Evinizin içinde varsa küf gerçek bir sıkıntı olabilir. Yetersiz havalandırılan yerlerde nemin varlığından kaynaklanır. Duvarlarda, fayans derzlerinde ve hatta çamaşır makinesinin deterjan tepsisinde, özellikle bu alanlarda düzenli temizlik ve bakım yapılmadığında küfler oluşur ve çoğalır.

Nemin olduğu yerde küf olmalı. Ve çamaşır makinesi kuralın bir istisnası değildir. Makinenin deterjan çekmecesi, kalıbın çöktüğü ana yerdir; bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Bu amaçla, sizin için bu bölmeyi temizlemek için etkili bir yöntem geliştirdik.

Çamaşır makinesinin deterjan çekmecesindeki küfü nasıl temizlersiniz?

 Çamaşır makinenizin deterjan çekmecesinde su ve nemden dolayı  küf oluşabilir  Çamaşır sabunu ve yumuşatıcı da küfü besleyecek kalıntılar bırakabilir. Bu rahatsızlığın üstesinden gelmek için iki temel bileşen müttefikleriniz olacaktır.

– Çamaşır küvetindeki küfü çıkarmak için  limon ve beyaz sirke

Çamaşır küveti kalıpla dolu.

Beyaz sirkenin  temizleme özelliği   ve limon suyunun dezenfekte edici gücü ile çamaşır küvetindeki küf izlerini ortadan kaldıracağınızdan emin olabilirsiniz. Bunun için 2 su bardağı su ile ¼ su bardağı limon suyunu ve ½ su bardağı seyreltilmiş beyaz sirkeyi karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine dökün ve solüsyonu çamaşır makinenizin deterjan çekmecesine püskürtün ve birkaç dakika etki etmesini bekleyin. Kendinizi küflenmeye karşı korumak için, solumamak için eldiven ve toz maskesi takmayı unutmayın. Deterjan çekmecesini iyice temizlemek ve inatçı lekeleri çıkarmak için bir bez kullanın. Ardından, temizlenmesi zor köşelere ulaşmak için kullanılmış bir diş fırçası ile ovalayın.

Deterjan çekmecesini iyice temizledikten sonra karışımı çamaşır makinenizin contalarına püskürtün. Bu, tüm küf izlerini tamamen ortadan kaldırmanıza izin verecektir. Çamaşır makinenizi iyice temizlemek için karışımı tamburunuzun içine dökün ve 90°C yüksek sıcaklıkta boş bir yıkama döngüsü çalıştırın. Bu, çamaşır makinenize takılan küfü ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca,  hidrojen peroksit  ve su karışımının çamaşır makinenizin deterjan çekmecesindeki küfü de giderebileceğini unutmayın.

Çamaşır makinenizin deterjan çekmecesinde küf oluşumu nasıl önlenir?

çamaşır küveti

 Çamaşır makinesinde küf oluşumunu önlemek için çeşitli çözümler vardır .

– Küflenmeyi önlemek  için çok fazla deterjan kullanmaktan kaçının

Deterjan çekmecesinde çok fazla deterjan küf oluşumunun nedeni olabilir. Deterjanı uygun şekilde dozlamak ve çamaşır makinesi çekmecesinde   kalıntı bırakmamak  için çamaşır makinenizin talimatlarını izleyin  .

– Küflenmeyi  önlemek için deterjanı tamburun içindeki tabletlere koyun

Çamaşırlarınızı yıkamak için çamaşırlarınızla birlikte doğrudan makinenizin tamburuna attığınız tabletlerde çamaşır sabunu kullanabilirsiniz. Bunları deterjan çekmecesine yerleştirerek kalıntı bırakabilir  ve küf  görünümüne  neden olabilirler.

– Küf görünümünü önlemek için  vanaların kapalı  olduğunu kontrol edin .

Çekmece valfleri düzgün kapanmazsa deterjan çekmecesinde küf oluşabilir. Durumlarını kontrol etmek için ev aletinizi kapatın ve çekmeceyi çamaşır makinesinden çıkarın. Deterjan çekmecesinin yuvasından su sızarsa, silin ve bir süre sonra işlemi tekrarlayın.

Tüm küf izlerini önlemek için çamaşır makinenizin bakımını düzenli olarak yapmayı da unutmayın. Çıplak gözle görülebilen bu mantarların ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz.

ev