İstatistiklere göre, Fransız evlerinin %61’inde bulaşık makinesi (statista enstitüsüne göre), bize çok zaman kazandırmak için tasarlanmış pratik bir cihaz var.

Ancak, onu nasıl doğru kullanacağımızı her zaman bilemeyiz. Bazen farkında olmadan bazı kötü alışkanlıkları tekrar edip duruyoruz. En yaygın olanlardan biri, bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce durulamaktır.

Bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce neden durulamanız gerekmiyor?

Bazı tüketici kuruluşları ve Finish gibi uzman şirketler, bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce durulamanın gerekli olmadığına dikkat çekiyor.

bulaşık makinesi

Bazı insanlar yanlışlıkla iyi olduklarını düşünürler, ancak gerçekte bulaşıkları   bulaşık makinesine koymadan önce durulamak daha az ekonomiktir.

Finish şirketinin web sitesinde “Bulaşık makineleri yüksek sıcaklıklarda çalışır, bu nedenle bulaşıklar yıkama döngüsünün sonunda gıcırdayarak temizlenir” diyor.

Hiç ekonomik olmayan daha fazla su ve enerji kullanırsınız. Bulaşıklar neredeyse temizse sabundaki enzimler daha  az etkilidir. Bu nedenle, bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce yıkamak, cihazınızın ana işlevinden tam olarak yararlanmadığınız anlamına da gelir: yani bulaşıkları temiz ve parlak bir sonuç için temizleme.

Birçok modelde, döngünün başında bulaşıkları temizlemek için ne kadar suya ihtiyaç duyduklarını ölçen bir sensör bulunur. Bu nedenle bulaşıkları durularsanız sistem düzgün çalışmayacaktır.

bulaşıkları çıkar

Yıkama nasıl optimize edilir?

Yıkamayı optimize etmek için, bulaşıkları bulaşık makinesine   koymadan önce yemek artıklarını bir havlu veya süngerle temizlemeniz yeterlidir  . En yeni cihazlar artık her türlü kiri temizlemek için tam donanımlıdır.

Son olarak, yeni çıkan bulaşık makinelerinin size elektrik ve su tasarrufu sağladığını ve böylece ay sonunda faturalarınızın azaldığını unutmayın.

ev