Çamaşır makinesinin kullanımı günlük hayatımızda olmazsa olmazlardandır. Bakımını unutursanız, hoş olmayan kokular birikecek ve işleyişini bozacaktır.

Çamaşır makinesi neden kötü kokar?

Çoğu insan çamaşır makinesinin sıvı sabun, su veya yumuşatıcıya maruz kaldığında kendi kendini temizlediğini düşünür. Öte yandan, her yıkama döngüsünden sonra, hoş olmayan bir küf kokusuna neden olan kir, ölü hücreler veya toz bırakır.

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, çamaşır makinesi mikropları biriktiriyor çünkü yüksek nem seviyesi, farklı enfeksiyon türlerine neden olan Staphylococcus aureus veya Staphylococcus epidermidis gibi bakterilerin çoğalması için mükemmel koşullar yaratıyor, örneğin cilt. enfeksiyonlar, zatürree, endokardit ve hatta toksik şok sendromu.

Bu bakteri türü, 50°C’ye kadar olan yıkama döngüleri sırasında çoğalır.

Aşındırıcı ürünler kullanmadan temiz çamaşır yıkamak için 3 şaşmaz ipucu.

En az ayda bir kez 40 veya 60°C’de çamaşırsız yıkayın:

Üç bardak beyaz sirke ekleyin ve kısa bir yıkama döngüsü çalıştırın, bu bileşen kiri, bakterileri, sabun köpüğünü ve  kötü kokuyu   gidermeye yardımcı olacaktır .

Çamaşır makinesinin deterjan çekmecesini temizleyin

Çıkarın ve suyla dolu bir kovaya batırın, ½ bardak hidrojen peroksit, dört çay kaşığı kabartma tozu ve iki limonun suyunu ekleyin. Gece boyunca ıslanmaya bırakın.

Ertesi gün bir fırça kullanarak kiri çıkarın, kurutun ve yerine geri koyun.

contaları temizle

Çamaşır makinesinin lastiğini temizleyin

İhtiyacınız olacak: 50 ml beyaz sirke, 250 ml su ve bir limon suyu

çamaşır makinesi

Tek yapmanız gereken malzemeleri iyice karıştırmak, ardından bir  mikrofiber  bezi nemlendirmek  , tüm lastikleri içini ve dışını silmek ve bezle kirlendiğinde yıkamak. 

Ardından çamaşır makinesinin kapağını bir saat açık bırakın.

Her yıkamadan sonra çamaşır makinesini kapatmaktan kaçının çünkü havalandırmazsanız kötü kokar.

Bu ipuçlarını uygulayın ve kıyafetlerinizin güzel kokacağını fark edeceksiniz.

çamaşır makinesi bikarbonat

Döngü tamamlandıktan sonra ½ fincan  kabartma tozu ekleyin, yeni bir yıkama döngüsü başlatın, ardından tamamen kuruması için 45 dakika havayla kurumaya bırakın.

Bu numarayı ayda en az bir kez tekrarlayın!

ev