Limon, her şeyden önce eşsiz ve özel tadıyla ünlüdür, ancak bununla da kalmaz! Gerçekten de bu narenciye, kireç çözücü, dezenfekte edici ve leke çıkarıcı özellikleri nedeniyle belirli temizlik ürünlerinin yerini alabilir. Çok amaçlıdır, çamaşır makinesinde bile kullanılabilir. Ne amacı? Bu makale aracılığıyla keşfedeceğimiz şey bu.

Lafı fazla uzatmadan çamaşır makinenize neden limon koymanız gerektiğini öğrenin.

Neden çamaşır makinesine limon koyuyorsun?

Adam bir makine yapmak üzere

Muhtemelen bilmiyorsunuzdur, ancak  bakım yapılmadığında, çamaşır makinenizin contalarında küf birikmesi nadir değildir. Bunu düzeltmek için her zaman  limona dönebilirsiniz  .   Gerçekten de antibakteriyel özellikleri sayesinde, ikincisi çamaşır makinenizi temizlemenize yardımcı olacaktır. Kabartma tozu ile karıştırarak daha doğal, daha etkili bir çözüm elde edeceksiniz. Bunu yapmak için yapmanız gerekenler:

  • Bir limonu ikiye bölün;
  • İki yarım limondan birini temiz bir çorabın içine koyun;
  • 2 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin;
  • Çorabı daha sonra çalıştırarak çamaşır makinenize koyun.

Yıkama işleminin sonunda cihazınız daha temiz olacak ve kötü kokular ortadan kalkacaktır.

Çamaşır makinenizi diğer doğal ürünlerle nasıl temizlersiniz?

Çamaşır makinesi sıcaklığının ayarlanması

Her hafta kullandığınızda,  çamaşır makineniz kir biriktirebilir ve doğal olarak   çamaşırlarınız için olumsuz sonuçlar doğuracak kötü kokular yayabilir. Böyle bir durumda bu durum nasıl düzeltilir? İşte size çok faydalı olacak bazı ipuçları.

Tuz ve beyaz sirke:  Çamaşır makinenizin tamburuna soğuk su, sirke ve tuz koyun ve soğuk olarak çalıştırın. Bu şekilde kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

90°C’de boş yıkama:  Her ne kadar imkansız görünse de, çamaşır makinenizi 90°C sıcaklıkta boş çalıştırmak, temizliğini korumaya yardımcı olur. Aslında, ikincisi boşsa, tambura veya makinenin contasına yeni kir girmeyecektir. Ayrıca bu yıkama kötü kokuları uzaklaştıracak ve küfü ortadan kaldıracaktır.

Siyah sabun:  Yumuşak bir fırça veya diş fırçası kullanarak çamaşır tepsinizi daha temiz hale getirmek için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken siyah sabunla emprenye etmek ve ardından çamaşır küvetinizi ovmak. Bu sayede tüm kirlerden kurtulabileceksiniz.

Kabartma tozu:  Bu beyaz toz, çamaşır makinenizde biriken kireci önlemede ve bunlarla mücadelede çok etkili olacaktır. Sadece makinenizin tamburuna bir bardak kabartma tozu dökün ve boşaltın.

Sirkeli su:  Bu çözüm, çamaşır makinesinin tamburunu mükemmel şekilde temizleyecektir. Bunu yapmak için, sirkeli suya batırılmış bir bezi geçmek için tamburdan mührü çıkarmanız yeterli olacaktır. Bu solüsyonu kullanarak deterjan çekmecesini de temizleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu solüsyonu deterjan çekmecenize dökmek ve 40°C’de boş bir döngü çalıştırmak.

Marsilya sabunu:  Ekolojik, Marsilya sabunu,  çamaşır makinenizin contasına zarar vermeden temizlemenizi sağlar . Bunu yapmak için yumuşak bir fırçayı  Marsilya sabunu ile emprenye  edin ve eklemi hafifçe ovalayın. Daha sonra kalıp oluşumunu önlemek için tam bir durulama yapmaktan çekinmeyin ve makinenizi açık bırakarak kurutun.

Bu ipuçlarını düzenli olarak uygulayarak çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

ev