Buzdolabı, tıpkı fırın gibi evdeki en hassas cihazlardan biridir ve sık sık temizlenmesi gerekir. Sürekli çalışır durumda olduğundan haftada bir kez yapılması zordur ancak en az ayda bir kez boşaltılıp sıfırdan temizlenmelidir.

Buzdolabında sirke

Kötü koku, herkesin er ya da geç baş etmek zorunda kalacağı kaçınılmaz pek çok sorundan biridir . Kötü kokuların oluşmasının birçok nedeni vardır.

Bazen, büyük bir sorun olmasına rağmen, onu açarsanız ve garip bir koku duyarsınız, ancak bu, misafirler veya arkadaşlar varken gerçekleşirse, gerçekten utanç verici hale gelir .

Buzdolabının içindeki kokunun nedenleri nelerdir?

Buzdolabının içindeki kokunun nedeni genellikle unutkanlığımızdır; bu sıradan bir hatadır ve bunun bedelini ağır öderiz. Bazen bir yiyeceği unutursanız ve birkaç gün içinde bozulursa, koku buzdolabını doldurur ve her açışınızda mutfağı da doldurur.

Sorunun çaresini bilen ve her zaman kullananlar olduğu gibi, er ya da geç en iyi çözümü bulma umuduyla hala girişimlerde bulunanlar da var. 

Yeni buzdolabınızın satın alındıktan birkaç hafta sonra kokmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Buzdolabını sirke spreyiyle temizlemek işe yarayabilir . Ancak sorunu çözmek için sadece sirke kullanmanıza gerek yok, daha fazlasına da ihtiyacınız var.

Öncelikle sürekli olmanız gerekiyor, çünkü bu cihaz da diğerleri gibi periyodik olarak temizlemezseniz , yeni olsa bile kısa sürede kötü kokular yaymaya başlar.

Periyodik temizlik çoğunlukla bikarbonat, sirke, limon gibi doğal ürünler kullanılarak yapılmalıdır . Bu üç bileşen dünyadaki en kötü kokuya sahip buzdolabının bile kokusunu giderebilir; etkileri inanılmazdır. Buzdolabını temizlemek için özel olarak tasarlanmış ürünleri değiştirerek çok daha iyi sonuçlar elde edebiliyorlar.

O zaman buzdolabını temizlemenin ve yenilemenin yanı sıra bazı koku emici ürünlere de güvenebilirsiniz, bunlar hepimizin evinde bulunan doğal ürünlerdir. Diğer şeylerin yanı sıra, bu ürünler, etkinliklerinin yanı sıra, yiyecek ve içeceklerin ve genel olarak tükettiğimiz her şeyin bulunduğu buzdolabında saklanmaları gerektiği için belirtilmiş ve tavsiye edilmiştir.

İşte buzdolabını nasıl temizleyeceğiniz ve kokuyu gidereceğiniz

Buzdolabını temizlemek ve kokuyu gidermek için çok sayıda dezenfektan ve koku önleyici özelliği olan sirkeyi kullanabilirsiniz . Bir bardak yeterlidir, buzdolabının içine konulmalıdır ve kötü kokuları yakalayabilir. Daha sonra sirkeyi bir sprey şişesine de koyabilirsiniz, bu durumda sprey rafları temizlemek için kullanılabilir.

Sırada limon var. Dilimler halinde kesip buzdolabında bırakıyorsunuz, gerçekten etkili olabilmesi için her hafta değiştirilmesi gerekiyor. Soyulup buzdolabında bırakılan patates de aynı şekilde çalışır ancak 2-3 günde bir değiştirilmesi gerekir. Sırada Kahve gelir, bu durumda içinde kahve olan bir kase bırakın, kahvenin güzel kokusu cihaza yayılacak ve sonuç muhteşem olacaktır.

Kokan buzdolabı sorununun sadece rahatsızlık vermesi nedeniyle değil, aynı zamanda kötü kokulu ve hoş olmayan bir yerde  gıdaların saklanmasının sağlıksız olması nedeniyle de çözülmesi gerekmektedir .

Düzgün bir şekilde temizlemek için fişini çekin, içindeki her şeyi çıkarın ve bir süre açık bırakın. Hemen ardından meyve, et, balık ve yumurta için çekmece ve bölmeleri çıkarın. Her şeyi deterjanla temizleyin, akan su altında durulayın, kurutun ve her şeyi yerine koyun. Elbette çabuk bozulan ve içinde küfün saklandığı contalara dikkat etmeyi unutmamalısınız. Çok eski ve yıpranmışlarsa değiştirilmeleri önerilir. 

İşte kötü koku oluşumunu önlemenin yolu

Bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalmamak için, gıdaları, özellikle de brokoli, sarımsak veya soğan gibi pişmiş veya çiğ güçlü bir kokusu olan gıdaları hava geçirmez kaplarda saklamanız önerilir .

Daha sonra ara sıra yemeğin bütünlüğünü kontrol etmeliyiz. Ambalajlı olanlarda son kullanma tarihine özellikle dikkat edilmelidir . Raflar ara sıra buzdolabı açıkken ve yiyecekler üzerindeyken temizlenmelidir. Her şeyi ortaya çıkarmamanın bir yolunu bulmalısın.

ev