Artık vazgeçilmez hale gelen çamaşır makinesi, burada yıkanan çamaşırların özelliklerine uyum sağlayarak çamaşırların düzenli olarak temizlenmesini mümkün kılıyor. Ancak içine herhangi bir şey koyduğunuzda, cihazın düzgün çalışmasını ciddi şekilde tehlikeye atmış olursunuz. Çamaşır makinesinde yıkamamanın daha iyi olduğu bir şeyi keşfedin.

Her türlü şeyi çamaşır makinesinde yıkamak, özellikle de tambura kolayca sığdıklarında, alışılmadık bir durum değildir. Bunun dışında, belirli kullanım koşullarına uymayarak belirli giysilere zarar veririz, ancak uzun vadede cihazın çalışması için gerekli olan bileşenlere de zarar veririz.

Neler makinede yıkanmamalıdır?

Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak için günlük olarak bazı önlemler alınmalıdır. Bu nedenle, evin çevresinde veya banyoda kullanılan ve asla makinede yıkanmaması gereken bazı şeyler vardır. İşte bir örnek.

  • Çamaşır makinesinde banyo paspası, gözden kaçırılmaması gereken bir risk

çamaşır makinesi banyo paspası

Banyo paspaslarını çamaşır makinesinde yıkamaya alışkınsanız, bu mutlaka iyi bir fikir değildir. Aslında,  bazı özellikle emici paspaslar  , büyük miktarda su emerek hacim olarak üç katına çıkabilmeleri gibi basit bir nedenden dolayı makinede yıkanamazlar. Bu nedenle  , makineye başka eşyalarla birlikte bir halı koyarsanız, makinenin tamburunu ağırlaştırabilir ve hasara neden olabilir.  Aşırı yük oluşturarak, döndürme işlevini tehlikeye atabilir. Benzer şekilde, arkası kauçuk olan banyo paspasları makinede yıkamaya uygun değildir. Gerçekten de, kauçuk parçaları makinenin içine girebilir ve cihazın temel bileşenlerini engelleyebilir.

Unutulmamalıdır ki bazı banyo paspasları, kumaşın bu tip yıkamaya uygun olması şartıyla makinede yıkanabilir. Emin olmak için, halının lifine uygun yıkama programını seçmek için yıkama etiketine bakın.

Makinede asla yıkanmaması gereken diğer eşyalar

Tıpkı banyo paspası gibi narin nesneler ve kumaşlar asla çamaşır makinesine atılmamalıdır. Bu sadece  cihaza zarar vermekle kalmaz,  aynı zamanda bazı kumaşlara da zarar verebilir.

  • Çamaşır makinesinde yün, ipek veya naylon gibi hassas kumaşlar

hassas kumaşlı kazaklar

En sevdiğiniz giysilerden bazılarına zarar vermemek için ince iç çamaşırları, naylon taytlar veya tüller gibi bazı tekstiller makinede yırtılabilir. Aynısı, makinenin sürtünmesinden zarar görebilecek örme veya yünlü giysiler için de geçerlidir. Bozulma riskini ortadan kaldırmak için bunun yerine soğuk elde yıkamayı tercih edin. İpek giysiler için, ılık ve sabunlu su karışımına daldırmak mümkündür, ancak asla sıcak değildir. Son olarak deri giysilerin çamaşır makinesinde yeri yoktur. Uygun yıkama ürünleri kullanan kuru temizlemecilerde yıkamak daha iyidir.

  • Çamaşır makinesinde aksesuarlı giysiler

Hassas kumaşların yanı sıra bazı giysiler makinede yıkanamaz. Bunlar özellikle cihazın çalışması için zararlı olabilir. Bunlar   aksesuarlı giysiler.    Bu küçük nesneler  aslında makine maksimum hızda çalışırken ayrılabilir ve tambura zarar verebilir . Orta boy aksesuarlar ise, çamaşır makinesine koymadan önce sıkıca sabitlendiklerinden emin olun.

  • Çamaşır makinesindeki küçük eşyalar

Mendiller, küçük çoraplar, ayakkabı bağcıkları veya benzerleri gibi küçük eşyalar da çamaşır makinesinin bileşenlerine zarar verebilir. Böylece filtreyi tıkayabilir veya tamburdan geçebilirler.  Bu nedenle, bunları makineye koymadan önce bez torbalara koymanız tavsiye edilir.

Anlayacağınız gibi, cihazınızın ömrünü uzatmak için günlük olarak içinde yıkanan eşyaların seçiminden başlayarak belirli kurallara uyulması gerekir. Bazen ölümcül olabilen bazı küçük ayrıntılara daima dikkat edin!

ev