Çamaşır makinesi evde en çok kullanılan cihazlardan biridir. Bununla birlikte, kabul edilmelidir, genellikle bakımını ihmal etme eğilimindeyiz. Daha sonra elbiselerimizin mükemmel yıkanmamasına veya küf kokmasına şaşırırız. Çünkü evet, düzenli temizlik yapılmadığında çamaşır makineniz özellikle kir, küf ve deterjan artığı biriktiğinde daha az verimli çalışır. Onlardan kurtulmazsanız bunlar hasara yol açabilir. Çamaşır makinesinin her yerinde oluşan tüm bu tortuları temizlemenin etkili bir yolunu mu arıyorsunuz? Bu iyi, size makinenizi temizlemek ve onu tüm kirlerden arındırmak için şaşmaz bir yöntem göstereceğiz. Bonus olarak, bu çare sadece iki bileşen gerektirir ve kabartma tozundan daha güçlü olduğunu kanıtlıyor. Bu numarayı çabucak keşfedin!

Bir sır yoktur: Çamaşır makinesi, diğer tüm ev aletleri gibi düzenli temizlik ve bakım gerektirir. Başlamak için bir sorunun ortaya çıkmasını beklemeyin. Etkinliğini garanti altına almak ve ömrünü uzatmak için bakımının doğru yapılması ve tatmin edici bir sonuç için en uygun ürünlerin kullanılması önemlidir.

Temiz çamaşır makinesi

Çamaşır makinesinin kullanımla birlikte küf, mantar, kir artıkları ve kireç tortuları için hızla çok uygun bir zemin haline geldiğini bilmelisiniz. Zamanla bu parazitler, çamaşır makinesinin tamburuna ve diğer çeşitli alanlarına sinsice gömülür. O andan itibaren, çok belirgin değişiklikler fark ediyoruz: giysiler kabaca yıkanıyor, cihaz daha az çevik görünüyor ve çok rahatsız edici kokular ortaya çıkmaya başlıyor. Sadece iki basit malzemeyle çamaşır makinenizden en küçük deterjan kalıntılarını bile çıkarabileceğinize şaşıracaksınız  .

Çamaşır makinesinden deterjan kalıntılarını çıkarmak için bir ipucu

Çamaşır makinesinde neden kir birikiyor? Bunu birkaç neden açıklayabilir. Ancak genel olarak bu, düşük sıcaklıklarda sürekli yıkamadan ve özellikle sıvı deterjanların veya boyaların kötüye kullanılmasından kaynaklanır. Kaçınılmaz olarak, zamanla kalıntılar birikmeye başlar. Sonunda makineyi bozan şey: Bu tortular bakterilerin çoğalmasına, hoş olmayan bir küf kokusuna ve eklem çevresinde siyah küf oluşumuna yol açar.

Tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmek için kas temizliği şart! Ancak çok fazla masrafa girmeden, özel çaba sarf etmeden. Aşağıdaki yöntemin uygulanması basit, hızlı ve ekonomiktir.

Bu bileşenlere ihtiyacınız olacak:

  • Boraks
  • Beyaz sirke
  • Biraz su

Beyaz sirke, büyük yağ giderme, beyazlatma ve koku giderme özelliklerine sahip değerli bir ev dostudur. Bonus olarak, kireç, tartar ve küf lekelerini kolayca yok eder. Kuşkusuz, genellikle kabartma tozu ile ilişkilendirilir, ancak diğer bileşenlerle birlikte tek başına uygulamada da etkilidir.

Bunu bildiğim iyi oldu : genel olarak, ev bakımı ve özellikle çamaşır yıkama söz konusu olduğunda, beyaz sirkeyi biraz suyla seyreltmek her zaman tavsiye edilir. Gerçekten de, özellikleri aşındırıcı, tahriş edici ve iltihaplı olan asetik asit molekülleri ile özellikle yüklüdür. Mükemmel bir leke çıkarıcı olmasına rağmen, güçlü asiditesi çamaşırlara zarar verme riskini taşır. Ancak bu çok amaçlı ürün, çamaşır makinesindeki kireci etkin bir şekilde temizlemek için saf olarak kullanılabilir. Çok asidik pH’ına rağmen filtre, tambur veya kauçuk contalar gibi belirli hassas malzemelere zarar verme riski yoktur. Aksine, sadece güvenli olmakla kalmaz, asiditesi cihazın borularını sık sık tıkayan tüm kireç ve deterjan kalıntılarını kesin olarak ortadan kaldırır. Bonus,

Nasıl devam edilir? Üç malzemeyi 30 saniye aktif olarak karıştırın, ardından pamuklu veya mikrofiber bir bezi bu solüsyona batırın. Ardından, doğrudan küften etkilenen alanın üzerinden bir bez geçirin.

Dikkat  : Boraks maddesi cilt ve göz tahrişine neden olabileceğinden temizlik eldiveni ve yüz maskesi takmayı unutmayın. Onu da solumak zorunda değilsin.

Kesin olan bir şey var ki, bu hile ile çamaşır makineniz mükemmel bir şekilde temizlenecek, dezenfekte edilecek ve kötü kokulardan korunacaktır. Bu nedenle çamaşırlarınız da avantajlarından faydalanacak!

Temiz çamaşır makinesi contası

Çamaşır makinesinde kötü kokuların oluşmasını önlemek için 6 ipucu

1. Aşırı yüklemeden kaçının

Bunu çok sık unutuyorsunuz, ancak çamaşır makinesinin tamburu her şeyi kaplamıyor! Birçok kişi birden fazla yıkama döngüsü yapmaktan kaçınmak için ağzına kadar doldurma eğilimindedir. Ancak bu çok kötü bir hesaplamadır: zamandan tasarruf etmek cazip gelse bile, tam tersine, kıyafetleriniz o kadar havasız olduğu için kötü yıkanır ve kötü kokarlar. Bu nedenle makine düzgün çalışmıyor ve uzun vadede bundan zarar görebilir. Daima üreticinin tavsiyelerine uyun ve hem renkler hem de kumaşlar açısından akıllıca ayırdığınızdan emin olun.

2. Tamburu havalandırın

Bir daha yapılmaması gereken bir hata daha! Her yıkamadan sonra kapağı sistematik olarak kapatmak yerine, tamburun hava alması ve düzgün bir şekilde kuruması için bir süre açık bıraktığınızdan emin olun. Böylece küf oluşumunu ve bundan kaynaklanan tüm hoş olmayan kokuları önlemiş olursunuz.

3. Contayı temizleyin

Lastik contayı düzenli olarak temiz, nemli bir bezle silin   . Genellikle burası kirli köpüklerin toplandığı yerdir ve özellikle çamaşırlarınızı sıvı deterjanla yıkarsanız hoş olmayan bir kokuya neden olur.

4. Dış yüzeyi temizleyin

Cihazın dışını periyodik olarak nötr, aşındırıcı olmayan bir temizlik ürünü ile temizlemeyi unutmayın. Bilmeyenler için bu temizlik için biraz yumuşak bulaşık deterjanını suyla karıştırabilirsiniz. Cihazı parlatmak için iyi sıkılmış bir bez kullanın. Ardından temiz bir mikrofiber bez kullanarak tüm alanı kurulayın.

5. Filtreyi dezenfekte edin

Modeli ve kullanım ömrü ne olursa olsun filtrenin zaman zaman yıkanması, hatta çok hasarlı olması durumunda değiştirilmesi gerekir. Durumunu kontrol etmek ve temizlemek önemlidir. Küf, sarı veya yeşilimsi lekeler varsa, sıcak su ile temizlemeli ve çamaşır suyu ile dezenfekte etmelisiniz. Burada yine, temizlemenin en uygun yolu ve özellikle sıklığı hakkında kesin bir fikre sahip olmak için cihazın kullanım kılavuzuna başvurmak daha iyidir.

6. Bakım yıkaması yapın

Son olarak, genellikle pamuklu giysiler için kullandığınız normal programı kullanarak boş bir tamburla düzenli bakım yıkaması yapmak önemlidir. Soğuk yıkama döngüsü böylece kireç tortularının ve deterjan kalıntılarının birikmesini önleyecektir.

ev