Buzdolabınızın duvarları sararmışsa, bu sorunu iki dakikadan daha kısa sürede aşmanızı sağlayacak şaşmaz bir hile var. Kendinizi biraz dirsek yağıyla donatmanız gerekecek ve cihazınız her zamankinden daha temiz olacak!

Zamanla, buzdolabınızın duvarlarında kir birikebilir. Bunu aşmak için kimyasal kullanmaya gerek yoktur. İşte oradaki lekeleri yok ederken bu ekipmanın bakımını yapmanızı sağlayacak müthiş bir yöntem.

Buzdolabını temizlemeden önce ne yapmalı?

Bu hassas görevi yerine getirmeden önce, önce buzdolabının fişini çekmek ve yiyecekleri çıkarmak çok önemlidir . Ardından, lavaboya yerleştirebileceğiniz çeşitli kutuları çıkarın. Cihazınız artık temizlenmeye hazırdır.

Buzdolabının sarı duvarları nasıl temizlenir?

Buzdolabınız sebzelerinizi, yemeklerinizi ve çeşitli hazırlıklarınızı saklamak için kullanılır, ancak aynı zamanda belirli bakterilerin çoğalabileceği bir yerdir. Bu sebeple temizlenmesi şarttır. Hijyen açısından, kötü kokuları gidermek için düzenli olarak buzunun çözülmesi ve dezenfekte edilmesi önemlidir . Ayrıca duvarlarında beliren sarı tabakayı ortadan kaldırmak da şarttır.

buzdolabı 15

Buzdolabının sararmış duvarlarını temizlemenizi sağlayan hile

Buzdolabınızın duvarlarını kimyasal veya deterjan kullanmadan temizleyebilirsiniz. Bunun için bir şişe hidrojen peroksit , yüzeyleri beyazlatmanıza izin veren ana unsur.  Biraz beyaz sirke dökerek   başlayınfarklı duvarları püskürtmek için bir püskürtücü ile donatılmış bir şişede. Fırçalamadan önce iki dakika bekleyin. Bu adım, buzdolabının duvarlarında bulunan sarı tabakanın üstesinden gelmek için gereklidir. Ardından, homojen bir karışım elde etmek için hidrojen peroksit ekleyeceğiniz bir kaseye güçlü bir beyazlatıcı olan üç yemek kaşığı kabartma tozu dökün. Bulaşık süngeri ile elde edilen karışım ile duvarları ovun ve 10 dakika etki etmesi için bırakın. İnatçı izlerde ısrar edebilir ve işlemi gerektiği kadar tekrarlayabilirsiniz. Buzdolabının duvarları parlak ve parlak olacaktır. Büyü, değil mi?

Buzdolabının duvarlarını temizlemek için diğer ipuçları

Yukarıda bahsedilen karışımı kullanmanın ötesinde, buzdolabının duvarlarını temizlemek için başka ustaca hileler de var.

1 – Kabartma tozu buzdolabını iyice temizler

Sıcak su eklediğiniz bir kaseye  kabartma tozu  dökerek başlayın . Elde edilen karışıma bir sünger batırın ve temiz su ile durulamadan önce duvarları temizleyin.

Kabartma tozu 34

2- Soda kristalleri buzdolabının duvarlarını beyazlatır

Buzdolabının içindeki sarı tabakanın üstesinden gelmek için ılık suya bir avuç soda kristali dökerek başlayın. Eldiven ve ıslak sünger kullanarak buzdolabının duvarlarını elde edilen müstahzarla temizleyin. Son olarak, mikrofiber bir bezle durulayın ve kurulayın. Duvarlar kusursuz olacak ve kiri ortadan kaldırmış olacaksınız!

3- Perkarbonat buzdolabında bulunan sarı tabakayı yok eder.

Tezgahın üzerinde bulunan sodyum perkarbonat, buzdolabı duvarlarını beyazlatmak için mükemmeldir. Bu ürünü bir kaseye dökün ve biraz ılık su ekleyin. Eldiven ve nemli bir sünger kullanarak, duru suyla durulamadan önce buzdolabının duvarlarını temizleyin. Bitirmek için sadece mikrofiber bir bezle silmeniz gerekecek.

Buzdolabının temizlenmesi

4- Beyaz sirke buzdolabınız için güçlü bir beyazlatıcıdır

Buzdolabınızın duvarları sararmışsa beyaz sirke kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bu asidik sıvının dörtte üçünü ılık suyun dörtte birine dökün. Bir süngeri bu karışıma batırın ve duvarları temizlemeye başlayın. Son olarak durulayın, silin ve kurumaya bırakın. Ayrıca çamaşır suyu beyazlatmada etkili olabilse de sadece buzdolabını dezenfekte etmek için kullanılması tavsiye edilir .

Buzdolabı contası nasıl temizlenir?

Nem ile conta hızla küf  ve ki  r geliştirebilir. Bu nedenle beyaz sirkeye batırılmış bir süngerle ovalanarak temizlenmelidir . Yapmanız gereken tek şey daha sonra durulamak ve kurutmak.

Buzdolabının hızlı temizliği nasıl yapılır?

Aceleniz varsa, buzdolabını fişini çekmeden hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kabartma tozuna batırılmış bir bezi buzdolabının duvarlarına asmak. Buzdolabını ayda iki kez etkili ve düzenli olarak temizlemek önemlidir. Bakterileri yok etmenin kesin yolu budur.

Kesin olan bir şey var: Buzdolabının sararmış duvarlarını artık kimyasal kullanmadan temizleyebilirsiniz. Bu alternatif ipuçları, buzdolabınızın temizliğini garanti etmenizi sağlayacaktır.

ev