Çoğumuz mutfakta bulaşık süngeri kullanırız. Ancak, sağlığımız için belirli riskler oluşturabilecekleri ortaya çıktı!

Bulaşık süngerleri mutfaklarımızın olmazsa olmazı. Bulaşık makinemiz olmasına rağmen, sadece elde yıkanabilen bazı mutfak eşyalarını yıkamak için kullanıyoruz.

Bulaşık süngerleri gerçekten temiz mi?

Sünger kullanırken çeşitli yüzeyler, yemek artıkları, insan derisi ve deterjanlarla temas eder. Bu, onu çeşitli tehlikeli patojenler için ideal bir üreme alanı yapar.

bulaşık deterjanı

Birçoğumuz  bulaşık deterjanının  süngerimizi dezenfekte edeceğini düşünüyoruz. Hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamazdı. Alman bilim adamları konuyu araştırdılar ve süngerlerle ilgili buldukları aydınlatıcı oldu.

Bulgularını Nature dergisinde yayınladılar. Bilim adamları, mikroskop altında bireylerde on dört sünger üzerinde çalıştı ve nesne üzerinde bulunan mikroorganizmalardan DNA çıkardı.

Bir  santimetre yüzeydeki  canlı mikrop ve bakteri  sayısının bir santimetre dışkıdaki sayısına eşit olduğu ortaya çıktı! Nesne üzerinde elli milyardan fazla bakteri ayırt edildi.

Bulunan patojenler arasında Staphylococcus aureus, insan bağırsaklarında yaşayan bakteriler ve menenjite neden olanlar yer alıyordu. Salmonella ve E.coli bakterileri de dahildir.
Mikropların çeşitliliği sizi şaşırtabilir, ancak bunların yalnızca yiyecek artıklarından değil, aynı zamanda insan derisinden ve diğer yüzeylerden de geldiğini unutmayın.

bulaşık süngeri

Süngerlerin tehlikelerinden korunmak için neler yapılabilir?

Süngerleri sirkeye batırmak veya ısıtmak gibi en bilinen dezenfekte etme yöntemleri maalesef işe yaramıyor. Bu, tüm mikropların yaklaşık %50-60’ını öldürür, ancak birçok patojen bu dezenfeksiyondan kolayca kurtulabilir. Tekrar çoğalarak yeni koloniler oluştururlar.

Süngerleri bulaşık deterjanı ile yıkamak, bu ajanlar bakterisit olmadığından onları dezenfekte etmeyecektir. Bu nedenle tek etkili yöntem süngerleri her 5 ila 7 günde bir değiştirmek olabilir. Bu, bulaşıkların üzerinde çok fazla patojenin çoğalmasını önleyecektir.

ev