Dondurucuyu veya buzdolabını açarken bazen hoş olmayan kokular ortaya çıkar. Daha sonra bu kötü kokuları ortadan kaldırmak için kapsamlı temizlik gerekir çünkü onları görmezden gelmek durumu daha da kötüleştirecektir. Ipuçları ve Püf noktaları.

Kötü kokular, kokuları kolayca depolayan bir ortam olan plastik bileşenlere ve kauçuk contalara sızdığından, dondurucunuzu temizlemek daha da önemlidir. Bunlar daha sonra cihazın duvarlarına geçer ve ardından tüm alanı kaplar ve bu da temizliği daha da zorlaştırır. İşte bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için izlenecek ipuçları.

koklamak buzdolabı

Dondurucunuzdaki kötü kokuların kaynağını bilmek önemlidir.

İster sebzeliğin dibinde çürüyen yiyecekler bırakmış olun, ister buzdolabında veya dondurucuda kalanları bir kapta ağzı  açık bırakmış olun, kokunun kaynağını bilmek önemlidir.  Ancak o zaman cihazlarınızı istenmeyen kokulardan uzak tutmak için doğal temizleyicilere geçeceksiniz.

Bunun için, ekolojik ve kolay uygulanabilir olmasının yanı sıra, cihazlarınızdaki kalıcı kokuları yok etmek için birden fazla püf noktası var. Ağartıcı  veya diğer kimyasallara ihtiyaç duymazlar. Ancak her şeyden önce, cihazınızın kötü kokularının kaynağını ortadan kaldırmanız, ardından su ve bulaşık deterjanına batırılmış bir sünger ile temizlik yapmanız tavsiye edilir. Daha sonra dondurucunuzda doğal koku nötrleştiriciler kullanabilirsiniz.

Dondurucunuzdaki Kokuları Nötralize Etmenin Doğal Yöntemleri

– Temel kabartma tozu

Birçoğumuz bu toza   birden fazla kullanıma  sahibiz . Bir özelliği, dondurucudaki istenmeyen kokuları emmemize ve böylece onları etkisiz hale getirmemize hizmet edecektir. Ve haklı olarak, bu doğal oda spreyini cihazınızda bulundurarak güçlü kokuları ortadan kaldırabilirsiniz. Koku emme etkisini optimize etmek için kabartma tozunu büyük bir kaseye dökmek en iyisidir  .

Ayrıca gerekli görürseniz birkaç tane koymayı unutmayın. Örneğin,   balık veya peynir gibi güçlü kokular yayan yiyeceklerin bulunduğu raflara yerleştirebilirsiniz. Ayrıca kaseyi her üç ayda bir değiştirmeyi unutmayın.

– Kahve Alanları

Kahve Alanları

Kabartma tozu gibi, kahve telvesi de koku giderici bir kapasite için çaba gösterir ki bu, onsuz yapılması utanç verici olur. Bunun için öğütülmüş kahveyi 100°C’de 10 dakika fırında kurutmadan önce birkaç gün bekletmelisiniz. Ardından öğütülmüş kahveyi bir kaba koyun ve kokularını iyice gidermek için stratejik olarak dondurucunuza koyun. Özellikle,  inandığınız yer, hoş olmayan kokunun kaynağıdır. Yani kompost için kullanmıyorsanız  atmayın  !

– Limon

Bu narenciye, olağanüstü bir dezenfektan olmasının yanı sıra olağanüstü bir doğal emicidir. Kötü kokuları etkisiz hale getirmek için, yiyecekleri raftan çıkarın ve  bir bezi limon suyuna batırın ve  ardından söz konusu yüzeye sürtün. Alternatif olarak, bir kaseye limon dilimleri koyarak  birkaç saat buzlukta bekletebilirsiniz . Ayrıca narenciye kasesinin haftada bir kez değiştirilmesi tavsiye edilir.

Evinizi derinlemesine temizlemek ve dezenfekte etmek için limon kullanmanın 10 yolu daha  var.

– Vanilya özü

vanilya özü

Vanilya özü, hoş olmayan kokuları azaltmak için de kullanılır. Bunu yapmak için, bir veya daha fazla pamuk topunu gerektiği gibi emprenye edin ve ardından bunları bir cam kavanoza koyun. Optimum koku gidermeyi garanti  edemediği için balık kokusunu çok iyi azaltabilir ve dondurucuyu parfümleyebilir. Bu çözüm özellikle evde vanilya özünüz varsa kullanışlıdır, çünkü diğer yöntemlerden daha pahalı olmasının yanı sıra etkinliği daha az kalır.

– Aktif kömür veya gazete

Parçaları dondurucuya veya buzdolabı raflarına yerleştirip 10 gün orada bırakarak aktif kömürün emiciliğinden yararlanabilirsiniz. Alternatif olarak, kokuları emerek çalışan dondurucuya buruşmuş gazete yerleştirme çözümünden de yararlanabilirsiniz  .  Sadece her gün değiştirdiğinizden emin olun. Bu iki elemente sahip değilseniz, yemeğinizi geri koymadan önce duvarları damıtılmış beyaz sirke ile temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırın ve bu solüsyona batırılmış bir süngerle dondurucunuzu temizleyin.

Daha fazla hijyen için dondurucuyu tamamen kokudan arındırmak önemlidir. Elbette buna cihazınızın temizlenmesi de dahildir.

ev