Press ESC to close

Çabuk çiçek açmalarını sağlamak için sardunyalarınızın üzerine dökün: hiç bu kadar bereketli olmamıştı

Sardunyalar bakımı kolay uzun ömürlü bitkilerdir ve bahçenize uyum sağlayabilir veya iç mekanlarda yetiştirilebilir. Sardunyaları seviyor ve tüm mevsim boyunca çiçek açmalarını istiyor musunuz? Doğru yerdesiniz! Bu yazımızda size bu çiçekli bitkinin çiçeklenmesini hızlandırmanın ve gür sardunyalar elde etmenin sırrını veriyoruz.

sardunya çiçekleri

Sardunyalarım neden çiçek açmıyor?

Pelargonium olarak da adlandırılan bahçe veya çiçekçinin sardunyası, yaprak dökmeyen yaprakları olan çok yıllık çiçekli bir bitkidir. Farklı renklere sahip bu otsu bitki,  Nisan’dan Ekim’e kadar çiçek açar,  ancak bu güzel çiçekli çiçek, yetersiz bakım nedeniyle çiçek açmayabilir.

 Sardunyanız güzel çiçekleri ile sizi şımartmıyorsa bunun sebepleri şunlar olabilir:

Işıksız

Sardunyaların anavatanı Güney Afrika’dır. Işığı severler,  güneşli veya yarı gölgeli bir konuma ihtiyaçları vardır. Işığa maruz kalma, sardunyaların gelişmesine yardımcı olur,  aynı zamanda  daha sonra çiçek verecek olan çiçek tomurcukları üretmesine de yardımcı olur . Özetlemek gerekirse, sardunyaların günde yaklaşık 6 saat doğrudan ışığa ihtiyacı vardır. Çiçeklerinizi güzel havalardan mahrum etmeyin!

kötü sulama

 Sulama, sardunyaların çiçek açması için önemli bir adımdır . Su, dünyadaki tüm canlılar için hayati öneme sahiptir, ancak makul olmalısınız! Toprak ıslaksa,  bitkinizin kökleri çürüyebilir. Bu, sardunyanın topraktaki besinleri emmesini zorlaştıracak ve bu, sardunyanın çiçek üretme yeteneğini etkileyecektir. Öte yandan, bitkinizi çok az sularsanız,  susuz kalır  ve enerjisini çiçek üretiminden çok hayatta kalmaya odaklar.

Aşırı gübre

Gübreler iki ucu keskin bir kılıçtır. Bitkileri döllerler ve çiçeklenmeyi desteklerler, ancak fazla kullanıldıklarında  ters etki de yapabilirler  .

Soğuk sıcaklıklar

Pelargonium çok dayanıklı bir bitki değildir. Bu soğuk çiçek  soğuğu ve donu desteklemez. Yanlış sıcaklık, çiçeklenmenin gecikmesine veya çiçeklenme mevsiminin tamamen kısalmasına neden olabilir. Bu yüzden çiçek açtıklarını görmek için bitkilerinizi sıcak tutun!

Öte yandan bitkinizi doğal gübrelerle besleyerek size güzel çiçekler vermesine yardımcı olabilirsiniz. Bu popüler bitkinin ışıltılı renkleri ile bahçenizi, terasınızı veya balkonunuzu renklendirin!

Bira mayası ile sardunyaların yeniden çiçek açması nasıl sağlanır?

 Bira mayası , sadece yemek pişirmede kullanılmayan , mineral ve vitamin açısından zengin doğal bir üründür  . Sardunyaları beslemek ve gübrelemek için kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • 2 çay kaşığı bira mayasını 3 litre suda seyreltin;
 • Sıvı gübreyi bir şişeye aktarın;
 • Sardunyalarınızı sulamak için solüsyonu kullanın.

Sonucu görmek için uzun süre beklemeyeceksiniz. İlkbaharda bu gübreyi kullanın ve sardunyalarınız çiçek tomurcuklarının görünümü ile size teşekkür edecek.

Güzel bir sardunya çiçeği elde etmenin diğer püf noktaları nelerdir?

 

sardunyalar

Sardunyaların çiçek açması ve güzel bitkiler elde etmesi için aşağıdaki doğal gübreleri kullanabilirsiniz:

Sardunyaları gübrelemek için kahve telvesi

Azot, potasyum ve fosfor açısından zengin olan  kahve telvesi, sardunyaların çiçek açmasına yardımcı olmak için gübre olarak kullanılabilir  . Küçük dozlarda ve nitrojen bakımından zengin başka bir gübreye ek olarak  kullanın  , çünkü kahve telvesindeki nitrojen içeriği sardunyalar için yeterli değildir.

Sardunyalar için sebze pişirme suyu

Sebzelerinizin pişirme suyunu asla atmayın! Bu su eser elementler ve mineraller açısından zengindir, bitkilerinizi beslemek ve gübrelemek için çok faydalıdır. Bu doğal gübre, bahçe bitkileriniz için olduğu kadar iç mekan bitkileriniz  veya balkon veya terasınızda bulundurduğunuz bitkiler için de etkilidir. Ancak dikkat edin sevgili okuyucular, bitkileriniz bu çorbayı sıcak sevmezler. Sardunyalarınızı sulamadan önce bu pişirme suyunu soğumaya bırakın. Ayrıca tuzlu olmamasına dikkat edin. 

Sardunyaları beslemek için muz kabukları

Muz kabuklarıyla ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Onları geri dönüştürün! Muz kabukları, çiçekli sardunyalar için çok önemli bir mineral olan potasyum açısından zengindir . Ayrıca  onları parazitlerin saldırılarından korumaya izin verir.  Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 • Muz kabuklarını toplayın;
 • Onları fırında kurutun;
 • Onları küçük parçalara ayırın;
 • Onları iki haftada bir yere yayın;

Güzel sardunyalara nasıl sahip olunur ve onları uzun süre saklarsınız?

Sihirli bir formül yok! Sadece onlara iyi bak. Yeşil baş parmağınız olsun ya da olmasın, size bu çiçeklere nasıl başarılı bir şekilde bakacağınızı gösteriyoruz. Sardunyalar artık sizin için sır tutmayacak!

Sardunyaların başarılı bir şekilde sulanması

sardunyaları sula

Toprağa ektiğiniz sardunyaları,  ekimden sonraki ilk haftalarda düzenli olarak sulayın. Saksı veya ekicilerdeki sardunyalar için, çiçeklenme döneminde toprak yüzeyde kurur kurumaz onları bolca sulayın. Dikkatli olun, eliniz çok ağır olmasın! Sardunyalar fazlalığı sevmezler. Ekim ayından itibaren,  kışın tamamen durana kadar  sulamayı azaltın  . Sulama sırasında sardunya yapraklarını ıslatmaktan kaçının

Sardunyaların başarılı bakımı

Çiçek üretimini teşvik etmek için  sardunyaları düzenli olarak budayın. Bunun için solmuş yaprakları ve çiçekleri kesin. Uygun budama , çiçekli bitkilerinizi sağlıklı tutmanıza  da yardımcı olacaktır  . Ayrıca sardunyaların güneşi sevdiğini de unutmayın. Tam güneşi veya kısmi gölgeyi severler. Yüksek ısıya bile dayanabilirler,  ancak yalnızca iyi sulanırlarsa.  Soğuk olduğunda, bu soğuk bitkileri koruyun. 5 ila 10°C arasında bir sıcaklıkta saklayın. Bitkileriniz tekrar ısı alır almaz yeni sürgünler üretecektir.

Mutfağınızda kolayca bulabileceğiniz bu malzeme sayesinde sardunyalarınızı gübreleyecek, kimseyi kayıtsız bırakmayacak, gür ve rengarenk çiçek açmalarını sağlayacaksınız! Denemek için neyi bekliyorsun?

Sardunyalar nasıl kesilir?

Bir sardunyadan kesimler almak için izlenecek adımlar şunlardır:

 1. 15 cm uzunluğunda, en az 5 yapraklı ve henüz çiçek açmayan sağlıklı bir gövde seçin.
 2. Sapı, dezenfekte edilmiş makaslarla bir boğumun hemen üzerinden kesin.
 3. Üst yaprakları tutarak tomurcukları ve alt yaprakları çıkarın.
 4. Kesimi birkaç dakika suda bekletin.
 5. Bir tencereyi veya bir kovayı toprak, turba ve nehir kumu karışımı veya özel bir kesim toprağı ile doldurun.
 6. Sapı alt tabakaya dikin, kırmaktan kaçının.
 7. Bitki ve su etrafındaki toprağı sıkıştırın.
 8. Düzenli sulama ile toprağı nemli tutun.

Başarılı bir kesim şansını optimize etmek için:

 • Yazın kesim için sabahın erken saatlerinde kesim yapın.
 • Baharlık çelikler için, sıcaklık 19 ila 20°C’ye ulaşana kadar iç mekana veya mini bir seraya yerleştirin. Sivilceler göründüğünde kapağı çıkarın.
 • Yaz aylarında kesimler için onları kısmi gölgeye yerleştirin.
 • Kış aylarında, genç çelikleri don olmayan, kuru ve yeterince havalandırılan bir odada saklayın.
 • İlkbaharda, kesimleri toprağa veya saksılara, ekicilere veya süspansiyonlara nakledin.

Daha fazla sayıda sardunyaya sahip olmak ve renk ve yaprak çeşitliliği oluşturmak için tek bir kesim yerine birkaç kesim yapmanızı tavsiye ederiz.