Bu alternatif yöntemlerden biriyle buzdolabının buzunu çözmek daha kolaydır ve zamandan tasarruf sağlar. İşte nasıl.

Buzdolabı donmuş çare

Buzdolabınızın buzunu çözmek zorunda olmak genellikle can sıkıcıdır, öyle ki bazen işlemi olabildiğince uzun süre erteleme eğilimindeyiz . Ancak bunu periyodik olarak yapmak en az iki nedenden dolayı çok önemlidir . Her şeyden önce, buzun buzdolabında saklanması daha fazla enerji tüketmesi anlamına gelir . Ayrıca buz, buzdolabında saklanan yiyeceklere zarar verebilir ve saklanmasını değiştirebilir. O zaman ne yapmalı?

Buzdolabının buzunun çözülmesi uzun ve yorucu bir işlem olmak zorunda değildir : alternatif ve daha hızlı yöntemler vardır . Ne olduklarını görelim. Ancak başlamadan önce, çalışma alanını hazırlamanın ve işleri güvenli bir şekilde yapmak için kendinizi donatmanın çok önemli olduğunu unutmayın Bunun için zemini kirletmeyecek şekilde örtmeye özen gösteriniz ve buzdolabını kapatınız . Ayrıca evde yalnızken ya da çok yorgunken bu işlemleri yapmayın . 

Saç kurutma yöntemi

Buzdolabının içindeki buzu eritmek için saç kurutma makinesini kullanmak kesinlikle çok zaman kazandırır . Bu yöntem , daha büyük buz bloklarını eritmenizi sağlar , böylece yalnızca kalıntıyı sıyırmanız gerekir . Ancak bunu yapmak için saç kurutma makinesinin ve kablosunun buzla temas etmemesine her zaman dikkat etmelisiniz .

buzdolabının buzunu çöz

Aynı zamanda, kazaları ve buzdolabının  zarar görmesini önlemek için sıcak havayı aynı noktaya uzun süre tutmamak önemlidir .

Sıcak bir spatula ile buzdolabının buzunu çözün

Bu ikinci yöntem, bir mutfak veya başka bir spatulayı bir ısı kaynağının üzerine koyarak ısıtmayı içerir . Bu noktada ısı ile ayrışacak olan buza yapışmasını sağlamak yeterli olacaktır . Ancak bu yöntemi denemeyi seçerseniz, kendinizi yakmamaya azami özen göstermeniz çok önemlidir , bu nedenle evde yalnızken veya yeterince uyanık ve aklınız açık değilken bunu yapmanız önerilmez . 

Sıcak su dolu tencereler

Birçoğu bunu zaten düşünmüş olabilir, ancak kapları sıcak suyla doldurmak ve bunları buzdolabında kapatmak , buz çözme sürecini hızlandırmak ve en azından buzun büyük kısmını çıkarmak için mükemmel bir çözümdür. Ancak bu yöntem, buzdolabınızın boyutuna ve eritmeniz gereken buz miktarına bağlı olarak diğerlerinden daha uzun sürebilir . Ayrıca tencerelerin içindeki su yaklaşık 10 dakika sonra buzdolabının içinde soğuma eğilimindedir , bu nedenle başka sıcak su ile değiştirilmelidir . Bu bir sonuçlanabilirdaha yüksek su tüketimi. 

fan kullan

Yazın buzdolabını buz çözmeye karar verirseniz , üzerindeki fandan yararlanabilirsiniz . Buzdolabının önüne yerleştirilen fan aslında sıcak havayı içeri göndererek buzu eritecektir . Yine, bu diğer doğrudan yöntemlerden daha yavaş olabilen bir yöntemdir . Ayrıca buzun erimesi sonucu buzdolabından kaçınılmaz olarak damlayacak olan suyu tutmak için  zeminin kova veya havlu ile korunması tavsiye edilir.

Elektrik süpürgesi ile buzu eritin

Garip görünebilir, ancak elektrikli süpürge, buzdolabının buzunun çözülmesinde faydalı bir yardımcıdır . Yine de dikkatli olun, bu yöntem yalnızca sıvıları emebilen bir elektrik süpürgesi kullanıyorsanız uygulanabilir . Sizin için durum buysa, buzun üzerine hava üfleyerek başlayabilirsiniz . Ardından emişe geçin ve su ve buz kalıntılarını giderin.

buzdolabının buzunu çöz

Elektrikli süpürgenin kullanımı saç kurutma makinesininkine benzer , tek farkı biraz daha güvenli olmasıdır çünkü elektrik kablosunu buzla temas ettirme riski yoktur .

Buzdolabını bir bez ve denatüre alkol ile çözün

Buzdolabının buzunu daha az yorucu ve daha hızlı çözmek için son alternatif teknik , denatüre alkol kullanımını içerir . Nasıl yapılır? Ilık suya batırmak için bir bez kullanın, ardından denatüre alkolle ıslatın . Buzla temas ettirildiğinde , ikincisi hızla eriyecektir . Bu yöntem , kaldırılacak buz tabakası ince olduğunda etkili bir şekilde çalışır , bu nedenle çok kalın buz bloklarını eritmek için uygulanması tavsiye edilmez .

ev