Banyoyu temizlemek, ev aletlerine bulaşmış kir ve lekeleri çıkarmak, mutfağı temizlemek, tuvaletleri ovmak ve evin farklı odalarını dezenfekte etmek… Evin bakımını sağlamak için, uğraştıkları tüm bu ev işleri, aslında, gerekli. Bu yazıda, bulaşıkları yıkayıp temizlemek ve bu iş için harcanan zamanı azaltmak için basit ve zorlu yöntemleri açıklıyoruz.

Tencere ve tavaları temizlemek ve yağdan arındırmak ve tabak, bardak, bıçak, kaşık ve çatallardaki yemek artıklarını temizlemek için iki seçenek vardır. Bulaşık makineniz varsa, bulaşıklarınızı yıkamak için makineye yerleştirmeden önce durulamanız yeterlidir. Bulaşıkları elle yıkarsanız, gümüş takımların parlamasını sağlamak ve bulaşık yıkama süresini optimize etmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Bulaşıkları mümkün olan en kısa sürede yıkamak için kurallar

  1. Durulayın sonra yıkayın

bulaşıkları durulamak

Bulaşıkları yıkamadan önce, önce durulamak daha iyidir. Gerçekten de, bu basit hareket, kirin bir kısmını giderir ve bulaşık yıkamayı optimize eder. Bulaşıklarınızı ister elde ister bulaşık makinesinde yıkamak isteyin, bu önlem hayatınızı kolaylaştıracak.

  1. Bulaşıkları pişirirken yıkayın

yavaş yavaş yıkamak

Bazıları için, günün sonunda veya daha kötüsü, hafta sonunda bulaşıklarınızın birikmesini önlemek için, bardaklarınızı, tabaklarınızı ve çatal bıçaklarınızı kademeli olarak yıkamanız önemlidir. Yemek pişirirken, mümkün olduğunca çok yemekten kurtulmak için çok çalışın. Örneğin  leziz lazanyanızın fırında pişmesini beklerken   kullandığınız tencere, tava, kesme tahtası veya çatal bıçak takımlarını yıkamaya başlayabilirsiniz.

  1. Disiplinli olun ve her yemekten sonra bulaşıkları yıkayın

Organize olmak

Bulaşık yıkamak birçok insan tarafından korkutulsa da, disiplinle bu görevin çok basit olduğu ve çok az çaba gerektirdiği görülüyor. Bu işi erteleme eğilimindeyseniz, haftanın sonunda bir yığın yıkanması zor bulaşıkla karşılaşabilirsiniz. Cesaretinizi iki elinize alın ve bulaşıklarınızı her zaman temiz tutmak için her yemekten sonra bulaşıkları yıkayın.

Bulaşık yıkamak için doğal ipuçları

Bulaşıkları düzgün bir şekilde temizlemek için doğal hileleri tercih edebilirsiniz.

  • Bulaşıkları yıkamak

Bulaşıklarınıza yemek kalıntısı bulaşmış gibi görünüyorsa, sabunlu su ve kaba tuzu karıştırın ve bulaşıkları ovmak için bir sünger kullanın. Bulaşıklar yanmışsa beyaz sirke veya limon suyunu kaynatın ve bulaşıklara dökün. Onları en iyi şekilde temizlemek için ovalayın.

  • Gümüş eşyaları yıkamak ve parlatmak için

Gümüşlerinizi parlatmak istiyorsanız yarım limon veya diş macunu ile ovalayın. Bu bileşenlerin her ikisi de gümüş eşyaların sterilize edilmesinde etkilidir. Ayrıca çatal bıçakları bir tencerede kaynatıp üzerine kabartma tozu serpebilirsiniz. Daha sonra sudan çıkarıp süngerle ovalayın. Parlak hale getirmek için beyaz sirke ve su ile durulayın.

  • Tencere ve tavaları yıkamak ve yağdan arındırmak için

Tencere ve tavalarınız yağlıysa  , sıcak suyla doldurun ve sirkeyi dökün. Yirmi dakika etki etmesini bekleyin, ardından yağ kalıntılarını gidermek için bir süngerle ovalayın. Tavalarınız yanmışsa, suyla doldurun ve kaba tuz veya kabartma tozu ekleyin. 45 dakika etki etmesi için bırakın, sonra süngerle ovalayarak ovalayın.

  • Bardakların parlaklığını yıkamak ve canlandırmak için

Zamanla, şeffaf lensler donuklaşabilir. Onları yeni gibi parlak hale getirmek için bir leğene batırın ve patates kabuklarını dökün. On dakika bekletin, ardından su ve beyaz sirke ile durulayın. Nişastanın etkisi ve sirkenin asitliği sayesinde bardaklarınız eski parlaklığına kavuşacaktır. Beyaz kireç kalıntıları içeriyorsa,  kalıcı olarak çıkarmak için    beyaz sirke veya limon suyu ile püskürtmeniz gerekir .

ev