Harika ve yemyeşil orkidelere sahip olmak için çok basit bir şey yapmanın yeterli olduğunu biliyor musunuz? İşte bu bitkileri güzel tutmak ve olağanüstü bir şekilde büyümelerini sağlamak için yapılması gerekenler!

Yemyeşil orkideler

Muhtemelen bunu bilmiyorsunuzdur, ancak yemyeşil orkidelere ve uzun çiçeklere sahip olmak için yapabileceğiniz bir şey var. Bunu yapar yapmaz, herkes muhteşem bitkilere ve bol çiçeklere sahip olmak için ne kullandığınızı bilmek isteyecektir. Orkidelerin uzun süre çiçek açması için ne yapmanız gerektiğini öğrenelim!

Orkide zarif ve rafine bitki

Zarif, rafine edilmiş ve çiçeklerinin altı ay boyunca bile dallarda dayanmasını sağlayabilen orkide, özenle yetiştirilirse ve gerektiğinde sulanırsa, çok fazla memnuniyet veren ve çok uzun süre dayanan bir bitkidir.

Orkide

Bu bitkinin uzun süre dayanmasını sağlamanın sırrı, sağlıklı büyümesi için gerekli tüm besinleri sağlaması gereken doğru gübreyi kullanmaktır.

Buğday unu gibi özel bir gübre kullanmak, orkideleri besleyebilir ve daha önce hiç görmediğiniz gibi uzun süre çiçek açmalarını sağlayabilir.

Bu bileşenden yapılan gübre, ölü orkideleri devam ettirmek için de mükemmeldir, solmuş yaprakları vardır, zaten ölüler için verilmiştir. Buğday unu ile gübrenin nasıl hazırlanacağını aşağıda öğrenelim.

Buğday unu ile gübre

Buğday unu ile gübre hazırlamak basit ve aynı zamanda ekonomiktir. Bu ürün ucuzdur ve herhangi bir zorluk çekmeden bulunabilir. İşte ihtiyacınız olan şey ve orkideleriniz için doğru gübreyi nasıl hazırlayacağınız:

  • 1 çorba kaşığı buğday unu;
  • 1 litre kaynar su.

Un çorba kaşığı bir cam kavanoza koyun ve içine kaynamış su ekleyin. Bir kaşıkla karıştırın ve soğumasını bekleyin. Kavanozu kapakla kapatın ve bir süre bekleyin, ardından çözeltiyi açın ve tekrar karıştırın. Karışım soğuduktan sonra, bir süzgeçten süzün ve plastik bir sürahiye aktarın.

Filtrelenmiş sıvıya 3 litre çözelti elde etmek için çok fazla su ekleyin. Bu noktada gübre kullanıma hazırdır. İşte yemyeşil orkidelerinizi büyütmek ve uzun süre çiçeklenmelerini sağlamak için etkili olacak bu ürünü kullanmanın bazı yolları.

Orkide için gübre nasıl kullanılır

Buğday unundan gübre yaptıktan sonra, güzel ve uzun bir orkide çiçeklenmesi elde etmek için çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Pamuklu ped ile

Orkidelere buğday unu gübresi uygulamak için makyajı temizlemek için kullandığınız pamuklu bir ped kullanın. Diski elde edilen sıvıya batırın, hafifçe sıkın ve yaprakları hem üstte hem de altta temizleyin, dikkatli ve nazik davranın.

Bu şekilde bitkilere saldırabilecek ve orkidelere tehlikeli hastalıklara neden olabilecek böcek ve mantarları gidereceksiniz. Ek olarak, bu uygulamalarla bitkilere çiçeklenmelerini arttırırken büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duydukları besinleri sağlayacaksınız.

İki hafta sonra uygulamayı tekrarlayın ve orkidelerin yapraklarının yeşil ve parlak kalacağını göreceksiniz.

Orkide bakımı nasıl yapılır

Bir sprey şişesi ile

Buğday unu ile hazırlanan gübreyi kullanmanın bir başka yolu, çözeltinin bir kısmını bir sprey şişesine aktarmak ve yaprakların üzerine ve altına eşit şekilde püskürtmektir.

Tüm bitkinin bereketli bir şekilde büyümesi için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için gübreyi her noktaya almaya özen gösterin. Bu yöntemin etkisi, pamuklu diskle elde edilenle aynıdır, ancak gerçekleştirilmesi daha pratiktir.

Bitkilerin tabanının sulanması

Elde edilen gübreyi kullanmanın üçüncü yolu, orkidelerin tabanını sulamaktır. Küçük bir karaf ile sıvıyı bitkilerin tabanının etrafındaki toprağın üzerine dökün ve bitti. Sıvıyı daha iyi emmek için, tencereyi gübreli bir kaba batırın ve 1 saat bekletin. Tedaviyi her iki haftada bir tekrarlayın. Orkidelerin deli gibi çiçek açacak!