Çamaşır makinesi, uzmanlar hızlı yıkamaya karşı tavsiyede bulunuyor! Nedenini bul!

Çamaşır makinesi evde çok kullanışlı bir cihazdır, çok sayıda yıkama seçeneğine sahip olmak, ihtiyaçlarımıza en uygun işlevi seçmemizi sağlar. Örneğin, bazı durumlarda hızlı bir yıkama sistemi kurulması tercih edilir, ancak uzmanlar bu seçeneğe karşı tavsiyede bulunur. Çoğu durumda, enerji tüketiminden tasarruf edebileceğinizi düşündüğünüz için çamaşır makinenizi hızlı bir yıkama ile çalıştırmayı tercih edersiniz. Gerçekte, hızlı yıkama harika bir çözüm değildir, nedenini açıklıyoruz.

Çamaşır makinesi, uzmanlar hızlı yıkamaya karşı tavsiyede bulunuyor! Nedenini bul!

Çamaşır makinenizi hızlı bir şekilde yıkamaya ayarlamayı seçtiğinizde, temiz çamaşırlar alabileceğinize inanıyorsunuz ve her şeyden önce elektrik tüketiminden önemli ölçüde tasarruf edeceğinizi düşünüyorsunuz. Aslında, bunlar çürütülmesi gereken efsanelerdir çünkü bu her zaman böyle değildir. Hızlı yıkama, çamaşırları maksimum 30 derece sıcaklıkta yıkamanıza izin verir, bu da çamaşırların iyi sterilize edilmediği ve dezenfekte edilmediği anlamına gelir. Sadece 15 dakikalık hızlı bir yıkama ile kir lekelerini ve toz akarlarını tekstillerden tamamen çıkarmak mümkün değildir.

Bu tür yıkamadaki temel sorun kesinlikle sıcaklıktır. Yıkama da daha uzun sürebilir, ancak sıcaklık her zaman 30 derecede kalırsa sonuç değişmez. Ayrıca sandığınızın aksine hızlı yıkama sizi tüketimden kurtarmaz, aksine bu seçenekle daha da fazla enerji tüketirsiniz. Çamaşır makinesinin maksimum sıcaklığına daha kısa sürede ulaşması gerekeceğinden, gereken enerji tüketimi önemli olacaktır.

İşte ne tür bir yıkama ayarlamanız gerektiği

Çamaşırları düzgün bir şekilde temizlemek ve sterilize etmek için, ancak her şeyden önce, elektrik tüketiminden gerçekten tasarruf etmek için “Eko” programını seçmelisiniz. Bu, hemen hemen tüm modern çamaşır makinelerinde bulunan ve daha iyi bir sonuç elde etmenizi ve faturalarınızı düşürmenizi sağlayan bir özelliktir. Açıkçası, bu yıkama seçeneği hızlı olandan daha uzun sürecektir, ancak en hassas kumaşlar için de kullanabilirsiniz ve inanılmaz bir sonuç elde edebilirsiniz.

Hızlı yıkama ise her türlü kumaşı yıkamanıza izin vermez. Yün, ipek veya dantel gibi narin ve değerli olanların farklı ve daha uzun bir yıkamaya ihtiyacı vardır. Duruma bağlı olarak, her bir giysiye en uygun yıkama seçeneğini seçebilirsiniz. Daha fazla güvenlik için, yıkama için belirtilen sıcaklıkların nasıl olduğunu öğrenmek için giysilerin iç etiketini okuyabilirsiniz.

ev