Kirecin zamanla korunması için çamaşır makinesinden temizlenmesi zorunludur: Bunu bu iki malzemeyi kullanarak yapabilirsiniz.

Çamaşır makinesindeki kireç

Kireç, su geçişinin olduğu ev aletlerinin birçok arızasının temelidir, bu nedenle onunla ilgilenmek önemlidir. Piyasadaki belirli ürünlerin yanı sıra, korumayı garanti eden, çevreyi kirletmeyen ürünler de kullanabiliriz . Ne olduğunu birlikte öğrenelim.

Çamaşır makinesinde neden kireç oluşuyor?

Kireç birikmesi, çamaşır makinesinde ciddi sorunlara , hatta kalıcı hasara neden olabilir. Suyun içerdiği kireçtaşı miktarı büyük ölçüde yaşadığımız bölgeye bağlıdır.

Gerçek şu ki, suyun sertliği, içinde çözünen minerallerin miktarına göre belirlenir ve bu, bulunduğunuz ile, hatta şehrinizin nüfusu veya mahallesine göre değişir.

Çamaşır makinesinin kirecini çözme

Kireç, çamaşır makinenizin performansını düşürür ve düzenli olarak temizlenmediği takdirde boruların tıkanmasına neden olabilir. Temizlik ürünleri çok daha az etkilidir, dolayısıyla aynı temizlik sonuçlarını elde etmek için daha fazlasını kullanmanız gerekecektir.

Kireç dolu su ısıtıcısı

Kireç birikerek çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırlar aynı yumuşaklığa sahip olmayacağı gibi, makine çalışırken daha fazla enerji harcayacaktır.

Önemli olan cihazınızı sorumlu bir şekilde kullanmak ve tutarlı bakım yapmaktır. Çamaşır makinesinin daha uzun yıllar kusursuz şekilde çalışması için yapabileceğimiz çeşitli işlemler vardır.

Örneğin, kullandığınız suyun sertliğine bağlı olarak, çamaşır makinesi için kullanılan ürün ambalajında ​​genel bir kural , çamaşır miktarına ve suyun sertliğine göre kullanılması tavsiye edilen miktarı belirtir.

Filtre temizliği, cihazın kumaştan, düğmeden, madeni paradan vb. tüm kalıntıların biriktiği kısmıdır. Bu filtrenin zaman zaman, tercihen yüksek sıcaklıkta yıkama yapıldıktan sonra temizlenmesi gerekir .

Çamaşır makinesinin kirecini çözme

Birikmiş kirecin giderilmesi, çamaşır makinenizin ömrünü uzatmanın tek çözümü değildir; ayrıca önlemenin yanı sıra, yani suyun çamaşır makinesine ulaşmadan önce sertliğini düzenlemek de mümkündür.

Bunun için yaşadığınız bölgedeki suyun sertliğini çamaşır makineniz için en uygun seviyelere ayarlayan bir su yumuşatıcısı kurmanız gerekir. Ancak bu oldukça pahalı bir ekipmandır.

Yani aşağıdaki numara sizi yalnızca makinenizin kırılmasından kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda faturalarınızdan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 

Çamaşır makinesindeki kirecin nasıl ortadan kaldırılacağı sorununa bu çözümü hazırlamak için kendimizi yalnızca aşağıdakilerle donatmamız gerekiyor:

  • Sodyum bikarbonat
  • Ham deniz tuzu
  • Şelale
Ahşap kapta deniz tuzu

İşlem çok basit, çamaşır makinesinin sepetine yıkama için suyun girdiği bölmeye iki kaşık tuz koymanız gerekecek .

Tuzun üzerine bir kaşık bikarbonat soda ve son olarak bir bardak su da eklenmelidir. Bu noktada çamaşır makinesini tam bir yıkama işlemi yapacak şekilde çalıştırabiliriz .

Aslında, sodyum bikarbonat , yalnızca çamaşır makinesinin duvarlarında değil, aynı zamanda kumaşlarda da kireç oluşumunu önleyerek onları daha yumuşak hale getirebilir.

Çamaşır makinesine kabartma tozu ekleyin

Tuz kullanımı , en sert suyu bile yumuşatabilen bir bileşen olmasından kaynaklanmaktadır; tuz, kireçle yüklü olduğundan , tehlikeli tortularla çamaşır makinesinin içine sızma eğilimi gösterir.

İlk yıkamadan sonra farkı hemen göreceksiniz!

ev