Bulaşık süngeri: Bir uzman size nasıl dezenfekte edeceğinizi ve ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiğini söyler!

Sünger, tam olarak işlevi nedeniyle, gerçek bir mikrop ve bakteri yuvasıdır.

Yüzeyde zararsız gibi görünse ve bu nedenle ihmal edilse de, uzmanlara göre bir evdeki en kirli nesnelerden biridir.

Bunun nedeni, iyi bilindiği gibi, tavalardan, tabaklardan, çatal bıçak takımlarından ve tezgahlardan kirden kurtulmak için bir sünger kullanılmasıdır.

Bu yüzden çok sık temizlemenin yanı sıra değiştirmek de gerekiyor. Ancak bulaşıkları tamamen hijyenik bir şekilde temizlemek için bulaşıkların süngerini değiştirmenin ne kadar sürdüğünü herkes bilmiyor.

Öğrenmekle ilgileniyorsanız, sayfayı aşağı kaydırmaya devam edin ve mutfağınızın ortamı çok daha temiz olacaktır.

Bulaşık süngeri

Bulaşık süngeri: Bir uzman size nasıl dezenfekte edeceğinizi ve ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiğini söyler!

Genellikle evi temizlerken süpürge, kurulama bezi ve tabii ki sünger gibi aletleri temiz ve sterilize etmenin önemini hafife alma eğilimindeyiz.

Bu aletleri en iyi şekilde ve her şeyden önce hijyenik bir şekilde kullanmak için temiz tutulmasına özen gösterilmelidir.

Her şeyden önce bulaşıkların süngeri en az 2 veya 3 haftada bir değiştirilmeli ve sterilize edilmelidir. Bu sayede bakteri yükü azalacak ve doğru şekilde kullanılması mümkün olacaktır.

Infatti da studi microbiologici è emerso che la maggior parte dei batteri che si trovano sulle spugne appartengono alla famiglia degli enterobatteri che costituiscono il microbioma commensale umano e non risulta quindi pericolosa.

Bununla birlikte, patojenle olan sınır düşündüğünüz kadar kalın değildir. Aslında, bir sünger üzerinde mikropların varlığı hafife alınmamalı ve aynı zamanda tehlikeli bakterilerin de bulunabileceği göz ardı edilmemelidir.

Bu nedenle temiz ve bira bardağı süngerine sahip olmak için doğru şekilde temizlenmesi gerekir.

Mutfak süngerlerini nasıl temizleyeceğimizi öğrenelim.

Açıkçası, yukarıda belirtildiği gibi, mutfak süngeri en az 2-3 haftada bir değiştirilmelidir. Öte yandan, kullanımda olanın yine de aynı sıklıkta sterilize edilmesi gerekir.

Süngeri etkili bir şekilde temizlemek için, pratik olarak DIY olan bir karışım oluşturmanız gerekir. 1 ölçü çamaşır suyu ve 9 ölçü su karışımı yapın. Daha sonra süngeri 30 dakika boyunca oluşan sıvıya batırmanız gerekir.

Öte yandan, doğal bir şekilde temizlemek için limon suyu veya Marsilya sabunu kullanabilirsinizSeçilen ürünü sıcak suyla seyreltin ve süngeri 30 dakika bekletin.

Aynı zamanda sirke kullanmaya karar verebilir ve ardından çok sıcak suyla seyreltebilirsiniz. Bu durumda sünger 2 saat boyunca sıvıya batırılmış halde kalmalıdır.

Öte yandan, hidrojen peroksitiniz varsa, çamaşır suyuyla aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Süngeri sterilize etmek için mikrodalgayı da kullanabileceğinizi unutmayın. Bu tekniği tamamlamak için, su dolu bir kaseye küçük bir bardak sirke veya limon suyu dökmeniz gerekir. Ardından cihazı 5 dakika boyunca maksimum güce ayarlayın. Bundan sonra, süngeri soğumaya bırakmalısınız ve sonra kullanabilirsiniz.

Son olarak, bulaşık süngeriniz iyice temizlenecek ve sterilize edilecektir.

ev