Makinede yıkama sırasında çok fazla deterjan kullandığınızı ve tamburda çok fazla köpük oluştuğunu fark ederseniz ne yapmalısınız? İşte bunu nasıl düzelteceğiniz.

Çamaşır makinesindeki köpük

Çoğu zaman çamaşırlarınızı yıkarken, yıkama işlemi bittiğinde tamburda veya yeni yıkanmış çamaşırlarınızın üzerinde aşırı sabun ve köpük kalıntıları bulursunuz. Bu, yüke göre çok fazla deterjan kullandığınızda veya deterjanların çok köpürmesi nedeniyle meydana gelebilir.

Çamaşır makinesinde aşırı köpüğün nedenleri

Açıkçası, yıkamanın sonunda tamburda çok fazla köpükle karşılaşırsanız, bu olumlu bir şey olarak görülmemelidir. Tambura konulan çamaşır sayısına kıyasla çok fazla deterjan kullanırsanız yıkama sırasında çok fazla köpük oluşacaktır. Yıkama bittiğinde köpük tamburda kalmaya devam ederse, kesin olmasa da büyük olasılıkla deterjanın yeni yıkanmış çamaşırlardan yeterince durulanmamış olması muhtemeldir. 

Aşırı sabun kullanımı daha iyi temizliği garanti etmez. Aksine kıyafet üzerinde kalırsa, giyildiğinde durulanmamış deterjanın cilde teması nedeniyle kaşıntı yaşayabilirsiniz .

Ayrıca, çok fazla sabun kullanmak, çamaşır makinesinin yanı sıra çamaşırlar için de sorunlara yol açarak drenaj borularının tıkanmasına neden olabilir. Peki fazla köpüğü nasıl giderebilir ve sorunun ortaya çıkmasını nasıl önleyebiliriz?

Sorun nasıl çözülür?

Çamaşır makinesinin tamburunun gerçekten çok fazla köpükle dolu olduğunu fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey yumuşatıcı kullanmaktır . Mantık dışı gibi görünse de, bu tür ürünlerde bulunan yüzey aktif maddeler, deterjanlarda bulunanların tersi türdedir. Bu, eğer iki yüzey aktif madde temasa geçerse, birbirlerini iptal edecekleri anlamına gelir. Bu nedenle deterjan ve yumuşatıcının deterjan kapağında iki ayrı bölmesi vardır.

Ayrıca fazla deterjan , uygun şekilde durulanmadığı için çamaşırlarda leke bırakabilir ve kullanıldığı işlevin tam tersi bir işlev görebilir.

çamaşır yıkamak

Aşırı deterjan kullanımına bağlı bir diğer sorun da çamaşırlara kalıcı olarak zarar vererek kumaşta küçük delikler oluşmasına veya bazı parçaların yıpranmasına neden olmasıdır. Aşırı deterjan kullanımından kaynaklanan bir diğer rahatsızlık ise kötü kokudur . Tamburun kendisi gibi, çamaşırlar da mükemmel şekilde durulanmadığında kötü bir koku yayabilir. Genel olarak deterjanlar, çeşitli yıkama türleri için uygun dozları belirtir; talimatlara uyulması ve aşılmaması tavsiye edilir.

Çamaşır makinesinden fazla köpük nasıl çıkarılır

Çamaşırlar için en iyi çözüm yumuşatıcı veya yeni bir yıkama ise çamaşır makinesinin tamburu için kullanılabilecek birkaç yöntem vardır. En iyi bilinenlerden biri kaba mutfak tuzunun kullanımını içerir.
Bunu uygulamaya koymak için kaba mutfak tuzunu deterjan bölmesine dökmeniz yeterlidir . Alternatif olarak, devam eden yıkama programını yarıda kesip, çamaşır makinesinin kapağını açıp bir avuç kaba tuzu doğrudan sepete serpip, programı kaldığı yerden yeniden başlatmak da mümkündür.

Kaba tuz , aşırı köpüğün giderilmesine yardımcı olmasının yanı sıra temizleme etkisine de sahiptir , giysiler için mükemmel bir leke çıkarıcıdır, kumaşlarda yumuşatıcı işlevi vardır ve ayrıca kireç oluşumunu da engeller. Ayrıca contalarda biriken kir kalıntılarının giderilmesine de yardımcı olabilir.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Bir diğer geçerli alternatif ise beyaz sirke kullanımını içerir . Bu durumda deterjan çekmecesini sirkeyle doldurup durulama modunda yıkamayı başlatmak yeterli olacaktır. Sirke köpüğü emerek ve deterjan kalıntılarını nötralize ederek devreye girecektir. Aynı zamanda giysiler için mükemmel bir müttefiktir: onları yumuşatır ve hoş olmayan kokuları etkisiz hale getirir. Sirke, özellikle çamaşır makinesinin genel temizliği için doğrudan tamburda kullanıma da uygundur. Bu durumda işlem çamaşır makinesi boşken yapılmalıdır.
. Yaklaşık 1 litre sirkeyi doğrudan tamburun içine döküp ardından 90°’de yıkamaya başlamak gerekir. Bu sayede sepet dezenfekte edilecek ve kötü kokulardan arındırılmış olacaktır. 

Daha kapsamlı bir temizlik için contayı nemli bir bezle iyice temizlemeyi ve sabun kalıntılarını gidermeyi unutmayın.

ev