Büyükannemin ilaçları, bazıları aktarıldı, bazıları ise daha iyi biliniyor. İşte ahşaptan su lekelerini çıkarmak için eski bir çare.

ahşaptan su lekeleri

Son zamanlarda, özellikle temizlik söz konusu olduğunda, “büyükannenin ilaçları” olarak adlandırılan yöntemlere güvenmeye başlandı. Elbette geçmişin kadınları ellerindeki az sayıdaki imkanla ve her şeyden önce güzel ve hazır ürünlerin sınırlı olmasıyla nasıl geçineceklerini çok iyi biliyorlardı.
İşte yine bir büyükanneden, suyun ahşap üzerinde bıraktığı lekelerin nasıl çıkarılacağını öneren bir çare.

Ahşapta su lekeleri nasıl önlenir

Evinde ahşap masa bulunan herkes, üzerine bir şey koyarken ne kadar dikkat edilmesi gerektiğini çok iyi bilir. Uyarı özellikle gözlük söz konusu olduğunda maksimum düzeydedir: tek bir sızıntı, camın iyi bilinen dairesinin, güzel ve belirgin bir işaret olarak kalmaya mahkum olması için yeterlidir.

Ahşapta su lekeleri

Sorun esas olarak eski mobilyalarla ilgilidir, bu nedenle bardak altlığı kullanımı bir zamanlar çok önemliydi. Bunları korumanın alternatifi, masa için plastik bir masa örtüsü kullanmak olabilir, ancak bu, çekiciliğini tamamen kaybedecektir. Ancak şunu da söylemek gerekir ki, yemek yediğiniz masaya su düşebileceği gibi, bir kadeh şarap da dökülebilir . Ve eğer şarabın bırakın ahşap masayı, hatta antika masayı bile her şeyi lekelediği biliniyorsa.

Ancak büyükannelerin hasarı onarmak için aceleci davrandığını görmüşsünüzdür. Hayır, sadece “leke kaygısı” değildi, çözüm yöntemi de tam olarak bundan ibaretti, yani hasarın bir an önce giderilmesi.

Ahşaptaki su lekelerine nasıl müdahale edilir?

İşin püf noktası hızdadır. Hasar ne kadar erken giderilirse iyileşme şansı o kadar artar. Açıkçası, bir bardak su dökülse, bunu hemen fark eder ve sıvıyı bir kağıt havluyla kurutmak için hemen harekete geçebilirdik . Ya bunun yerine bir camın sızması tabanda klasik bir daire oluşmasına neden olsaydı ve biz bunu “çok geç” fark etsek? Bunun da bir çözümü var.

Yapılacak ilk şey saç kurutma makinesi alıp lekeyi kurutmaktır . Kısa bir süre sonra leke kaybolmaya başlamalıdır. Bu yöntemi işe yaramanın en doğru yolu hava jetini maksimum güçte ve sıcaklıkta olmayacak şekilde ayarlamak ve saç kurutma makinesinin başlığını doğrudan lekeye doğrultmamaktır.

İdeal olanı , çıkarılacak lekenin etrafında ve üzerinde yavaş, dairesel hareketler yapmak olacaktır . Saç kurutma makinesini belli bir mesafede tutmak ve masanın ahşabına bağlı olmamak çok önemlidir; çünkü ahşabın “pişmesi” nedeniyle yüzeyin aşırı ısınması ve yeni koyu lekeler oluşturma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Saç kurutma makinesindeki lekeler

İşlem zaman alır, masanın aşırı ısınmadığını ve saç kurutma makinesini dairesel yönde hareket ettirerek çalışmaya devam ettiğini sık sık kontrol etmeniz gerekir. Her şey yolunda giderse, yaklaşık 30 dakika içinde sorunu çözmüş ve su lekesinin gitmiş olması gerekir.

Ahşabın türü veya yüzeye uygulanan işlem nedeniyle leke devam ediyorsa, masanın yenilenmesi için bir marangozla iletişime geçilmesi tavsiye edilir. Piyasada sorunu çözmenize yardımcı olabilecek bazı ürünler de var ancak masanın belirli bir duygusal veya ekonomik değeri varsa marangoz hiç şüphesiz en iyi seçimdir.

ev