Buzdolabını temizlemek, genellikle ertesi güne ertelediğimiz bir iştir. Ancak düzenli olarak temizlenmeyen bir buzdolabı, bakterilerin üreme alanı haline gelir. Sonuç olarak, kötü kokular ortaya çıkar ve kapıyı açmak bir çile haline gelir. Buzdolabınızı temiz ve kötü kokulardan uzak tutmak için bazı sirke ipuçları.

Buzdolabının burun deliklerinize saldırmasını önlemek için hem temizleyici hem de deodorant görevi görecek beyaz sirke bazlı bir anneanne tarifi sunuyoruz.

Kokuşmuş buzdolabı 2

Buzdolabını her zaman temiz ve kokusuz tutmak için doğal çözüm

Sirke yağ giderici ve koku giderici özellikler bu temizleme solüsyonunun merkezinde yer alır. Beyaz sirke, iyi bir dezenfektan olmasının yanı sıra, çıkarılması en zor lekeleri ortadan kaldırırken buzdolabının derinlemesine temizlenmesinde de oldukça etkilidir. Kabartma tozunun koku giderici gücünü kıskanacak hiçbir şeyi yoktur .

– Buzdolabının iç duvarlarını temizlemek için

Önce buzdolabınızı boşaltın, ardından bir bardak sirkeyi yarım litre suda seyreltin. Çözeltiyi iyice karışması için çalkalayın, ardından pürüzlü olmayan bir süngeri içine batırın . Duvarları ovun ve birkaç dakika etki etmesi için bırakın.

Suya batırılmış yumuşak bir bezle duvarları durulayın ve kuru bir bezle kurulayın. Özellikle kabuklu kirlerle karşılaşırsanız, işlemi tekrarlayabilirsiniz.

– Buzdolabının çıkarılabilir bileşenlerini temizlemek için

Çekmeceler ve raflar gibi çıkarılabilir nesneler için önceki çözümde olduğu gibi devam edeceksiniz. Yarım litre suya bir bardak sirke dökün , karışımı karıştırın ve yumuşak bir süngerle söz konusu nesneleri ovalayın. Alternatif olarak, hedeflenen kullanımlar ve israfı önlemek için solüsyonu her zaman bir sprey şişesine dökebilirsiniz.

Beyaz sirke spreyi

Çıkarılabilir bileşenleri temizlemenin başka bir yolu , dozları artırarak çözelti içinde banyo yapmaktır. 30 dakika ile 1 saat arasında dinlenmeye bırakın, ardından açık havada kurutmadan önce soğuk su jetinin altına koyun. Bu küf oluşumunu önleyecektir.

– Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için

Artık buzdolabınızı iyice temizleyebildiğinize göre, kötü kokuları emmek için sirkenin gücünden yararlanacaksınız. Tek yapmanız gereken yarım bardak sirkeyi doldurup , nemli ve küflü kokuları emmesi için buzdolabında bir gece bekletin . Ayrıca beyaz sirke ve elma sirkesi arasında seçim yapabilirsiniz.

Cihazınızın kötü kokunun kaynağı olabilecek lekeleri gizlemediğinden emin olmanız da önemlidir. Bu nedenle bir bardak sirke tekniğine geçmeden önce ondan kurtulmak gerekecektir. Ayrıca çürüyen kokuları önlemek için bozulan yiyeceklere de dikkat edin. Kötü kokulardan arınmış temiz bir buzdolabının anahtarı , sorunu kaynağında çözmektir.

Buzdolabınız çok küçükse, yerden tasarruf etmek için belirli miktarda ürünü çıkardığınızdan da emin olmalısınız.

Buzdolabı Kokularıyla Savaşmak İçin Diğer Doğal Çözümler

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermenin başka basit ve doğal yolları da var:

– Buzdolabı kokularını limonla nötralize edin

Limon 1 8

Limonu dilimler halinde kesin ve buzdolabına koyacağınız bir kaba koyun. Limonun emici özelliği sayesinde hoş olmayan kokular ortadan kalkar. Sadece narenciyeyi haftada bir değiştirdiğinizden emin olun .

– Buzdolabındaki kokulara karşı patates

Limon gibi patates de kokuları emer. Böylece , soyulmuş sebzeyi buzdolabına koyup kokusu gidene kadar orada bırakmaktan ibaret olan aynı prosedürü uygulayacaksınız . Sebzeyi her 3 günde bir değiştirin.

– Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için karanfil

İstediğiniz bir turunçgilleri ortadan ikiye kesin ve üzerine bol miktarda karanfil koyun . Narenciye kokuları azaltmaya yardımcı olurken, karanfil kokuların yok olmasını sağlar.

Bu basit ve doğal yöntemlerle buzdolabınızdaki kötü kokular sadece kötü bir anı olacaktır.

ev