Press ESC to close

Bulaşık süngerleri: bakteriler için gerçek bir kap, kullanılacak en hijyenik alternatif

Bulaşık süngerleri: bakteriler için gerçek bir kap, kullanılacak en hijyenik alternatif

Bulaşıkları yıkarken temiz kaplar kullanmak çok önemlidir.

Ancak Norveçli araştırmacılardan oluşan bir ekibe göre yaygın olarak kullandığımız sünger sık sık yıkansa bile bakteri dolu bir yere dönüşebiliyor.

Journal of Applied Microbiology’de yayınlanan bu çalışmada, süngerlerde bulunan bakterilerin zararlı olmadığı belirtiliyor. Bununla birlikte, yine de yayılma ve muhtemelen sağlık sorunlarına yol açma yeteneğine sahiptirler.

Çalışma, süngerlerin, fırçaların aksine, genel olarak çok daha yüksek bakteri seviyelerine sahip olduğunu vurgulamaktadır.

Bulaşık süngerleri: bakteriler için gerçek bir kap, kullanılacak en hijyenik alternatif

Bilimin ve bilim adamlarının konumu.

Bu bağlamda, Furtwangen Üniversitesi’nde (Almanya) bir mikrobiyolog olan Markus Ergert, araştırmasında süngeri ortadan kaldırmayı veya çok sık değiştirmeyi şiddetle tavsiye ediyor.

Aslında, bir sünger salmonella bakterisi ile temas ederse, yayılma çok hızlı olacaktır.

Norveçli bir gıda araştırma enstitüsü olan Nofima’da araştırmacı olan Trond Møretrø’ya göre, fırça çok daha hijyenik. Herhangi bir bakteri veya salmonella yayılırsa, şunu açıklıyor: “Salmonella ve diğer bakteriler süngerlerde fırçalardan daha iyi büyür ve hayatta kalır. Bunun nedeni ise günlük kullanımda süngerlerin asla kurumamasıdır. Tek bir sünger, Dünya’daki insanlardan daha fazla bakteri barındırabilir.”

Ve yine: “Sünger nemlidir ve aynı zamanda bakteriler için yiyecek olan yiyecek artıklarını biriktirerek bakterilerin hızlı büyümesine yol açar.”

Elektron mikroskobu altında görülen mutfak süngeri.

 

Bu noktada süngerimizi neyle değiştirmeliyiz?

Bu yüzden bunu önlemek için fırça kullanmalısınız. Aslında, bir yıkama ile diğeri arasında, ikincisi iyi ve hızlı bir şekilde kurumayı başarır. Bu durumda, araştırmacı şöyle diyor: “Fırça çok çabuk kuruduğundan, zararlı bakteriler ölecektir. Ek olarak, çoğu fırça, süngerlerin aksine, potansiyel zararlı bakterilerle doğrudan el temasını önleyen bir sapa sahiptir. Tüketicilere bir dahaki sefere süngeri değiştirmeleri gerektiğinde fırça denemelerini tavsiye ediyorum.”

Alışkanlıklarımızı değiştirmek, bu sefer sadece bize iyi gelebilir.

Çalışmalarınızda iyi şanslar.

ev