Rengini kaybetmiş giysilere parlak renk nasıl kazandırılır? İşte kıyafetlerinizi kurtaracak basit ve doğal çözüm.

Defne çamaşır makinesinde
Çoğu zaman mükemmel durumda olan ancak yanlış yıkama veya güneşte kurutma nedeniyle güzel parlak renklerini kaybetmiş kıyafetleriniz olur. Eğer iyi durumdalarsa, onları atmak utanç verici olur. Peki kumaş boyalarına başvurmadan eski parlak renklerini nasıl geri kazanabiliriz? Basit, defne yapraklı.

Solmuş kumaşlara karşı defne

En iyi bilinen ve kullanılan ev ilaçlarının çoğu, diğer bileşenlerin yanı sıra defne yaprağının kullanımını içerir. Binlerce özelliği ve binlerce kullanım alanıyla, antik Yunan zamanlarında da kullanılan, özellikle mutfakta yaygın olarak kullanılan, aynı zamanda diğer işlevlere de çok iyi uyum sağlayan çok eski bir bitki . Bunların arasında defne yaprağının çamaşırlarda kullanımı da yer alıyor .

Özellikleri, birkaç yaprakla çamaşırları dezenfekte etmeye, en inatçı kokuları gidermeye ve doğal olarak kumaşların renklerini canlandırmaya olanak tanır.

Kıyafetlere dikkat edin

Büyükannelerimizden bize, “büyükannenin ilaçları” olarak bilinen birçok ev yapımı yöntem aktarıldı. Bunların arasında kıyafetlerinize en iyi şekilde bakım yapmanızı ve herkesin ulaşabileceği malzemelerle yapmanızı sağlayanlar da var . Koyu renkli giysilere solmalarını önlemek için her zaman daha fazla dikkat edilirken, zamanla renklerinin parlaklığını kaybedebilecek renkli giysilere de aynı özen gösterilmelidir. 

Kumaşların renk kaybının nedenleri farklı olabilir ; suyun sıcaklığından, belki de çok sıcak olmasından, sık yıkamadan, çok agresif deterjan kullanımından veya daha basit bir şekilde güneşte kurutmadan olabilir. Hasara rağmen, dokulu veya desenli giysilerde işe yaramayan kumaş boyalarına başvurmadan da sorun giderilebilir. 

Makinede yıkanabilen giysiler için defne yaprağı nasıl kullanılır?

Orijinal rengini kaybetmiş kıyafetlerinizi çöpe atmak yerine defne ile eski parlaklığına kavuşturarak onlara yeni bir hayat verebilirsiniz. Defne yaprakları en azından kıyafetlerin orijinal rengine dönmesi için çok faydalıdır . Farklı şekillerde kullanılabilirler; bazı insanlar yaprakları doğrudan sepete koyarken, diğerleri kaynatma elde etmek için kaynatırlar.  Kaynatma işleminin kendisi, rengi solmuş giysiler için en etkili yöntem olarak ortaya çıkıyor .

Defne yaprakları

Hazırlanması çok basit ve malzemeler kolayca bulunabiliyor, muhtemelen çoğu evde mevcut. Giysilerinizin renklerinin yeniden parlaması için biraz defne yaprağına (yaklaşık on adet yeterli olacaktır), biraz suya ve biraz karbonata ihtiyacınız var .

İşlemin gerçekleştirilmesi kolaydır. Aslında yapmanız gereken tek şey bir tavayı suyla doldurmak, üzerine defne yapraklarını ve 4 yemek kaşığı karbonatı eklemek. Tüm malzemeleri ekledikten sonra sıra tencereyi ocağa alıp suyun kaynamasını beklemeye gelir .

Su kaynamaya başladığı andan itibaren her 5-10 dakikada bir karıştırmaya dikkat ederek her şeyi en az yarım saat “pişirmeniz” gerekecek . Pişirme süresi dolduktan sonra tencereyi ocaktan alın ve karışımı soğumaya bırakın. Solüsyon oda sıcaklığına ulaştığında canlandırmak istediğiniz eşyaları içine daldırıp en az 24 saat suda bekletebilirsiniz .

Giysiler için defne

Hafif eşyalar veya yüzeye çıkma eğiliminde olan eşyalar söz konusu olduğunda, yüzemeyecek kadar küçük olmayan bir cam kavanoz gibi küçük bir ağırlık kullanarak bunların iyice suya batmış halde tutulmasına yardımcı olmak faydalı olabilir. 24 saat sonra eşyalar her zamanki gibi elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir ve kuruduktan sonra farkı fark edeceksiniz. İşlem dokulara zarar vermediğinden sorunsuz olarak birkaç kez tekrarlanabilir.

ev