Büyükannelerden kalan en kıymetli eşyalar arasında çeyizler yer alır. Ancak yıllar sonra sıklıkla sararma eğilimi gösterirler ve bu doğal tedaviyle yeni gibi olurlar.

büyükannenin takımı sarardı

Ölmesi zor olan ve sonsuza kadar da zor kalacak olan bazı gelenekler vardır, çünkü büyükannelerimizin hafızalarımızda ve kalplerimizde silinmez anıları vardır.

Büyükannenin çeyizi hâlâ hissedilen bir gelenek

Çeyiz, büyükannelerimiz için para ya da mücevher değil, zaman içinde aktarılan gerçekten değerli bir şey olsun, gelecek nesillere somut bir şey aktarmaları için her zaman gerekli bir sembol olmuştur. Geçmişin büyükanneleri ve belki de bugün hala bazıları, elleriyle veya tığ işi, pamuk, ipek ile nakış işlemek ve torunları için gelecekteki günlük kullanım nesnelerini kişiselleştirmek için aylarca harcadılar .
Genellikle kit daha sonra kullanılmayı bekleyen büyük sandıklara veya evlere yerleştirildi.
Ancak yıllar geçtikçe kit hep o bagajda kalsa bile zamanla sararmış olduğunu görebiliriz .

Peki büyükannelerimizin harika çeyizlerinin yeniden parıldamasını nasıl sağlayabiliriz? Sadece konuya bağlı kalmak ve büyükannenin tedavilerine güvenmek.

Büyükannenin ilaçları, her sorun için şaşmaz numara

Anneanneler her zaman evlerinde bulunan malzemelerle leke sorunlarını çözmüş, evleri iyice temizlemişlerdir. Tam da bu bileşenler bugün kiti hayata geri döndürmemize yardımcı olacak . Farklıdırlar ve farklı kullanımları vardır, sıklıkla birbirleriyle birleştirilirler, ancak en etkili olanı şüphesiz sodyum bikarbonattır.

Hem mutfakta hem de ev temizliğinde kullanılan sodyum bikarbonat, hiçbir evde eksik olamayacak bir malzemedir. Özellikleri sayısızdır ve belki de tam da bu nedenle büyükannelerin en sevdiği müttefikler arasında yer alır . Fizyolojik düzeyde iltihap ve mide ekşimesi ile mücadelede, sistiti hafifletmede, ağız ve dişleri dezenfekte etmede ve mükemmel bir antiasit olarak faydalıdır . Kabartma tozu da koku giderici özellikleri nedeniyle sıklıkla kullanılır .

Büyükannenin kiti

Mutfakta hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerde maya yerine kullanılabilir , ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde sebzeleri yıkamak ve mümkün olan en iyi şekilde dezenfekte etmek için de kullanılabilir . Buzdolabını temizlemek için kullanıldığında, bozulmuş veya çok kötü kokulu yiyeceklerin neden olduğu kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.

Ev temizliğinde beyazlatma, hoş olmayan lekelerin ve inatçı kokuların giderilmesinde mükemmeldir.Banyoda kıyafet lekeleri gibi en inatçı kirlere karşı sıklıkla kullanılır.

Büyükannenin setini beyazlatmak için bikarbonat soda nasıl kullanılır?

Yöntem basitten de öte.
Söz konusu kumaşı çamaşır makinesinde yıkamaya karar verirseniz, iki yemek kaşığı sodyum bikarbonatı doğrudan çamaşır makinesinin tamburuna ekleyin ve ardından hassas çamaşırlar için bir yıkama programı başlatın. Beyazlatma etkisi olan bir deterjanla birlikte kullanıldığında mükemmeldir.

Sodyum bikarbonat

Ancak takımınız çamaşır makinesinde yıkanamayacak kadar hassassa, bir kaseye iki yemek kaşığı karbonat ve bir damla su dökebilirsiniz. Macunumsu bir madde oluşturmanız gerekecek , bu yüzden karıştırın ve karışım kremsi olana kadar su veya bikarbonat ekleyin.

Karışımı doğrudan leke üzerine uygulayabilir , 15 dakika etki etmesini bekleyebilir ve gerekirse bir miktar ılık su yardımıyla ovalayarak uygulayabilirsiniz. Bu ikinci yöntem, en inatçı lekelerde çamaşır makinesinde yıkama öncesinde de kullanılabilir.

ev