Mozzarella suyu çok değerli, çöpe atarsanız vay halinize!

Bunun spontane bir jest olduğunu çok iyi biliyoruz, bufaloyu boşaltıyoruz, fior di latte vb. doğrudan lavaboya döküyoruz ama bu bir hata.

Anneannelerimiz hiçbir şeyi israf etmez ve saklardı, hatta çeşitli şekillerde geri dönüştürürdü.

Bu sağlıklı alışkanlıkların ardındaki motivasyonları daha iyi anlamak için, mozzarella suyunun taze peynirin tazeliğini korumak için gerekli olan doğal bir koruyucu sıvı olduğunu düşünmeliyiz. Varlığı sayesinde sertleşmez veya kurumaz ve ayrıca sağlığını tehlikeye atabilecek patojenlerin saldırganlığından korunur. Eğirme, yani suda çözünmüş peynir mayası veya tuz, sitrik veya asetik asitten oluşur. Amino asitler ve proteinler açısından zengindir, ihmal edilemez bir mineral ve laktik ferment kaynağıdır ve koyulaştırıcıdır.

Bakalım bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiz.

Büyükannem her zaman mozzarella suyunu geri dönüştürdü, şimdi ben de yapıyorum: ne tasarruf!

Mozzarella suyu asla atılmamalıdır: işte nedeni.

Mozzarella suyu mutfakta çok faydalı bir bileşene dönüştürülebilir, öyle ki bir zamanlar hükümetin sıvısı olarak adlandırıldı, çünkü birçok tarifin yaratılmasında üstünlük sağladı.

Büyükannenin çeşitli hileleri arasında,onu risotto hazırlamanın kahramanı olarak göreni unutamayız: tereyağı veya peynir yerine koymayı deneyin, tarifinizi daha da kremalı hale getireceksiniz. Ya da yine pilavla olağanüstü bir tatlı hazırlayabiliriz: uzun mozzarella suyunda kaynatın, şeker ve tarçın ekleyin. Karışım pişirme sıvısını tamamen emdiğinde, bir kek kalıbına aktarın ve kızarana kadar pişirin. Sonuç, besleyici ama çok sindirilebilir, fakir yemeklerin damarına ait, tadı ve faydaları bakımından çok zengin, hafif ve kompakt bir pastadır.

Makarna pişirmek için de kullanabiliriz ama bu durumda tuzun yerini alır, o yüzden eklemeyelim. Ya da suya alternatif olarak, ekmek ve focaccia gibi mayalı ürünler için bir hamur hazırlarken. Sonuç normalden daha yumuşak ve havadar olacaktır.

Ancak hepsi bu kadar değil: mozzarella suyu, bahçecilik söz konusu olduğunda da egemendir.

Sulama kabına dökün ve akan su ile seyreltin. Büyüme için çok faydalı olan eser elementlerle zenginleştirilmiş sıvı, doğal bir gübre görevi görecek ve yeşilliklerimizi en iyi şekilde besleyecektir.

Öte yandan sade su yerine dört ayaklı dostlarımıza vermekten kaçınalım. İdrar yollarına zarar verebilecek çok fazla tuz içerir.

Diğer her şey için, bir daha asla atmamayı hatırlayalım!

ev