Harika ve bereketli orkidelere sahip olmak için çok basit bir şey yapmanın yeterli olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu güzel bitkileri korumak ve olağanüstü bir şekilde büyümelerini sağlamak için yapmanız gerekenler!

Yemyeşil orkideler

Muhtemelen bilmiyorsunuz ama gür, uzun ömürlü orkidelere sahip olmak için yapabileceğiniz bir şey var. Bunu yapar yapmaz, herkes güzel bitkilere ve bol çiçeklere sahip olmak için ne kullandığınızı bilmek isteyecektir. Orkidelerin uzun süre çiçek açması için yapmanız gerekenleri birlikte öğrenelim !

Orkide zarif ve zarif bir bitkidir.

Zarif, zarif ve dalındaki çiçeklerini altı aya kadar uzatabilen orkide, özenle yetiştirilip gerektiğinde sulandığında büyük memnuniyet veren ve çok uzun ömürlü bir bitkidir .

orkideler

Bu bitkinin uzun süre dayanmasını sağlamanın sırrı, sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlaması gereken doğru gübreyi kullanmaktır.

Buğday unu bazlı özel bir gübre kullanarak orkideleri besleyebilir ve daha önce hiç olmadığı kadar uzun süre çiçek açmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu içerik bazında yapılan gübre, ölüme mahkum olan solmuş yapraklarla birlikte ölü orkidelerin iyileşmesi için de mükemmeldir. Aşağıda buğday unu ile nasıl gübre hazırlanacağını öğrenelim.

Buğday unu ile gübre

Buğday unu ile gübre  yapmak basit ve ucuzdur. Bu ürün çok az maliyetlidir ve herhangi bir zorluk olmadan temin edilebilir. İşte ihtiyacınız olan şeyler ve orkideleriniz için doğru gübreyi nasıl hazırlayacağınız:

  • 1 yemek kaşığı buğday unu;
  • 1 litre kaynamış su.

Bir kaşık unu cam bir kavanoza koyun ve içine kaynamış suyu ekleyin. Kaşıkla karıştırarak soğumasını bekleyin. Kavanozu kapakla kapatın ve bir süre bekleyin, ardından tekrar açın ve solüsyonu karıştırın. Karışım soğuduktan sonra tülbentten süzün ve plastik bir sürahiye aktarın.

Süzülen sıvıya 3 litre çözelti elde edecek kadar su eklenir. Bu noktada gübre kullanıma hazırdır. İşte orkidelerinizin gür büyümelerinde ve uzun süre çiçek açmalarında etkili olacak bu ürünü kullanmanın bazı yolları.

Orkideler için gübre nasıl kullanılır?

Gübreyi buğday unuyla yaptıktan sonra, güzel ve uzun çiçekli orkideler elde etmek için onu birçok şekilde kullanabilirsiniz. İşte nasıl:

Pamuklu ped ile

Orkidelere buğday unu gübresi uygulamak için makyajı çıkarmak için kullandığınız türden bir pamuklu ped kullanın . Diski elde edilen sıvıya batırın, hafifçe sıkın ve dikkatli ve hassas hareketlerle hem üst hem de alt kısımdaki yaprakları temizleyin .

Bu, bitkilere saldırabilecek ve orkideler için tehlikeli hastalıklara neden olabilecek böcekleri ve mantarları ortadan kaldıracaktır. Ayrıca bu uygulamalar ile bitkilerin büyümeleri ve gelişmeleri için ihtiyaç duydukları besinleri sağlarken çiçeklenmelerini artırmış olacaksınız.

Uygulamayı iki hafta sonra tekrarlayın, orkide yapraklarının yeşil ve parlak kaldığını göreceksiniz.

orkide bakımı nasıl yapılır

Bir sprey şişesi ile

Buğday unundan yapılan gübreyi kullanmanın bir başka yolu da solüsyonun bir kısmını bir sprey şişesine aktarıp yaprakların üzerine ve altına eşit şekilde püskürtmektir .

Bitkinin tamamının bereketli bir şekilde büyümesi için ihtiyaç duyduğu besin maddelerine sahip olmasını sağlamak için gübreyi her noktaya ulaştırmaya özen gösterin. Bu yöntemin etkisi pamuklu ped ile elde edilenle aynıdır, ancak uygulanması daha pratiktir.

Bitkilerin tabanını sulayın

Elde edilen gübreyi kullanmanın üçüncü yolu, orkidelerin tabanını sulamaktır. Küçük bir sürahi ile sıvıyı bitkilerin tabanı etrafındaki toprağa dökün ve bitti. Sıvıyı daha iyi emmek için tencereyi gübreli bir kaba daldırın ve 1 saat bekletin. Tedaviyi iki haftada bir tekrarlayın. Orkideleriniz deli gibi çiçek açacak!