Çamaşır makinesinin tamamen yıkama ile ilgili olması, lastik contanızın kire karşı bağışık olduğu anlamına gelmez. Hatta zamanla en fazla kiri barındıran ve biriken alanlardan biridir ve çamaşır ve çamaşır makinesinden yayılan kokuların baş suçlularından biridir. Bu yazıda, çamaşırların kötü kokmasını önlemek için nasıl temizleyeceğinizi gösteriyoruz.

Çamaşır makinesi kapağındaki kauçuk conta, makinedeki nemi hapseder ve ardından küfün büyümesi için mükemmel bir alan haline gelir. Doğal malzemeler kullanarak ve doğru hareketleri benimseyerek sorunu nasıl aşacağımızı görelim  .

çamaşır makinesine katıl

Lastik contalarınız nasıl temizlenir ve kötü kokular nasıl giderilir?

Neye ihtiyacınız olacak:

  • Temiz bir havlu veya bez
  • bulaşık deterjanı
  • Beyaz sirke
  • sodyum bikarbonat

Sirke  ,  çevreye ve sağlığa zararlı  temizlik kimyasalları için harika bir alternatiftir .   Çamaşır makinesini, buzdolabını, mutfak tezgahlarını ve hatta mikrodalgaları temizlemek için kullanılabilir.

Başlamak için, lastik contanın yanındaki tamburun içine 1 bardak kabartma tozu dökün. Ardından boş bir yıkama döngüsü çalıştırın ve makinenizin kokusunu giderebilmelisiniz. En iyi sonuçlar için  , çamaşır makinesini sadece contayı değil, aynı zamanda makineyi de yıkayacak olan 90°C’ye ayarlamak en iyisidir.

beyaz sirke çamaşır küveti

Deterjan çekmecesine 2  su bardağı  beyaz sirke  ve ½ su bardağı su karışımını da   dökebilir ve ardından makineyi boş bir yıkama için çalıştırabilirsiniz. Makine yıkama döngüsünü bitirdiğinde, homojen bir ılık su ve sıvı sabun karışımı hazırlayın ve ardından contayı silmek için temiz bir bezi ıslatın. Boşluklar dahil tüm tarafları sildiğinizden emin olun. 

Contayı Temizlemek İçin Başka Bir Beyaz Sirke Yöntemi

Başka bir temizleme ipucu, bir süngeri beyaz sirkeye batırmak ve ardından lastik conta ile temizlemektir. Daha zor erişilebilen parçalara gelince,  onlara ulaşmak için sirkeye batırılmış bir pamuklu çubuk kullanın.

çamaşır makinesi contasını silin

Eklemin kıvrımı da ihmal edilmemelidir. Temizlemek için kendinize doğru çekin, ardından pamuklu çubuğu ovmak için sokun ve  oradaki tüm kalıntıları ve kalıntıları çıkarın.  Tabii ki, tüm eklemi temizleyin ve ayrıca birden fazla pamuklu çubuk planlayın.

Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra beyaz sirkeyi çıkarmak için durulamaya devam edin ve makinenizde  kalan kirleri temizleyin.  Bunu yapmak için boş bir ılık su döngüsünü etkinleştirin veya cihazınız varsa kendi kendini temizleme işlevini kullanın. Contayı mikrofiber bir bezle son bir kez silin veya çamaşır makinesinin kapağı tamamen açıkken kurumaya bırakın.

Çamaşır makinenizin contasında küf oluşumu nasıl önlenir?

Çamaşır makinenizde küf oluşmasını önlemek için birkaç adım atın:

  • Çamaşır makinesini kullanmadığınız zaman, hava sirkülasyonu sağlamak için kapıyı aralık bırakın. Yıkadıktan hemen sonra da yapabilirsiniz 
  • Yıkama işlemi biter bitmez kapağı, camı ve contayı yumuşak bir bezle kurulayın.
  • Çamaşırları yıkadıktan hemen sonra çıkarın
  • Deterjanları ve  düşük sıcaklıkta yıkamaları aşırı kullanmaktan kaçının. Bu iki faktör, küf izlerinin oluşumuna ve jel benzeri veya yağ benzeri kirlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Gördüğünüz gibi, kötü kokuların verdiği rahatsızlıktan kaçınmak istiyorsanız, çamaşır makinesinin temizliği de lastik contadan geçmelidir. Elbette en iyisi  çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak için düzenli olarak bakımını yaptırmaktır.

ev