Hidrojen peroksit, herkesin evinde en az bir paket vardır ama şans eseri çok az kullanmış ve sonra herhangi bir kapı ya da çekmecede unutmuşlardır.

Çamaşır makinesindeki hidrojen peroksit

Ancak çok az insan hidrojen peroksitin sadece yaralar için kullanılmadığını , her biri birbirinden ilginç olan binlerce faydası olduğunu biliyor.

Hidrojen peroksit, özellikleri nelerdir

Hidrojen peroksit, hidrojen peroksit olarak da adlandırılan doğal bir kimyasal bileşiktir; evde aseton olmadığında genellikle yaraları dezenfekte etmek veya oje çıkarmak için kullanılır.İnanılmaz bir beyazlatma, arındırma ve dezenfektan etkisine sahiptir.

Hiç kimse sadece ciltte kullanılabileceğini söylemedi, gerçekte hijyen ve çamaşırların veya çamaşır makinesinin temizliğinde faydalı olabilir . Tavsiye edilen, dozaja özellikle dikkat edilmesidir; aşırı doz aslında oldukça büyük zararlara neden olabilir.

Kaç çeşit hidrojen peroksit vardır

Her hidrojen peroksit diğerinden farklıdır, hepsi aynı değildir, bu nedenle her zaman düşük olması gereken konsantrasyona ve kullanılan ürün miktarlarına dikkat etmek gerekir .

Hidrojen peroksit

Piyasada bulunan hidrojen peroksit farklı konsantrasyonlarda mevcuttur: 10/12 hacimlik konsantrasyon endişe kaynağı değildir, genellikle herhangi bir önlem veya korku olmadan kullanılabilir. Ancak 34 hacmi aşan hidrojen peroksit, yanlış kullanıldığında toksik hale gelebilir ve aşındırıcı olabilir.

Çamaşır makinesinin ve kıyafetlerin içini yıkamak için nasıl kullanılır?

Çamaşır makinesinin içini , dolayısıyla tamburunu ve özellikle içinde küf varsa deterjan çekmecesini yıkamak için kullanılabilir . Mucizevi bir bileşen olduğu ortaya çıktı, ancak yalnızca invaziv olmayan lekelere , özellikle de küçük lekelere etki edebiliyor .

Daha önemli olanlar için herhangi bir girişimde bulunmamak en iyisidir; bunun yerine bu cihazla çalışan kişilerle iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Contayı hidrojen peroksit ile temizleyebilirsiniz. Daha sonra aynı miktarlarda bikarbonat, kaba tuz ve azar azar eklenen hidrojen peroksitten oluşan bir karışım hazırlanır .

Karışım daha sonra limon suyuna ve hidrojen peroksite batırılmış bir bez kullanılarak etkilenen kısma, ardından contanın iç kısmına uygulanmalıdır . Daha sonra sakin bir şekilde temizliğe devam ediyoruz.

Çamaşır makinesi

Alternatif olarak çamaşır makinesindeki kötü kokuların giderilmesinde de kullanılabilir . Kötü koku çoğu durumda deterjan kalıntılarının varlığı veya kir birikmesinden kaynaklanır.

Çamaşır makinesinin tamamını iyice temizlemek, sterilize etmek ve taze kokmasını sağlamak için, doğrudan çamaşır makinesinin tamburuna bir bardak hidrojen peroksit ekleyin ve ardından boş yıkama programını başlatın . Her zaman 40 derecenin üzerinde olması gereken sıcaklığa dikkat edin. Optimum sıcaklık 60 derecedir çünkü oksijeni serbest bırakmaya ve etkili olmasını sağlamaya yarar.

Son olarak çamaşırları beyazlatmak için kullanılabilir. Çamaşırları beyaz ve parlak hale getirmek için çamaşır makinesine konur, çamaşırlara yerleşen nem kokusunu yok eder. Daha sonra bir kaşık dolusu hidrojen peroksiti en fazla yarım bardak su ile seyreltip doğrudan sepete dökün .

Daha sonra kıyafetleri içine koyuyorsunuz, deterjanı ve tercih ettiğiniz her şeyi ekleyip yıkamaya başlıyorsunuz. Yıkanacak çamaşırlar renkli ise hidrojen peroksit miktarını abartmamak tavsiye edilir , çünkü bu da onlara zarar verebilir.

Evde temizlik yapmanın diğer ilginç kullanımları

Ancak hepsi bu kadar değil, çünkü hidrojen peroksit dişleri beyazlatmak için de kullanılabilir. Bu nedenle ağız gargarası olarak kullanılmalıdır. Dişlerinizi fırçalamadan önce birkaç kaşık yeterlidir ; diş fırçasıyla fırçalamaktan kaçının, aksi halde diş minesini de aşındırabilir.

Boş çamaşır makinesi

Evdeki kapı kolları, pencereler, masalar gibi yıkanabilir tüm yüzeylerin temizliği için mükemmeldir. Mutfak için dezenfektan olarak ideal olup, her zaman lekeli, yağlı veya kirli kalan kesme tahtalarının iyice yıkanması için özellikle uygundur . Aynı şey bıçaklar için de geçerli. Sirke axqua oksijenata ile birlikte kullanıldığında çatal bıçak takımı güzel, temiz ve parlak hale gelir.

Hidrojen peroksit ve sirke, Escherichia coli gibi bakterileri tamamen ortadan kaldırabilir ve salmonellaya yakalanma riskini azaltabilir . Son olarak ayak banyosu için suya dökülürse faydalıdır. Aslında spor salonlarında ve yüzme havuzlarında, bunları sık sık kullananların mantar enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını ortadan kaldırmak için kullanılır.

Ayak banyosuna gelince, akşamları veya spor salonundan döndüğünüzde suya eklenen küçük miktarlar rahatlatıcı bir ayak banyosu için yeterlidir .

ev