Çamaşır makinenize 3 Euro’dan daha az harcayarak 20 litreye kadar deterjan hazırlayabilirsiniz. Temiz ve mis kokulu çamaşırlar için ekonomik çözüm.

Ev yapımı Çamaşır Deterjanı

Evde kendi çamaşır deterjanınızı yapmayı seçmeniz için birçok neden var . Her şeyden önce, kullanılan doğal bileşenler nedeniyle kişisel sağlık . Sonra çevreninki Ve son olarak, kendi deterjanınızı yapmak, ticari deterjan satın almaya kıyasla önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar . Sadece 2,50 Euro ile doğal deterjan nasıl hazırlanır hep birlikte görelim .

Çamaşır makineniz için neden DIY’i seçmelisiniz?

İlk olarak, ev yapımı çamaşır deterjanları, mağazadan satın alınanlardan çok daha ucuz olabilir . Kabartma tozu , beyaz sirke veya Marsilya sabunu gibi maddeler kullanılarak , etkili ve ticari ürünlerden çok daha ucuz çözümler oluşturmak mümkündür . Ayrıca ev yapımı çamaşır deterjanı yapmak için kullanılan malzemelerin çoğu marketlerde veya eczanelerde  kolayca bulunabilir .

Ev yapımı çamaşır deterjanı kullanmanın bir başka büyük nedeni de cildinize ticari ürünlerden çok daha nazik olabilmesidir . Mağazadan satın alınan bez temizleyicilerin çoğu, cildi tahriş edebilecek ve alerjiye neden olabilecek sülfatlar, kokular ve koruyucular gibi sert kimyasal bileşenler içerir . Doğal malzemeler kullanarak nazik ve cilt için  güvenli bir çamaşır deterjanı oluşturabilirsiniz .

ev yapımı çamaşır deterjanı

Ev yapımı çamaşır deterjanı da çevre için daha iyi bir seçim olabilir . Aslında, piyasada bulunan deterjanların çoğu, bertaraf edilmesi zor olduğundan ve suyu ve toprağı potansiyel olarak kirlettiklerinden çevreye zararlı olabilecek bileşenler içerir . 

Son olarak, kendi ev yapımı çamaşır deterjanınızı yapmak, eviniz ve sevdiğiniz insanlarla ilgilenmek için eğlenceli ve tatmin edici bir yol olabilir . Aslında evde bir çamaşır deterjanı oluşturmak , onu kişiselleştirmenize olanak tanır , örneğin sevdiğimiz esansiyel yağları veya kokuları ekleyerek kullanımlarını daha da keyifli hale getirin . 

Nasıl yapılır

Ev yapımı çamaşır makinesi deterjanımızı hazırlamak , hem beyaz hem de renkli çamaşırları yıkamak için olağanüstü bir deterjan elde etmemizi sağlayacak çok basit bir işlemdir . Bunu yapmak için ihtiyacımız olacak: yarım kilo sabun gevreği , su , bir tencere , 250 gr kabartma tozu ve 250 gr sirke , 40 gr tuz , yarım litre bulaşık deterjanı ve bir tahta kaşık . 

Sabun pulları kullandığımız için bu deterjanı yapmak herhangi bir sağlık riski oluşturmaz . Alternatif olarak, deterjanımızı daha da çevreci yapacak olan kendi seçtiğimiz doğal sabunu da kullanabiliriz . Ancak , bu deterjanı iyi havalandırılan bir yerde , pencereler açıkken hazırlamanız tavsiye edilir . 

ev yapımı çamaşır deterjanı

 

 

Başlamak için 4 litre suyu bir tencereye dökün ve ısıtın Su sıcakken sabun pullarını içine dökebiliriz . Sabun pulcuklarının tamamının erimesi için tahta kaşıkla karıştırarak azar azar suya ekleyelim Karıştırmaya devam ederek tuzu ve hemen ardından karbonatı azar azar dökmeye dikkat ederek ekleyin., böylece tehlikeli reaksiyonlar oluşturmaz . Sirkeyi yavaş yavaş karıştırarak dökmeye devam ediyoruz .

Yavaş yavaş, bir miktar köpüğün oluşmaya başladığını fark edeceğiz . Bu noktada bir litre su ekleyin ve soğumaya bırakın . Karışım soğuduktan sonra bir kaseye dökebiliriz . Tekrar karıştırıyoruz ve 24 saat dinlendiriyoruz ki deterjan sertleşerek kıvamını artırsın .

24 saat sonra aslında deterjanımız çok daha koyu , neredeyse macun gibi katı bir hal almalıdır . Bunun için 3 litre suyu birleştirip ardından her şeyi bir daldırma blenderi kullanarak karıştırıyoruz . Şimdi bulaşık deterjanı devreye giriyor . Karışıma ekleyip tekrar kasenin içindeki el blenderından geçirebiliriz . Daha sonra daha fazla su ekleyip doğal deterjanımız kıvamına gelene kadar karıştırabiliriz .tercih ettiğimiz doku .

ev yapımı çamaşır deterjanı

Bu adım tamamlandıktan sonra , tercihen soğukta 3-4 saat dinlendirin , çünkü bu deterjanın koyulaşmasını sağlar . Tüm adımları doğru yaptıysak temiz ve mis kokulu çamaşırlar için yaklaşık 20 litre deterjan elde etmiş olmamız gerekir .

Uyarılar ve kullanım talimatları

Yaptığımız deterjanı kovalarda, bidonlarda veya şişelerde saklayabiliriz . Bununla birlikte, şişede tutmayı seçersek , tamamen doldurmamayı ve her zaman küçük bir boşluk bırakmayı hatırlamakta fayda var , çünkü deterjan koyulaşma eğilimi gösterir ve bu nedenle büyür. Hoş olmayan kazaları önlemek için deterjanın çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yerde saklanması da önerilir .

Bu doğal deterjanı doğrudan çamaşır makinesi tamburuna dökerek kullanabiliriz : başarı garanti edilir .

ev