ailenin müttefikidir ve tüm mutfak aletlerinin yıkanmasına yardımcı olur ancak işlevini yerine getirebilmesi için sık sık ve doğru şekilde temizlenmesi de gerekir. Süpermarkette bu cihazı temizlemek için çeşitli kimyasal ürünler bulabilirsiniz, ancak gerçekte kilerde bulunan basit malzemeleri kullanarak paradan tasarruf edebilir ve giderek daha sürdürülebilir bir dünya arayışına girebilirsiniz.

Bulaşık makinesinin dışı için birkaç damla beyaz sirkeli ılık suya batırılmış nemli bir bez kullanabilirsiniz. Ancak sirke, kokuları gidermek ve kireci çözmek için mükemmel olduğundan iç mekanlarda da kullanılabilir .

İç kısım için bile, etkilenen bölgelere biraz sirke dökün ve birkaç dakika etki etmesini bekleyin. Daha sonra durulayıp kurutmanız yeterli. Aksi takdirde derin bir temizlik için boş yıkama yapabilirsiniz , bu durumda tabana yaklaşık bir litre sirke döküp programı en yüksek sıcaklıkla başlatmanız gerekecektir.

bulaşık makinesi temizliği

Sirke kullanmak istemiyorsanız karbonat kullanabilirsiniz . Bu aynı zamanda normal yıkama sırasında doğrudan bulaşık makinesine de eklenebilir. Bu aynı zamanda içerideki bulaşıkların temizliğini de artıracaktır.

Ancak daha hedefe yönelik hareket etmek istiyorsanız yaklaşık 100 gram bikarbonatla boş bir yıkama yaparak ilerleyebilirsiniz. Bu tip derinlemesine temizliğin ayda bir kez yapılması tavsiye edilir.

Son olarak, bulaşık makinesinin filtrelerini temizlemeyi asla unutmayın; bu, zamanla karşılığını alacak sıkıcı bir işlemdir. Delikleri açmak için filtreyi en az haftada bir kez akan su altında yıkayın. Tüm bu önlemleri aldığınızda bulaşık makineniz maksimum kapasitede çalışacaktır.

ev