Çamaşır makinesinde sıklıkla çamaşır suyu kullanıyoruz. Ancak daha ekolojik bir bileşen de var. Bakalım hangisi. 

beyaz çamaşır yıkama makinesi

Çamaşır makinesinde ağartıcının doğal alternatifleri mevcuttur ve ekonomik ve ekolojiktir.

İşte insanların çamaşır makinesini aceleyle yıkarken yaptığı yaygın hatalar:

Gerçekte bir efsaneyi ortadan kaldırmamız gerekiyor: Çamaşır makinesini yıkamak şimdiye kadarki en zor ve hassas işlemlerden biridir. Çamaşır yıkamak son derece sakin ve dikkatli yapılması gereken önemli bir işlemdir çünkü her eşya aynı değildir. Örneğin, özel deterjan gerektiren daha hassas olanlar vardır.

çamaşır makinesi

Çamaşır makinesini düzgün bir şekilde yıkamak için ilk kural, büyük bir ortalığı karıştırmak istemediğiniz sürece her şeyi tamburun içinde bir araya getirmemektir . Öncelikle eşyaların renge göre bölünmesi gerekiyor. Beyaz eşyalara bir şekilde, renkli eşyalara ise başka bir şekilde davranılmalıdır .

Hayatınızda en az bir kez, aceleden veya can sıkıntısından dolayı, en kötüsünden kaçınmak için her şeyi düşük sıcaklıkta bir araya getirmeniz olmuştur . İlk başta her şey yolunda gitmiş gibi görünüyordu ama gerçek farklı.

Farklı türde çamaşırları yıkarken, renklerden veya kumaşlardan bahsederken ilk yıkamalar her zaman çok iyi geçer. Ancak zamanla koşullar yavaş yavaş değişir ve böylece donuk rengi, bozulmuş kumaşı vb. fark etmeye başlarsınız. Bu noktada artık nasıl davranacağınızı bilmiyorsunuz ve hem işe yaramayan hem de yanlış kullanılan yüzlerce ürün satın alıyorsunuz .

Bu durum çoğunlukla beyaz eşyaların sararması, renk değiştirmesi ya da renklilerin canlılığını kaybedip matlaşmasıyla ortaya çıkıyor. Özellikle sararmış beyaz eşyalarla karşı karşıya kaldığınızda her şeyi değerlendirmeniz gerekiyor. Bu nedenle sıcaklıklara, programlara ve deterjanlara dikkat etmelisiniz.

Beyazlığı koruyun ve lekeleri ortadan kaldırın

Lekeli veya sararmış eşyalarda işlem daha da zorlaşır. Aklınıza ilk gelen çözüm çamaşır suyudur . Çamaşır suyunun her türlü lekeyi ortadan kaldırdığını herkes bilir; gerçekte bizi zamanda geriye götüren ama gerçekten işlevsel olan doğal içerikleri tercih etmek daha iyidir.

çamaşır makinesi

Büyükanneler bir zamanlar kim bilir hangi kimyasal ürünleri kullanmadan kıskanılacak sonuçlar elde etmeyi başardılar . Beyaz, sararmış veya mat giysilerdeki lekeleri çıkarmak için çamaşır suyu kullanmaktan kaçınmak en iyisidir çünkü zararlıdır. Sadece gerçekten gerekli olduğunda dikkatli kullanılmalıdır.

Bunu kullanırken aynı zamanda doğru miktarları dozlama konusunda da iyi olmalısınız çünkü umduğunuzun tam tersi sonuçlar elde etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Çamaşır suyuna doğal alternatifler, büyükannelerden tavsiyeler

Ağartıcının daha da iyi sonuçlar veren birçok alternatifi vardır . Mesela büyükannelerimiz çamaşır makinesi kullanmıyordu, birçoğunun bile sahibi yoktu. Solmuş veya sararmış giysilerdeki lekeleri çıkarmak için çamaşır makinesi veya kimyasal maddeler yerine dirsek yağı, su dolu bir leğen ve bol miktarda beyaz sirke kullandılar .

Sirke, kokuları nötralize edebilen ve bakterileri yok edebilen doğal bir üründür . Ayrıca çok az insanın bildiği beyazlatma gücüne sahiptir. Çamaşırlardaki lekeleri sirke ile çıkarmak için 1 litre suya 150 ml beyaz sirke ekleyin .

Bu noktada eşyaları bir saat suda bekletin. Herhangi bir türdeki çizgi veya lekeyi tedavi etmeniz gerekiyorsa bulaşık deterjanı ekleyin ve ardından bol suyla yıkayın. Çarşaflara, masa örtülerine, perdelere gelince, büyükanneler soğuk süt kullanırdı. Bu, parlak rengi geri getirmek ve eskisi gibi aynı yumuşaklığı yeniden kazanmak için mükemmel bir çözümdü .

Soğuk süt kullanmak veya şarap lekelerinden kurtulmak gibi

Yıkamaya başlamadan önce herhangi bir giysideki lekeleri çıkarmak için soğuk süt kullanılabilir . Doğru kullanım için leğeni buzdolabı sütüyle doldurun ve kıyafetleri yarım saat suda bekletin . Tedavisi zor lekeler için, etkilenen bölgeye limon suyuyla bir bez sürün ve ardından doğru sıcaklıktaki çamaşır makinesine koyun.

çamaşır makinesi

Şarap lekelerine gelince, bunların çıkarılması çok zordur. Çoğu zaman bunu çamaşır suyu bile yapamaz. Bu durumda ne kadar saçma görünse de sadece maden suyu kullanın .

Bu nedenle çamaşır makinesinde yıkamaya başlamadan önce masa örtüsünü alın, üzerine su dökün ve ovalamaya başlayın. Sonuç mükemmel olacak. Bu yöntemler uzundur ve çok zaman gerektirir, ancak giysilerinizi mükemmel durumda tutmanıza olanak tanıyan gerçekten etkili olan tek yöntemler bunlardır.

ev