Çamaşır makinesi filtrenizi temizlemek için bu ipuçlarını uygulayın ve yeni kadar iyi olacaktır. Kurtarmanın yolu.

Kirli çamaşır makinesi filtresi

Çamaşır makinesinin kullanıldığı sık yıkamalar nedeniyle , bu cihazın filtresi tıkanma veya her halükarda özellikle kirlenme eğilimi gösterir . Bu, tartar , deterjan veya diğer kalıntıların birikmesi gibi çeşitli nedenlere bağlıdır . Çamaşır makinesi filtresinin doğru yöntemlerle temizlenmesi önemlidir çünkü tıkanma ve kir, makinenin doğru çalışmasına kalıcı hasarlar verebilir .ev aleti Öyleyse nasıl düzgün bir şekilde temizleneceğini görelim . 

Çamaşır makinesi filtresinin temizlenmesi: neden bu kadar önemli?

Kirli veya daha da kötüsü tıkalı bir filtre , çeşitli çamaşır makinesi arızalarından sorumlu olabilir . Örneğin, yıkamalar sırasında titreşimlere veya yüksek seslere neden olabilir veya yıkama döngülerinin sürelerini uzatabilir . Ayrıca, yanlış temizlenmiş bir filtre, yıkama sırasında planlanmamış duruşlara neden olabilir veya sıkma fonksiyonunun düzgün çalışmasına izin vermeyerek çamaşırların su damlamasına neden olabilir. .

Tüm bu arızalar önemli ölçüde enerji israfına ve dolayısıyla faturada daha yüksek maliyetlere yol açabilir . Çamaşır makinemizde bu sorunlardan biri varsa , tetikleyici sadece kirli bir filtre olabilir . Öyleyse, paradan tasarruf ederek tamamen yeni bir görünüm vermek için onu nasıl derinlemesine temizleyeceğimizi görelim . 

Temizlemeden önce hazırlık

Çamaşır makinesinin verimli çalışması için filtre yılda en az 4 kez temizlenmelidir . Bu aynı zamanda kumaş kalıntılarını ve aksi takdirde yıkanmış giysiler üzerinde kalma riski olan ” tüyleri ” de azaltacaktır . 

Çamaşır makinesi filtresini temizleyin

Bu nedenle çamaşır makinemizin filtresini temizlemek için önce filtreyi çıkarmalıyız . Filtrenin konumu her zaman aynı değildir, kullanılan çamaşır makinesinin tipine bağlıdır , bu nedenle çamaşır makinenizin kullanım kılavuzunu kullanarak kontrol etmeniz önerilir . Filtre yerleştirildikten sonra , cihazın elektrik bağlantısı kesilmeli ve su kaynağı da kapatılmalıdır .

Daha sonra filtreden çıkabilecek suyu evin etrafına dağıtmamak için toplamak için leğen ve havlu alabiliriz .

Çamaşır makinesi filtresini temizleyin, nasıl devam edilir

Bu noktada filtre kapağını açıyoruz . Bir tarafta uzanan siyah bir tüp görmeliyiz . Bu tüp normalde suyu tutmak için gereklidir , böylece filtreyi söktüğümüzde yere dökülmez . Daha sonra söz konusu borunun kapağını çıkarıp suyun leğene akmasını sağlıyoruz ve ardından tekrar kapatabiliyoruz .

Bu yapıldıktan sonra, filtreyi saat yönünde çok nazikçe söküyoruz . Bu işlem zorsa muhtemelen filtrede tartar oluşmuştur , bu nedenle kuru bir bez kullanarak sökebiliriz . Söktükten sonra filtreyi sıcak suyla yıkayabilir ve içindeki tüm kireci ve kiri nazikçe temizleyebiliriz . 

derinlemesine yağ alma

Çamaşır makinemizin filtresi bir süredir tam anlamıyla temizlenmemişse derinlemesine yağdan arındırmamız gerekecektir . Bunu yapmak için beyaz sirke, su ve sabunu bir leğende seyreltin ve ardından filtreyi yarım saat bekletin . Beyaz sirkeden bahsetmişken , çamaşır makinesinin doğru bakımı ve derinlemesine temizliği için ayda en az bir kez boş bir yıkama programı çalıştırılması tavsiye edilir. içine sirke döktükten sonra .

Çamaşır makinesi filtresini temizleyin

Filtreyi temizlemeye   dönersek , son olarak kasasını da sterilize edebiliriz . Bunu yapmak için bir bez alıp başlığın duvarlarını onunla silebiliriz , belki bir parmak yardımıyla veya bir kaşık sapıyla . Son olarak filtreyi tekrar kapatabiliriz .

Bu şekilde yapılan çamaşır makinesi filtresinin düzenli olarak temizlenmesi, temiz ve sterilize edilmiş bir çamaşır makinesini garanti edecek ve birçok arıza ve arızayı önleyerek size önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır .

ev