Sonbahar mevsimi gelene kadar salatalıkları hasat edebilmek için üzerine ürün serpmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Hangi ürün olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenelim!

salatalık gübresi

Bahçe ürünlerine doğru bakımın yapılması, onların bereketli ve lezzetli büyümeleri ve hatta üretim sürelerinin uzaması için çok önemlidir. Detoksifiye edici ve arındırıcı olduğu için çok sevilen bir meyve olan ve yaz mevsiminde çok popüler olan salatalıkta durum böyledir.

Lezzetli, lezzetli salatalıklar nasıl alınır ve yaz bittiğinde bile, yani sonbaharda nasıl toplanır ? Bu bitkileri en iyi şekilde beslemek için onlara doğru maddeleri sağlamak yeterlidir ve doğal olan ve aynı zamanda hastalıkları ve zararlı böcekleri uzak tutmanızı sağlayan bir şey kullanmaktan daha iyi bir çare var mı?

Doğru, bahçenizde kimyasal kullanmak zorunda değilsiniz ve bitkilere gübre görevi gören soda sayesinde lezzetli ve organik salatalıklar elde edeceksiniz. Mutlaka evinizde bulundurduğunuz karbonatı kullanarak salatalık yetiştiriciliğine ivme kazandırabilir ve sonbahara kadar lezzetli meyveler üretebilirsiniz, şimdi nasıl olduğunu öğrenelim!

Salatalıklar

Soda salatalığa pek çok fayda sağlıyor

Kabartma tozu doğru kullanıldığında parazitlerin saldırdığı hıyar bitkilerine etki eder ve antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde onları uzak tutar . Soda, tüm evlerde kabartma tozu şeklinde bulunan ucuz bir maddedir, bu nedenle genellikle mutfakta bulunur.

Özellikleri inanılmaz, her şeyden önce bitkilerin ve dolayısıyla salatalıkların gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması.

Bahçenize kabartma tozu koyarak, bitkileri gübrelemek, meyvelerin lezzetini iyileştirmek , haşereleri uzak tutmak, onları hastalıklardan korumak ve yaprakların sararmasını önlemek gibi başka faydalar da elde edeceksiniz.

Sodyum bikarbonat

Kabartma tozu ile bol ve daha uzun hasat

Sodyum bikarbonatın hıyarlara sağladığı diğer bir fayda da ekinlerin artması ve bunların yaz sezonunun ötesine uzatılmasıdır . Aslında, bu doğal içerik bitkiler üzerinde etkide bulunur, onları korur ve ekinlerin daha bol olmasını sağlar.

Bitkilerin bağışıklığını güçlendirdiği belirtilen çiçek oluşumunun gelişmesine yardımcı olur ve meyvelerin daha lezzetli olmasını sağlar. Bunun nedeni, maddenin mantar sporlarını meyve yüzeyinden yok etmesidir.

Sodyum bikarbonat bazlı solüsyonun bitkiler hasta değilken kullanılması daha etkili olması ve resimli sonuçların elde edilmesi için önemlidir. Ancak hastalık yeni başlamış olsa bile karışım etkisini gösterecektir.

Salatalık için kabartma tozu karışımı

Büyümek ve salatalık veriminizi artırmak için soda karışımı yapmak basittir, işte ihtiyacınız olan şey:

  • 10 litre ılık su;
  • 2 yemek kaşığı kabartma tozu;
  • 500 gram çamaşır sabunu.

İki yemek kaşığı karbonatı ılık suda seyreltin , iyice karıştırın ve belirtilen dozda çamaşır sabunu ekleyin. Sabun önce el rendesi ile pul haline getirilir , biraz ılık su ile karıştırılır ve ardından su ve bikarbonat çözeltisine eklenir .

Sabun ilavesi, alkali bir ürün olduğu için salatalık bitkilerine saldıran patojenleri daha iyi yenmek için idealdir. Bu şekilde karışım daha etkili olacak ve bitkilere daha iyi tutunacaktır.

sodalı gübre nasıl kullanılır

Salatalık için harika bir gübre olan karbonatlı   solüsyonu elde ettikten sonra yapmanız gereken tek şey onu bir sprey şişesine aktarıp ortalama iki haftada bir bitkilere püskürtmek.

Özellikle yağmurdan sonra, aşırı nemden dolayı mantar hastalıklarının kolayca gelişebileceği bir zamanda karışımı buharlaştırmanız gerekecektir .

Yaprak bitleri ve örümcek akarlarının saldırısına uğramasını önlemek için karışımı bitkinin her yerine , yaprakların alt kısmına bile püskürtün. Bu şekilde salatalıklar gür, bol ve hatta uzun süre büyüyecek!

ev