Güçlü ve bereketli saksılar yetiştirmek için, özellikle sulama konusunda birkaç ipucunu uygulamanız yeterlidir.

Pothos

Bahçenizi veya evinizin odalarını çiçek ve bitkilerle zenginleştirmek , her gün yaşadığımız ortamlara renk ve parlaklık katmak için şüphesiz en iyi seçimdir. Hele doğanın tüm güzelliğiyle coştuğu bu dönemde, yeşil dostları ile mekanlarını doldurmak için geri dönen pek çok kişi, bu gösteriye hayran kalacak kadar şanslı olan herkesi suskun bırakıyor. Genellikle bahçede veya evde bulunan birçok bitki arasında, genellikle odaları ve terasları güzelleştirmek için kullanılan çok popüler bir yaprak dökmeyen ve tırmanıcı olan pothos vardır.

Pothos nasıl yetiştirilir – en iyi tavsiye

Aslen Tayland ve Solomon Adaları’ndan olan bu bitkinin,  güçlü ve bereketli bir şekilde  büyüdüğünü görmek istiyorsanız , çok fazla özen ve uygun bakıma ihtiyacı vardır . Öncelikle pothoları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Tavsiye, pencere önüne bir perde yerleştirmek veya sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde pothos güneş ışınlarını garanti altına almaktır .

Pothos

Pothosun bulunduğu odanın içindeki sıcaklığa da çok dikkat edilmelidir. Asla çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır: ideal olan 15 ila 25 derece arasında tutmaktır . Bir başka çok önemli ipucu, bitkiler için yosunlu bir terbiye kullanmaktır, böylece pothos tırmanmak için sağlam bir tabandan faydalanabilir.

Bunu söyledikten sonra, pothos’un tropik bitkiler için kökler için sorun yaratmadan suyu tutabilen bir alt tabakaya ihtiyacı olduğu dikkate alınmalıdır. En iyi substrat solucan humusu, perlit, pomza taşı ve çam kabuğundan oluşandır .

Bu tür alt tabaka, bitkiyi sulamaya gittiğimizde suyun toprakta tutulmasını sağlar. Kökler, su birikintileri oluşmadan daima nemli kalır.

Daha önce pothos için garanti edilecek doğru ortam sıcaklığından da bahsetmiştik. Hepsi bu kadar değil, çünkü bu bitkinin doğru nem seviyesini sağlamak için yeterli nebulizasyona ihtiyacı var (haftada bir kez yeterli olabilir). Neden nebulizasyon?

Doğru nebulizasyon

Bu şekilde bitki, daha küçük yapraklar için bazı problemler yaratabilecek su damlalarını değil, bir buğu alır. Doğru sulama ile bitkinin kökleri boğulmadan nefes alabilir , bu nedenle bu konuya her zaman çok dikkat etmeliyiz. Aynı şey büyük kriterlerle yapılması gereken bir diğer işlem olan döllenme için de geçerlidir.

Büyüyen saksılar

Doğru sulama için kökler dışa doğru çıkma eğiliminde olduğundan özellikle saksı kenarlarında nem sağlanmalıdır. Bu sayede kısa sürede pothoların bereketli bir şekilde büyüdüğünü göreceğiz .

Bitkinin düzgün bir şekilde büyüdüğünü fark ettiğimizde, güçlü büyümesi için sağlam bir temel sağlamak üzere onu yosun eğitmeninin etrafına da sarabiliriz. Tüm bu ipuçlarını takip ederek saksılarınızın büyümesi sizi şaşırtacak ve evinizde veya bahçenizde harika bir tırmanıcı bitkiye sahip olabilirsiniz.