Temiz, yumuşak ve kokulu havlulara sahip olmak çok basittir. İşte bilmediğiniz numara, gerçekten mucizeler yaratıyor.

Bikarbonat

Yüzünüzü kokulu havlularla kurulamak kesinlikle hoş bir şey değil ve bu yüzden kötü kokuyu önlemenin çareleri var. Çoğu zaman havluların hoş olmayan bir koku almasına neden olan şey çamaşır makinesinde yıkamadır . Evde bulunan bazı malzemeleri almanız yeterli olacaktır ve bu çok basit olacaktır.

İlk yöntem klasik Marsilya sabunudur . Bu, geçmişte anneler ve büyükanneler tarafından süper temiz ve hoş kokulu çamaşırlar elde etmek için zaten kullanılıyordu. Bu sabunun hem katı versiyonu hem de sıvı versiyonu mevcut olup, çamaşır makinesi programı başlatılmadan önce deterjan çekmecesine dökülebilir. Marsilya sabunu tıpkı yumuşatıcı gibi olacaktır.

kokulu havlular

İşte her zaman kokulu havlulara sahip olmanın yolu

Gerçekten rakipsiz olan bir diğer çare ise sirkedir. Yıkamadan önce suyla seyreltilmiş bir miktar sirkeyi çamaşır makinesine dökmeniz yeterlidir; bu, herhangi bir kokuyu ortadan kaldıracaktır. Ancak tambura değil deterjan çekmecesine eklenmesi tavsiye edilir.

Sirke ve bikarbonatın kombinasyonu da oldukça etkilidir. Bu iki bileşen birlikte antibakteriyel bir işlev gerçekleştirdikleri için bakterilere karşı mükemmeldir. Ancak tavsiyemiz bikarbonatın beyazlatma etkisi de olduğundan özellikle açık renk ve beyaz çamaşırları yıkarken bu yöntemi kullanmanızdır.

sirke ve bikarbonat
Ev temizliğinde bir diğer müttefik ise limondur ve bu durumda aynı zamanda çamaşır yıkamaya da yardımcı olur. Bir miktar limon suyunu bir litre suyla seyreltip deterjan çekmecesine dökmeniz yeterli. Daha sonra normal çamaşır makinesi yıkama işlemine başlayabilirsiniz.

Başka bir çare ise esansiyel yağlarla birleştirilmiş tuzdur. 10 gram tuzu bir litre suda seyreltin ve suya tercih ettiğiniz kokunun birkaç damla esansiyel yağını ekleyin. Ancak çay ağacı ve lavanta gibi antifungal ve antiseptik özelliklere sahip olanlar da vardır. Bunlar çok hoş kokulu çamaşırları açığa çıkaracak,

Çamaşırlarınızın koktuğunu fark ettiğinizde yapmanız gerekenler

Sonra çamaşır yıkarken yapılan bazı yaygın hatalar var. Havlularınızın veya çamaşırlarınızın koktuğunu fark ettiğinizde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İlk yapılması gerekenler arasında çamaşır makinesinin kirli olmadığını kontrol etmek yer alıyor. Aslında kir ve küf oluşumunu önlemek için çamaşır makinesinin her zaman temizlenmesi önemlidir ve bunun en az ayda bir kez yapılması tavsiye edilir.

Daha derin bir temizlik için, çok yüksek sıcaklıklarda boş yıkama yapmak da iyi bir fikirdir. Boş yıkama yaparken tanka 500 ila 150 oranlarında su ve sitrik asit karışımı da ekleyebilirsiniz.

Havlu

Ayrıca seçeceğiniz yıkama türü de çok önemlidir, örneğin havluların yıkanması renkli ya da koyu renkli çamaşırlarla aynı olamaz. Havluların en az 40 derecede ve uzun süre, defalarca durulanarak yıkanması tavsiye edilir. Daha sonra santrifüjü 1000 rpm’ye çevirin.

Mükemmel çamaşırlar için doğru deterjanı seçmek

Deterjan seçimi aynı zamanda iyi çamaşırların bir göstergesidir; çoğu zaman daha fazla miktarda sabun ve yumuşatıcının çamaşırlara güzel koku verdiği düşünülür ancak durum böyle değildir.

Deterjanı aşırı kullanmamak önemlidir çünkü daha fazla miktarda kullanıldığında ters etki yaratır veya kötü kokulara neden olur. Bunun nedeni çamaşır makinesinin çamaşırların liflerine giren çok fazla deterjanı temizleyememesidir.

Yumuşak havlular

Ayrıca çoğu durumda hangi yıkama yönteminin kullanılacağı yazıldığı için giysilerin etiketlerinin her zaman okunması tavsiye edilir.

ev