Evde aromatik bitkilere sahip olmaktan daha iyi bir şey yoktur. Bu bitki türü mutfakta kullanılmasının yanı sıra yemeklerimize daha fazla lezzet ve tat vermek için salonlarımıza koku vermek için de oldukça faydalıdır. Hiç şüphesiz en güzel kokulu bitkilerden biri olan nane gibi. İster bir fincan çayın içinde olsun, ister bir smoothie’yi zenginleştirmek veya belirli yemek tariflerini geliştirmek için olsun, narin ve ferahlatıcı aroması ile nane, gerçek bir fayda hazinesidir.

Evde yetiştirerek iç mekanınızı değiştireceksiniz! Her zaman küçük bir nane bitkisine sahip olmak için bir çözüm arıyorsanız ve iç mekanınızı güzelleştirmek için ondan faydalanmak istiyorsanız, onu evinize dikmek için size orijinal bir fikir sunuyoruz: Bu, bir kapta yetiştirme yöntemidir. Az yer kaplayan ve mekanı baş döndürücü bir kokuyla doldurmak isteyen herkes için ideal bir seçenek. 

Tüm evi dekore etmek ve güzel koku vermek için bir bardağa nasıl nane ekeceğinizi şimdi keşfedin.

Bir fincan nane

Bir bardağa nane ekin

Bir bardağa nane dikmek için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

İçindekiler :

 • nane tohumları
 • Biraz su
 • bir üst toprak
 • Gübreler
 • Bir matkap
 • Duvarlar için işaretleme bandı
 • Yeterince büyük bir seramik kupa
nane serpin

Adım adım bir bardakta nane nasıl yetiştirilir:

 1. Bardağı ters çevirin, 2 parça bant yapıştırın ve iki delik açabilmeniz için işaretleyin. Bunlar iyi drenaj sağlayacaktır.
 2. Gübreyi ve toprağı hazırlayın. Onları bardağa koyun.
 3. Ardından, birkaç nane tohumu koyun ve biraz toprakla örtün. Tohumları gömmek zorunda değilsiniz, üstüne küçük bir toprak tabakası ekleyin.
 4. Tohumların gelişmesini bekleyin ve nane şekerine dönüşmeye başlayın.
 5. Sadece toprak kuruduğunda sulayın. Bir fincan kadar küçük bir alanda çok fazla nemin birikebileceğini unutmayın.
 6. Fincanı sabah ışıklı bir yere, öğleden sonra ise gölgeye koyun.
Nane yaprakları

Nanenin diğer faydaları 

Aknesiz cilt

Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle, nane cildinizi yatıştırır ve sakinleştirir, bu da akne tedavisinde faydalı olabilir. Nane yaprakları,   akne ve lekelerle savaştığı  bilinen yüksek düzeyde salisilik asit içerir .  

Daha iyi ağız sağlığı

Birçok diş macununun neden nane bazlı olduğunu biliyor muydunuz? Oldukça basit, çünkü bu bitki antibakteriyel özelliklerle doludur. Nane, bakterilerin büyümesini engeller ve dişlerinizdeki tartar birikintilerini temizler. Ayrıca bakterileri öldürür ve ağız kokusuyla savaşarak ağzınızı ve dişlerinizi doğal olarak sağlıklı tutar.

strese karşı

Nane aroması doğada çok yatıştırıcıdır ve   stresin üstesinden gelmek için aromaterapide kullanılabilir.    Bunun nedeni, zihninizi sakinleştirerek beyninizi ve vücudunuzu rahatlatmaya yardımcı olmasıdır. Nane ayrıca kortizol seviyelerini düzenleyen ve strese karşı doğal bir direnç geliştiren adaptojenik özelliklere sahiptir.