Konu yıkama olduğunda, çamaşırlarımızı temiz, güzel kokulu ve pürüzsüz tutmak için her zaman en iyi ipuçlarını arıyoruz. En az kısıtlayıcı ve en ekonomik yöntemlerden kim hoşlanmaz ki? Ayrıca, zamandan ve paradan tasarruf etmek için uzman tavsiyemize uymanızı ve alışılmadık ama yine de çok etkili bir teknikle denemenizi öneririz!

Peki çamaşır makinesine bir buz küpü attığınızda ne olur? Bu makaleyi okuyarak öğreneceksiniz. Bu az bilinen hilenin en yaygın ev problemlerinden birini çözmenize yardımcı olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Bu fırsatı, makinede yıkamayı kolaylaştırmak ve giysilerinizi daha iyi korumak için bazı önleyici ipuçları vermek için kullanıyoruz.

Çamaşır yıkamak için en iyi ipuçları

çamaşırları yıka

Keten çok kirli olsa bile, tekstil liflerine zarar verebilecek çok agresif deterjanları asla tercih etmeyin.
Her zaman koyu renkli giysileri renkli ve beyaz giysilerden ayırın. Çamaşırlarınızı doğal olarak beyazlatmak istiyorsanız, asla çamaşır suyu eklemeyin, bunun yerine limon, beyaz sirke, kabartma tozu veya tuz gibi doğal ilaçları tercih edin. Tüm bu ekolojik ajanlar mükemmel beyazlatma, leke çıkarma ve koku giderme özelliklerine sahiptir.

Ayrıca, genellikle kilerde bulunan ekonomik malzemelerle evde hazırlanan doğal yumuşatıcıları tercih etmek de daha iyidir. Örneğin, doğal kumaş yumuşatıcısının hazırlanmasında tercih edilecek iki agresif olmayan bileşen olan tuz ve lavanta tercih edin.

Giysileri ütülemekten nasıl kaçınılır?

Kurutma makinesi olan ve ütü masasına girmekten kaçınmak isteyenler için sıra dışı bir numara var.

Sadece makineye üç veya dört buz küpü ekleyin ve giysileri aşırı doldurmadan yerleştirin. Kurutma döngüsünü yaklaşık 15 dakika yüksek sıcaklıkta başlatmaya devam edin. Eriyen buzun ürettiği buhar, giysilerinizi ütülemeyi çok kolaylaştırır. Sonuç gerçekten çarpıcı!

Ütü yapmaktan kaçınmanın başka yolları var mı?

çamaşır

Çamaşırları ütülemekten kaçınmak için gerçekten de bazı beklenmedik ipuçları var.

Banyodaki kıyafetleri duşun yanına asmayı hiç düşündünüz mü? Bu yöntem çok az bilinse de çok ilginçtir: Duş aldığınızda çıkan buhar tüm ortama nüfuz eder ve bu da kıyafetlerin kıvrımlarının kısa sürede düzleşmesini sağlar. Bu sizi zahmetli ütülemeden kurtaracak!

Kırışıklıkları gidermenin bir başka harika yolu da giysileri bir püskürtücüyle ıslatmak ve kurutmak için radyatöre yerleştirmektir. Bu harika!

Son olarak, işte size hitap edecek küçük bir büyükannenin çaresi: Bir tencere kaynar suyun dibini kullanarak kıyafetlerinizi giymek ve kırışıklıkları gidermekten ibarettir. Kulağa tuhaf geliyor ama işe yarıyor!

Yıkamayı kolaylaştıracak ipuçları

Kırışıklık önleyici buz küpleri

buz küpleri

Giysilerinizin kırışıkları nasıl giderilir? Kurutucuya buz küpleri ekleyin, kurutma hızını yüksek ve zamanlayıcıyı 5 dakikaya ayarlayın. Kurutmayı bitirdiğinizde kıyafetlerinizi çıkarın ve ütüye ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.

Özel havlular

Özel havlularınız için açık renkli çamaşırlar için bir, koyu renkli çamaşırlar için iki, çok renkli çamaşırlar için üç buz küpü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sıradan kevgir

İç çamaşırı gibi çok hassas çamaşırları elle yıkarken baskıdan kaçının ve her zaman aynı şekilde kurutun. Bunları normal bir kevgir içine koyun, suyun boşalmasını sağlayın ve kurumuş çamaşırları doğrudan kabloya asın.

Mürekkep lekelerine karşı saç spreyi

Giysilerinize bulaşan mürekkep lekelerinden kurtulmak için size radikal bir ipucu göstereceğiz: Lekelere çok hafif bir saç spreyi sıkmanız ve ardından nemli bir bezle silmeniz yeterli. Hemen yok olacaklar!

Çamaşırları yumuşak tutun

Yıkandıktan sonra çamaşırların sert ve pürüzlü olmasından bıktınız mı? Çamaşırları çok yumuşak tutmak için tambura bir havlu atmanız yeterlidir. Ne yazık ki, bu yöntem yalnızca açık renkli giysilerde işe yarar, koyu renkli giysilerde değil!

Uçucu yağlar tazelik katar

Giysilerinize daha fazla tazelik ve narin kokular getirmek için yıkama sırasında esansiyel yağlar eklemek gibisi yoktur. Ketenleri dezenfekte etmeye ve lekeleri çıkarmaya da yardımcı olan limon esansiyel yağını tercih edin. Sarhoş edici aroması giysilere harika bir koku veren lavanta yağını da tercih edin.

Alüminyum folyo levha

Son olarak, çamaşırlarınızı kurutmayı kolaylaştırmak için alüminyum folyo tabakaları kullanın. Yumuşatıcı kullanmaya gerek yok! Kurutucuya bu kağıdın büyük bir topunu koyun: bu, giysilerin tüm statik elektriği boşaltmasını sağlayacak ve böylece kurutma işlemini iyileştirecektir.

ev